Początek roku przyniósł wielką niespodziankę, ponieważ nie spodziewałem się, że Puszek powróci z takim rozmachem. Kot w Butach: Ostatnie życzenie debiutuje właśnie na Blu-Ray i DVD, więc to idealny moment na recenzję. Zapraszam!

Dawnośmy się nie widzieli

Uwielbiam Shreka i, jak chyba każdy, nigdy nie zapomnę pierwszej sceny, w której pojawił się Kot w Butach. Kociak zadebiutował w drugim Shreku i na stałe dołączył do baśniowej obsady. W 2011 roku, czyli rok po Shrek Forever, do kin zawitał solowy film rudego zawadiaki i to było nasze ostatnie spotkanie z tym fantastycznym światem. Przez te 12 lat nastolatki dorosły, a nieco starsi, jak ja, pozakładali rodziny. Czemu o tym piszę? Przez cały ten czas powstawały nowe marki, a dla dzisiejszych dzieciaków Kot w Butach to już prehistoria. Byłem szczerze zaskoczony, gdy DreamWorks rozpoczął prace nad kolejnym solowym filmem sierściucha. Dziś, po niemałym kinowym sukcesie, już wiemy że było warto. Tak bardzo, że studio rozpoczęło prace nad filmem Shrek 5! I już to powinno wystarczyć, aby zachęcić każdego do sięgnięcia po Kot w Butach: Ostatnie życzenie. Ale spokojnie, film broni się sam!

Kot w Butach: Ostatnie życzenie

Podczas, gdy Shrek, Fiona i Osioł wiodą spokojne (chyba) życie w Zasiedmiogórogrodzie Puszek opuścił królewską krainę, by znów wieść pełne przygód, niebezpieczeństw, złota i… kociaków życie awanturnika i złodzieja. Wszystko zmienia się, gdy Puszek… umiera wykorzystując ósme ze swoich kocich dziewięciu żyć. Przy spotkaniu z tajemniczym zabójcą Kot zdaje sobie sprawę ze swojej śmiertelności i postanawia zniknąć. Na dobre.

Życie z całym stadkiem kotów u miejscowej kociary okazuje się całkiem przyjemne. Do czasu, aż Puszek dowiaduje się o tajemniczym artefakcie. Gdzieś w Czarnym Lesie ukryta została, bowiem Gwiazdka Życzeń, która spełni jedno życzenie znalazcy. A co może być lepszego od odzyskania wszystkich dziewięciu żyć? Kot w Butach wraz z dawną partnerką Kitty Kociłapką i nieogarniętym pieskiem Perro ruszają na kolejną wielką przygodę. A ich śladem podążają Złotowłosa i Trzy Misie oraz przerażający Jacek Placek.

Zorro w krainie baśni

Polska obsada

Wojciech Malajkat – Kot w Butach
Izabella Bukowska – Kitty Kociłapka
Sebastian Machalski – Perro
Monika Dryl – Złotowłosa
Elżbieta Kopocińska – Mama Miś
Jan Kulczycki – Tata Miś
Bartosz Obuchowicz – Mały Miś
Damian Kulec – Robaczek

Kot w Butach: Ostatnie życzenie ma zacięcie filmu przygodowego. W dźwięk muzyki mariachi Puszek efektownie rozprawia się z przeciwnikami rzucając przy tym mniej lub bardziej zabawne suchary. Film oferuje zarówno humor sytuacyjny, jak i znakomite żarty oraz gierki słowne. Warto wspomnieć, że humor znacznie różni się od tego, który widzieliśmy w Shreku. Ostatnie życzenie rzadziej naśmiewa się gatunku i nie można nazwać go parodią baśniowych opowieści. Przewija się tu sporo mniej lub bardziej znanych baśniowych postaci lecz są one wpisane w fabułę i nie stanowią humorystycznego przerywnika (jak np. Pinokio w serii o ogrze i ośle).

Nie znaczy to jednak, że humor zawodzi. Wręcz przeciwnie. Doskonale wyśmiano kocie przywary, które za sprawą Perrito trafnie zestawiane są z psimi zaletami. Do tego całe mnóstwo słownych potyczek i kąśliwych przekomarzanek Puszka i Kitty. Zresztą ich relacja wypada fantastycznie. Przez cały czas czułem ten charakterystyczny vibe filmu Pan i Pani Smith z Bradem Pittem i Angeliną Jolie.

