JACK Z BAŚNI. TOM 1

Nie jestem ekspertem, ale lata temu zdążyłem poznać Baśnie Billa Willinghama. Zbrodnie w Baśniogrodzie i śledztwa Bigby’ego nie są, więc mi obce. Dotychczas nie poznałem jednak solowej przygody Jacka Hornera, która zadebiutowała w Polsce pod koniec czerwca. Przed premierą drugiego tomu sprawdzam czy warto sięgnąć po ten album. Recenzja komiksu Jack z Baśni. Tom 1.

Na początek sprawy techniczne. Album zawiera materiały opublikowane w serii Jack of Fables #1-16. Tom uzupełniają wybrane szkice Tony’ego Akinsa oraz przedmowę… samego Jacka. Rysunki stworzyli Tony Akins, Andre Pepoy, Steve Leialoha. W Polsce album został wydany jako liczący 416 stron integral. Zwracam uwagę, że mimo swoich rozmiarów został on wydany w miękkiej okładce, a nadruk wykonano na matowym papierze. Jest to zabieg celowy, bowiem pasuje do sposobu wydawania głównej serii Baśnie. Cała seria zamknie się w trzech tomach.

Jack z Baśni. Tom 1

Seria Jack z Baśni
1. Jack z Baśni. Tom 1
2. Jack z Baśni. Tom 2
3. Jack z Baśni. Tom 3

Pamiętacie gościa, któremu wyrosła gigantyczna fasola, a u jej szczytu urzędował olbrzym z pokaźnym zasobem skarbów? Albo kolesia, znanego jako Zabójca Olbrzymów? Czy może Jack z Opowieści, Jack Frost albo Jack-o’-Lantern? To ten sam Jack Horner. Wielki baśniowy bohater. Ale też wielki chwalipięta, bajarz i nieznośny dupek. Po opuszczeniu Baśniogrodu Jack przez pewien czas dzielił i rządził w Hollywood. Te czasy jednak minęły, bo jego podkoloryzowane i mocno naciągane historie sprawiły, że zwrócił na siebie uwagę baśniogrodzkich stróżów prawa. Teraz pozbawiony swojego bogactwa znów rusza w drogę, by gonić za łatwą kasą i łatwiejszymi kobietami…

Jack szybko zostaje namierzony i pojmany przez ludzi tajemniczego Pana Korekty. Kryjący są za tą ksywką facet poluje na tzw. Baśniowców, a następnie przez dziesieciolecia więzi ich na swoim pilnie strzeżonym osiedlu. Tym samym nieśmiertelni Baśniowcy zostają stopniowo wymazywani z ludzkiej pamięci. Ale hej, mówimy przecież o Jacku Hornerze, człowieku, którego niełatwo złamać, a tym samym uwięzić. Nie ma wszak nic na czym zależałoby mu bardziej niż na bogactwie i przygodnych wizytach w sypialniach pięknych kobiet…

Rewelacja!

Jack z Baśni. Tom 1 to komiks, przy którym śmiejemy się bardzo często. Tytułowy bohater to pierwszorzędny arogant i nie posiadający żadnych skrupułów egoista. W każdej opowiadanej przez siebie historii jest wielkim bohaterem, przebiegłym taktykiem i niezrównanym playboyem. Trzyma się swojej wersji nawet jak wszyscy wokół wytykają mu kłamstwa i brak logiki. I to cały czas bawi.

Album składa się z 16 zeszytów. Przytoczony wyżej wątek to zaledwie wstęp do opowieści i nadanie całości tonu. Podczas tej przygody poznamy kilka świetnych historii. Dowiemy się, jak Jack stał się Jackiem z Lampą, jak został Jackiem Frostem dysponującym mocami Królowej Śniegu albo prawdziwy przebieg wydarzeń w domu olbrzyma. Wisienką na torcie jest zdecydowanie historia Jack Kierowy, w której to po upojnej nocy w Vegas, Jack budzi się jako maż pięknej nieznajomej.

Jak wspomniałem najmocniejszą stroną komiksu Jack z Baśni. Tom 1 jest humor. Niczym nieskrępowany, niepoprawny, a jednocześnie odpowiednio wyważony humor. Samo zachowanie Jacka przypomina mi nieco Johnny’ego Bravo. I to jak najbardziej komplement. Nie bardzo zastanawia się nad swoimi czynami i tylko jedno mu w głowie. Mimo to autorowi udaje się opowiedzieć zaskakujące historie. Zdarzają się ciekawe zwroty akcji, gdzieś tam majaczy jakaś mroczna tajemnica, a w jednym momencie trafiamy na prawdziwy shocker rodem z thrillerów. Serio, Bill Willingham doskonale połączył garunki.

Jack z Baśni. Tom 1 – podsumowanie

Fantastyczna mieszanka. Jack z Baśni. Tom 1 to pełen znakomitego humoru komiks, przy którym nie sposób się nudzić. Tytułowy bohater pokazuje, że może dźwignąć na swoich barkach własną serię i miejscami porządnie zaskoczyć. Szczerze nie spodziewałem się tak dobrej zabawy!

JACK Z BAŚNI. TOM 1
JACK Z BAŚNI. TOM 1

Book Description: Pierwszy z trzech tomów wydania zbiorczego spin-offu bestsellerowej serii Billa Willinghama – „Baśnie”. Po opuszczeniu bezpiecznych, lecz dusznych granic Baśniogrodu na rzecz okrutnych i dławiących marzenia ulic Hollywood, niezrównany Jack Horner (vel Jack B. Nimble, vel Jack Zabójca Olbrzymów, vel Jack z Opowieści) zyskał niespotykaną sławę i fortunę, sprzedając własną, nadmiernie ubarwioną legendę... tylko po to, by wszystko odebrali mu stróże baśniogrodzkiego prawa. Teraz pozbawiony bogactwa i zmuszony do życia na wygnaniu Jack musi powrócić do korzeni jako wędrowny szelma, goniący za łatwymi pieniędzmi i jeszcze łatwiejszymi kobietami. Gdy jednak wyrusza w podróż, szybko się okazuje, że w doczesnym świecie czyhają niebezpieczeństwa, z jakimi nawet taki nadzwyczaj doświadczony i uroczy hultaj jeszcze nigdy się nie spotkał. Na tym polega problem z wrodzoną wspaniałością – reszta rzeczywistości zawsze przynosi rozczarowanie!

Book Author: Bill Willingham, Lilah Sturges

Book Format: Paperback

Publisher Logo: Egmont

Date published: 28 June 2023

Illustrator: Tony Akins, Andrew Pepoy, Steve Leialoha

ISBN: 9788328157958

Number Of Pages: 416

Podsumowanie

Fantastyczna mieszanka. Jack z Baśni. Tom 1 to pełen znakomitego humoru komiks, przy którym nie sposób się nudzić. Tytułowy bohater pokazuje, że może dźwignąć na swoich barkach własną serię i miejscami porządnie zaskoczyć. Szczerze nie spodziewałem się tak dobrej zabawy!

Overall
9/10
9/10

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.