Jack z Baśni. Tom 2

Kontynuujemy podróż Jacka Hornera, który sieje zamęt w świecie doczesnym. Do czego doprowadzi tym razem? Recenzja komiksu Jack z Baśni. Tom 2.

Album zawiera materiały opublikowane w serii Jack of Fables #17-32 oraz selekcję wstępnych szkiców Russa Brauna. Album otwiera również przedmowę samego Lapsusa Żenującego, czy jak kto woli… Gary’ego.

Jack z Baśni. Tom 2

Jack i jego dysfunkcyjna grupa od pewnego czasu ukrywają się w niewielkich miasteczkach.  Nie bez powodu. Podczas ucieczki z osiedla Korekty Horner dowiedział się, że Humpty Dumpty posiada wiedzę o ukrytym wielkim skarbie. Zbieg okoliczności sprawił, że do Jacka niechętnie dołączają Hillary Strona i niepokojąco inteligentny miniaturowy wół Babe. Tak zmontowana ekipa rusza po skarb, który może przynieść nie tylko wielkie bogactwo, ale też (przynajmniej według logiki Jacka) trzy siostry Strony. Naraz!

1883

Seria Jack z Baśni
1. Jack z Baśni. Tom 1
2. Jack z Baśni. Tom 2
3. Jack z Baśni. Tom 3

Trzyczęściowa historia 1883 to zarazem najmocniejszy punkt tego komiksu. Akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie w, tutaj niespodzianka, roku 1883. Jack Candle, bo pod takim nazwiskiem znany był w owym czasie Jack Horner, jest siejącym postrach hersztem bandy wędrującej od miasteczka do miasteczka. Od saloonu do saloonu. Jego tropem podąża sam Bigby Wilk w bardziej kowbojskim wydaniu.

Jak wspomniałem 1883 to najlepsze co dostarczył Jack z Baśni. Tom 2. Już sam Jack w woli złola i niestrudzony Bigby to świetne połączenie, a dodając do tego klimat westernu mamy iście wybuchową mieszankę. Pościgi, rozróby w saloonie, ataki na dyliżans – no rewelka. Doceniam  też poczucie humoru kładące nacisk na wyśmianie niektórych schematów westernów. A jakby to było za mało to sama obecność Bigby’ego powinna być wystarczającym argumentem do zainteresowania się tym wątkiem.

A więc wojna!

Druga część komiksu, choć dalej bawi się formułą, w głównej mierze skupia się na narastającym konflikcie pomiędzy Literalnymi. Znamy już Korektę, jego ojca Kevina i dziadka Lapsusa Żenującego, znamy też siostry Strony. Jack z Baśni. Tom 2 wprowadza kolejne postaci o niemal boskim dla Baśniowców znaczeniu. Na początek Eliza Ściana. Jak możecie się domyślić, ta Literalna odpowiada za nadrzędną narrację i łamanie czwartej ściany. Na pozycję naczelnego złola wyrasta z kolei Paliksięga. O ile Korekta zajmuje się umniejszaniem znaczenia Baśniowców, tak jego brat Paliksięga (jak jego imię wskazuje) całkowicie wymazuje baśniowe postaci. Odmienne cele sprawiają, że dochodzi do wojny pomiędzy tymi dwoma Literalnymi. Wojny, w której ofiarami będą dziesiątki baśniowców. Wojny, do której osiedle korekty poprowadzi… Jack.

Zaskakująco druga część komiksu Jack z Baśni. Tom 2 przybiera nieco poważniejszy ton (no w granicach rozsądku). Trup ściele się naprawdę gęsto, mamy dramaty, mamy heroiczne postawy. Oczywiście budowane napięcie co i rusz rozładowuje Jack i jego nieodłączny egoizm. Niemniej pomysł na zagęszczenie atmosfery wydaje się ciekawy. Dotychczas mieliśmy przecież serię przygód i mniej lub bardziej podkoloryzowanych opowieści Jacka. W przypadku konfliktu Korekty i Paliksięgi zagrożeni są wszyscy baśniowcy żyjący w świecie doczesnym. Ciekaw jestem do przyniesie przyszłość.

Jack z Baśni. Tom 2 – podsumowanie

Inny, co nie znaczy gorszy. Jack z Baśni. Tom 2 bawi prawie tak dobrze jak tom pierwszy. Dlaczego prawie? Jestem zdania, że postaci tej lepiej służą krótsze, bardziej zróżnicowane historie. W pierwszej księdze akcja rzucała nas do najróżniejszych miejsc, księga druga nieco te manewry ogranicza. Minusy rekompensuje bardzo ciekawy konflikt pomiędzy Literalnymi i, przede wszystkim, główny bohater. Egoizm i narcyzm Jacka bawi do łez i może dlatego łatwo wybaczyć mu potknięcia.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

JACK Z BAŚNI. TOM 2
Jack z Baśni. Tom 2

Book Description: Po opuszczeniu bezpiecznych, lecz dusznych granic Baśniogrodu na rzecz okrutnych i dławiących marzenia ulic Hollywood, niezrównany Jack Horner (vel Jack B. Nimble, vel Jack Zabójca Olbrzymów, vel Jack z Opowieści) zyskał niespotykaną sławę i fortunę, sprzedając własną, nadmiernie upiększoną legendę... tylko po to, by wszystko odebrali mu stróże baśniogrodzkiego prawa. Teraz pozbawiony bogactwa i zmuszony do życia na wygnaniu Jack musi powrócić do korzeni jako wędrowny szelma, goniący za łatwymi pieniędzmi i jeszcze łatwiejszymi kobietami. Gdy jednak wyrusza w podróż, szybko okazuje się, że w doczesnym świecie czyhają niebezpieczeństwa, z jakimi nawet taki nadzwyczaj doświadczony i uroczy hultaj jeszcze nigdy się nie spotkał. Na tym polega problem z wrodzoną wspaniałością – reszta rzeczywistości zawsze przynosi rozczarowanie!

Book Author: Bill Willingham, Lilah Sturges

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 27 September 2023

Illustrator: Russell Braun, Andrew Pepoy, Steve Leialoha

ISBN: 9788328165007

Number Of Pages: 416

Podsumowanie

Inny, co nie znaczy gorszy. Jack z Baśni. Tom 2 bawi prawie tak dobrze jak tom pierwszy. Dlaczego prawie? Jestem zdania, że postaci tej lepiej służą krótsze, bardziej zróżnicowane historie. W pierwszej księdze akcja rzucała nas do najróżniejszych miejsc, księga druga nieco te manewry ogranicza. Minusy rekompensuje bardzo ciekawy konflikt pomiędzy Literalnymi i, przede wszystkim, główny bohater. Egoizm i narcyzm Jacka bawi do łez i może dlatego łatwo wybaczyć mu potknięcia.

Overall
8/10
8/10
Poprzedni artykułOPPEHEIMER 22 listopada na 4K UHD, Blu-ray i DVD
Następny artykułMARVEL ZOMBIES. TOM 1 | Recenzja komiksu Marvel Classic
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.