Druga część filmu nieco zmienia swój wydźwięk, ponieważ przygodowy klimat przechyla się mocniej w stronę baśni. Nie brakuje magii i elementów bardzo nadnaturalnych (wiem, wiem – Kot w Butach sam w sobie zbyt naturalny nie jest). Mimo to film zachowuje fabularną spójność, a położenie większego nacisku na złoli naprawdę się opłaciło.

Jak to wygląda

Film kupicie tutaj:
Wydanie DVD – 37,50 zł
Wydanie Blu-Ray – 79,90 zł
Pakiet 2 filmów z serii na DVD – 58,90 zł

Kot w Butach: Ostatnie życzenie względem poprzednika oraz serii Shrek przeszedł gruntowny lifting. Zastosowano tutaj animację podobną do tej z filmu Pan Wilk i Spółka. Bad Guys. Proporcje są nieco inne natomiast CGI miesza się tutaj z niektórymi elementami klasycznej animacji. Zbliżenia na sierść Puszka, czy śmignięcia szpady sprawiają wrażenie ręcznie rysowanych. W dynamicznych scenach wygląda to prześlicznie. Druga część filmu dodaje do tego lokacje bogate w kontrastujące ze sobą bardzo wyraziste kolory, co sprawia, że trudno oderwać wzrok od ekranu.

Kot w Butach: Ostatnie życzenie – podsumowanie

Jak wspomniałem na samym wstępie film jest dla mnie ogromnym i bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Kot w Butach: Ostatnie życzenie to bardzo udana, przygodowa produkcja, która doskonale wykorzystuje tytułową postać, by nie tylko przypomnieć o marce, ale też przyciągnąć do serii nowych widzów. Moje dzieciaki są zauroczone mimo, że Shreka oglądaliśmy już wielokrotnie. A propos Shreka – ostatnia scena filmu wywoła uśmiech na twarzach każdego fana ogra i osła!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło dystrybutor, firma Galapagos

Powrót marzeń!
Kot w Butach BD

Movie title: KOT W BUTACH: OSTATNIE ŻYCZENIE

Movie description: Kochany przez wszystkich, uwielbiający mleko, awanturniczy i nieustraszony Kot w Butach powraca w nowej przygodzie i przekonuje się, że zamiłowanie do ryzyka odcisnęło na nim piętno. Zapominając się, zużył już osiem z dziewięciu żyć. Teraz chce je odzyskać, dlatego zapuszcza się do Czarnego Lasu, by odnaleźć mityczną Gwiazdkę Życzeń i przeżyć swoją najzuchwalszą przygodę. Mając już tylko jedno życie, będzie musiał ukorzyć się i poprosić o pomoc byłą partnerkę Kitty Kociłapkę. Po drodze dołączy do nich gadatliwy i wesoły piesek Perro. Tej trójce bohaterów wciąż będą deptać po piętach najstraszniejsze baśniowe postaci, w tym Złotowłosa i Trzy Misie.

Date published: 7 April 2023

Country: USA

Duration: 102 minuty

Author: Paul Fisher, Tommy Swerdlow

Director(s): Joel Crawford

Actor(s): Antonio Banderas, Salma Hayek, Harvey Guillén, Florence Pugh, Olivia Colman, Ray Winstone

Genre: Animacja, Przygoda

  • FABUŁA - 7/10
    7/10
  • ANIMACJA - 10/10
    10/10
  • HUMOR - 7/10
    7/10

Podsumowanie

Jak wspomniałem na samym wstępie film jest dla mnie ogromnym i bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Kot w Butach: Ostatnie życzenie to bardzo udana, przygodowa produkcja, która doskonale wykorzystuje tytułową postać, by nie tylko przypomnieć o marce, ale też przyciągnąć do serii nowych widzów. Moje dzieciaki są zauroczone mimo, że Shreka oglądaliśmy już wielokrotnie. A propos Shreka – ostatnia scena filmu wywoła uśmiech na twarzach każdego fana ogra i osła!

Overall
8/10
8/10

Pros

+ Przepiękna animacja
+ Przygodowy charakter filmu
+ Niezły humor
+ Zgrabnie wplecione baśniowe postaci

Cons

– Druga część filmu troszkę „zbyt magiczna”

Poprzedni artykułMAGIC MIKE: OSTATNI TANIEC 10 maja na Blu-Ray i DVD
Następny artykułMARVELS Zwiastun #1
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.