Rzadko to robię, ale niektóre wydania po prostu domagają się oddzielnego tekstu. Avatar: Istota Wody w wydaniu Blu-ray posiada drugą płytę wyładowaną dodatkami specjalnymi. W dzisiejszym tekście postanowiłem skupić się na tym krążku i sprawdzić wszystkie dodatki. Zapraszam!

Avatar: Istota Wody to film trwający ponad 3 godziny. Nic dziwnego, więc, że produkcja wypełnia całą płytę Blu-ray. Dodatki specjalne zostały załączone na drugim krążku Blu-ray. Zostały one podzielone na trzy sekcje. Trzeciej nie liczę, bo to dwa zwiastuny i teledysk do utworu The Weeknd zatytułowany Nothing is Lost (You Give Me Strenght.

Pomijając zwiastuny i teledysk, dodatki trwają łącznie 180 minut. 3 godziny absolutnie fenomenalnych materiałów, których nie możecie przegapić.

Świat Pandory

W tej części mamy aż 14 dodatków specjalnych. Sprawdzę je wszystkie!

Budowanie świata Pandory (9:33). Projektowanie Pandory od podstaw. James Cameron oraz osoby odpowiedzialne za pre-produkcję opowiadają nam o pomysłach, które krok po kroku nabierały formy, którą finalnie widzimy na ekranie. Mamy tutaj wszystkiego po trochu. Taka piguła wiedzy o filmie.

Pandora w obiektywie (10:47). Wbrew tytułowi nie jest to kompilacja zdjęć i pocztówek z Pandory. Nie to znacznie bardziej techniczny materiał. Pokazuje on bowiem jak tworzono postaci. Zgrywanie każdego ruchu aktora, przechwytywanie mimiki, najmniejszego nawet grymasu twarzy. Kiedyś Motion Capture było bardzo prostą technologią. Tutaj to najwyższy możliwy poziom. Co ciekawe pojawia się tutaj udskonalona technologia nakładająca w czasie rzeczywistym efekty specjalne. Tzw. Simul-Cam.

Podwodny świat Pandory (11:30). Wskakujemy pod wodę. Podwodny świat Pandory to praktycznie drugi bohater filmu. Sporo szkiców konceptowych i inspiracji. Nie zapominajmy, że twórcy musieli stworzyć cały ekosystem, którego nie wiedzieliśmy w pierwszym filmie. Podczas filmu byłem przekonany, że ilu inspirowane są Pokemonem Laprasem, ale wygląda na to, że się pomyliłem ;) Nie uwierzycie jak kręcono sceny akcji, gdy bohaterowie ujeżdżali wodne stworzenia. Cudo.

Wyzwania Wodnego świata Pandory (11:42). Można powiedzieć, że to kontynuacja powyższej części. Ale o wiele bardziej spektakularna. Absolutnie genialny materiał ukazujący tajniki kręcenia podwodnych scen akcji. To trzeba zobaczyć!

Bohaterowie z Pandory (9:00). Tym razem bliższe spojrzenie na bohaterów. Znamy już Jake’a i Neytiri oraz ich wielkiego przeciwnika Quaritcha. Nie znaliśmy natomiast ich dzieci, ani członków nowego plemienia. Dodatek całkiem fajnie ich przedstawia.

Nowe pokolenie (10:47). Dzieciaki! Jeśli zastanawialiście się, kto wcielił się w rolę młodych bohaterów to już nie musicie. W tym materiale poznacie każdego z nich. Posłuchamy opinii Jamesa Camerona oraz starszych aktorów,

Pająk (10:23). Spider doczekał się własnego materiału. Chłopak odgrywa w filmie ważną rolę, ale fakt, że człowiek jest znacznie niższy od mieszkańców Pandory wymusił, by sceny w których grał były kręcone powtórnie. Tutaj również dowiemy się bardzo dużo o Simul-Cam.

Stać się Na’vi (10:51). Zaskakujący (dla mnie) film o przygotowaniach aktorów do wcielenia się w swoje role. Zobaczycie, w jaki sposób przygotowywano ich do zanurzenia się w tym świecie. Trening bojowy, kształtowanie zachowań, szkolenie w języku Na’vi. Ba, Kate Winslet wbije was w ziemię, gdy zobaczycie na ile czasu potrafi wstrzymać oddech pod wodą. Wielkie ŁAŁ.


Film kupicie w oficjalnym sklepie dostępnym TUTAJ

Star Store


Plemię z rafy (11:47). Jak sugeruje tytuł tym razem zajrzymy za kulisy tworzenia plemienia z rafy. Kostiumy, zwyczaje, wygląd, zachowania i różnice pomiędzy plemionami z poprzedniego filmu.

Ożywianie Pandory (14:40). Długi film opowiadający o powoływaniu do życia postaci. Prawdziwa skarbnica wiedzy na temat motion capture, odwzorowywania twarzy aktorów i przenoszeniu ich do filmu. Dalszą jego część poświęconą animacjom zwierząt i ich wirtualnym szkieletom.

