Pieśń Chwały

Wygląda na to, że komiksy Cyberpunk 2077 oraz Horizon Zero Dawn okazały się sprzedażowym sukcesem, bowiem Egmont nawiązał współpracą z kolejnym gigantem gier komputerowych. Mówię oczywiście o Ubisoft spod skrzydeł, którego wyszły takie serie jak Splinter Cell, Assassin’s Creed czy Far Cry. Komiksy na podstawie dwóch z tych tytułów właśnie trafiły na polski rynek. Recenzja komiksu Assassin’s Creed Valhalla: Pieśń Chwały.

Dla porządku. Album zawiera zeszyty Assassin’s Creed Valhalla: Song of Glory #1-3. Scenariusz napisał Cavan Scott, rysunki stworzył Martin Tunica, a kolory nałożył Michael Atiyeh. Wydanie zbiorcze na rynku amerykańskim pojawiło się w kwietniu 2021 roku.

Assassin’s Creed Valhalla: Pieśń Chwały

Komiksy na podstawie gier:

Cyberpunk 2077: Trauma Team
Cyberpunk 2077: Twój Głos
Horizon Zero Dawn: Raróg
Horizon Zero Dawn: Wyzwolenie
Assassin’s Creed Valhalla: Pieśń Chwały
Far Cry: Łzy Esperanzy

Gra Assassin’s Creed Valhalla została wydana w 2020 roku i do dziś jest ostatnią odsłoną serii. Problemy finansowe i zmiana strategii sprawiły, że na kolejną wielką odsłonę będącą w założeniach gigantycznym hubem dla przyszłych gier przyjdzie nam jeszcze poczekać. W tym roku zagramy jednak w bardziej liniową, skupioną na fabule odsłonę zatytułowaną Assassin’s Creed Mirage. Pierwotnie mówiono o marcowej premierze, ale wiadomo, że terminu nie uda się utrzymać. Czekamy na oficjalne ogłoszenie daty premiery. Mirage będzie rozgrywał się przed AC Valhalla, a głównym bohaterem będzie poznany w Valhalli asasyn Basim. Basim, którego zobaczymy też w tym komiksie.

Eivor

Assassin’s Creed Valhalla: Pieśń Chwały również jest prequelem gry. Główną bohaterką jest Eivor. I tutaj również na chwilkę się zatrzymajmy. Na początku gry mogliśmy wybrać płeć Eivor i ukończyć grę zarówno jako mężczyzna, jak i kobieta. Nawet zostało to wytłumaczone, że Animus jest symulatorem i może się dostosować. Czy jakoś tak. Kanonicznie jest to jednak kobieta i tego trzyma się Cavan Scott.

Akcja Assassin’s Creed Valhalla: Pieśń Chwały rozgrywa się w IX wieku naszej ery. Eivor, wikińska wojowniczka, przybrana córka króla Styrbjorna rusza na podbój kolejnych terenów dla swojego władcy. Podczas „wyzwalania” kolejnej wioski Eivor trafia na widzącą o imieniu Gull, która twierdzi, że zna miejsce ukrycia asgardzkich skarbów. Tymczasem Sigurd, brat Eivor podążą własną ścieżką podbojów, by zdobyć miecz wykuty z tyglowej stali. Jednakże podczas swoich wschodnich wojaży trafia nie tylko na wielką zdobycz, ale też na członków zakonu, który na zawsze odmieni jego los…

Nie tylko odcinanie głów

Assassin’s Creed Valhalla: Pieśń Chwały to dość krótki, trzyzeszytowy komiks. Czy dobry? To zależy czy graliście, bądź pamiętacie grę. Mamy do czynienia z prequelem, natomiast przewijają się tutaj postaci i ważne wydarzenia z gry. I tutaj Cavan Scott popełnił błąd. Zamiast skupić się w całości na historii Eivor oraz Sigurda co chwila wracamy do Stavanger, siedziby króla Styrbjorna, gdzie jesteśmy świadkami wielkiej wojny z konkurującym klanem. Choć muszę przyznać, że wątek potrafi przykuć oko sporą dozą brutalności to z perspektywy całości wydaje się zupełnie niepotrzebny.

Gdyby Scott wyciął wątek Stavanger mógłby bardziej skupić się na niezależnych od siebie historiach rodzeństwa. Oba wątki są naprawdę dobre i znakomicie utrzymane w klimacie gry. Scenarzysta nie piłował temperamentu ani Eivor ani Sigurda, przez co mamy do czynienia z prawdziwie bezwzględnymi wikingami. Oprócz brutalnych starć mamy całkiem fajne twisty fabularne, pojawia się ukryte ostrze, a nawet Fragment Edenu – legendarny artefakt pojawiający się chyba w każdej z trzynastu dotychczasowych odsłon gier.

Assassin’s Creed Valhalla: Pieśń Chwały – podsumowanie

W sumie tego się spodziewałem. Assassin’s Creed Valhalla: Pieśń Chwały od Dark Horse Comics to całkiem przyjemny komiks osadzony w świcie gry Ubisoftu. Musicie jednak pamiętać, że to komiks skierowany do osób znających ostatnią odsłonę gry oraz założenie uniwersum Assassin’s Creed. Czytając bez znajomości tychże stracicie część odwołań i nie zrozumiecie niektórych mechanik. Jeśli jednak czytaliście to pewnie będziecie wyczekiwali od Egmontu tłumaczeń kolejnych komiksów z serii Assassin’s Creed.

Ubisoft w Egmoncie
Pieśń Chwały

Book Title: ASSASSIN’S CREED VALHALLA: PIEŚŃ CHWAŁY

Book Description: Nieustraszeni wikingowie mierzą się ze swoim przeznaczeniem w prequelu bestsellerowej gry wideo Ubisoftu Assassin’s Creed® Valhalla. Norwegia, połowa IX wieku n.e. Eivor, wikińska wojowniczka, jest świadkiem zniszczenia wioski przez przybyszów z sąsiedniego królestwa. Sama przypuszcza atak, siejąc zamęt i powodując rozlew krwi... Ale czy jej zwycięstwo okaże się błogosławieństwem czy raczej klątwą? Tak czy inaczej z pewnością stanie się częścią jej legendy. Gdzie indziej, na wschodzie, inny wiking, Sigurd, także wyrusza naprzeciw swojemu przeznaczeniu, w poszukiwaniu innej zdobyczy, wykutej z tyglowej stali...

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 22 March 2023

Illustrator: Martín Túnica

ISBN: 9788328157170

Number Of Pages: 72

  • FABUŁA - 7/10
    7/10
  • RYSUNKI - 6/10
    6/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 5/10
    5/10

Podsumowanie

W sumie tego się spodziewałem. Assassin’s Creed Valhalla: Pieśń Chwały od Dark Horse Comics to całkiem przyjemny komiks osadzony w świcie gry Ubisoftu. Musicie jednak pamiętać, że to komiks skierowany do osób znających ostatnią odsłonę gry oraz założenie uniwersum Assassin’s Creed. Czytając bez znajomości tychże stracicie część odwołań i nie zrozumiecie niektórych mechanik. Jeśli jednak czytaliście to pewnie będziecie wyczekiwali od Egmontu tłumaczeń kolejnych komiksów z serii Assassin’s Creed.

Overall
6/10
6/10

Pros

+ Eivor
+ Spora doza brutalności
+ Wątek Sigurda

Cons

– Zbędny wątek Stavanger

Poprzedni artykułFAR CRY: ŁZY ESPERANZY | Mathieu Mariolle | Recenzja komiksu
Następny artykułEMIGRACJA XD | Opinia po 4 odcinkach
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.