Powrót „Ludzi z Nieba” (13:34). Tym razem dokument o ludzkiej technologii na Pandorze. W stosunku do Na’vi ziemska technologia wyprzedza ich o tysiące lat, a fakt, że całość rozgrywa się w bliżej nieokreślonej ale odległej przyszłości trzeba było stworzyć broń, pojazdy, mechy i różnego rodzaju futurystyczne urządzenia.

Nowi bohaterowie (9:38). Film Avatar: Istota Wody wprowadza wiele nowych postaci. Nie każdy jednak wie, że w rolę Ronal wcieliła się Kate Winslet, dla której to pierwsze spotkanie na planie z Jamesem Cameronem od czasu Titanica. A to tylko jedna z postaci, o których tutaj mowa.

Dźwięki Pandory (13:32). Oczywiście nie mogło zabraknąć materiału o muzyce i dźwiękach stworzonych specjalnie na potrzeby filmu. Nie zapominajmy, że Pandora posiada bardzo bogatą florę i faunę, więc trzeba było zaprojektować i nagrać odgłosy zwierząt.

Nowa Zelandia – ojczyzna Pandory (4:24). Nowa Zelandia jest piękna, widoki zapierają dech, ale ekipa wybrała się tam z nieco innego powodu. Odkryjcie sami :)

 

 

 

WIĘCEJ O PANDORZE

Druga sekcja na płycie z dodatkami filmu Avatar: Istota Wody jest mniej techniczna. Jak zabaczycie poniżej kładzie nacisk na nieco inne tajniki produkcji.

Casting (10:01). Tworzenie tak monumentalnego filmu wymagało dobrania aktorów z całego świata, z wielu różnych kultur. Zobaczycie jak przebiegały castingi.

Kaskaderzy (5:42). Kilka minut o tych, o których prawie się nie mówi. Kaskaderzy wykonywali najbardziej spektakularne sceny, a tutaj możemy się przyjrzeć ich pracy.

Laboratorium (6:43). Teraz coś dla informatyków. Laboratorium to potoczna nazwa pracowni, w której tworzono warstwę graficzną filmu. Storyboardy, animacje ruchu, rejestracja wszystkiego co dzieje się na planie. Warto.

Ekipa (5:38). Materiał pokazuje grupę Troupe. Jest to ekipa, w której skład wchodzą aktorzy, tancerze, kaskaderzy. Zanim aktorzy weszli na plan Trupa nagrała praktycznie cały film dając twórcom podłoże do przygotowania elementów planu, scenografii, a grafikom wyobrażenie, co będzie działo się na ekranie.

Avatar: Istota Wody – podsumowanie dodatków

ŁAŁ! Dostępna w wydaniu Blu-ray filmu Avatar: Istota Wody płyta z dodatkami to niesamowita skarbnica wiedzy dla każdego kinomana. Twórcy podzielili się z nami wszystkimi tajnikami produkcji prezentując nie tylko lokacje, ale też techniczne szczegóły filmu, który po raz kolejny przesuwa granice. Ogląda się to z równą fascynacją, co sam film. Jestem pod wielkim wrażeniem.

Egzemplarz do recenzji dostarczył dystrybutor, firma Galapgos

3 godziny cudów
Avatar: Istota Wody 5 lipca na Blu-Ray i DVD

Movie title: AVATAR: ISTOTA WODY.- DODATKI SPECJALNE

Movie description: "Avatar: Istota wody" Jamesa Camerona osiąga zupełnie nowy poziom i zabiera nas w nieodkryte głębiny Pandory w pełnym emocji i przygód powrocie na tę planetę. Akcja rozgrywa się ponad dziesięć lat po wydarzeniach z pierwszej części. Widzowie poznają historię rodziny Sully oraz majestatyczne oceaniczne stworzenia - tulkuny. Dwupłytowe wydanie Blu-ray(TM) zawiera dysk z dodatkami specjalnymi, które pozwalają na jeszcze większe doświadczenie tego niezwykłego widowiska.

Date published: 5 July 2023

Country: USA

Duration: 192 minuty

Author: James Cameron, Rick Jaffa

Director(s): James Cameron

Actor(s): Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Kate Winslet, Stephen Lang

Genre: fantasy, przygodowy

Podsumowanie

ŁAŁ! Dostępna w wydaniu Blu-ray filmu Avatar: Istota Wody płyta z dodatkami to niesamowita skarbnica wiedzy dla każdego kinomana. Twórcy podzielili się z nami wszystkimi tajnikami produkcji prezentując nie tylko lokacje, ale też techniczne szczegóły filmu, który po raz kolejny przesuwa granice. Ogląda się to z równą fascynacją, co sam film. Jestem pod wielkim wrażeniem.

Overall
10/10
10/10
Poprzedni artykułWIDMO BROCKENU | Chyłka i Forst | Remigiusz Mróz | Recenzja książki
Następny artykułSILOS | SEZON 1 | Recenzja serialu AppleTV+
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.