Pół na pół

Od samego początku jestem wilkim fanem książek z Eddiem Flynnem. Steve Cavanagh pokazuje, że w prawniczy thriller nie kończy się na Johnie Grishamie i jest w nim miejsce dla kreatywnych twórców i nietuzinkowych pomysłów. Najnowszą książkę zauważyłem przypadkiem robiąc… zakupy w Biedronce. I już tego samego dnia usiadłem do lektury. Recenzja książki Pół na pół.

Pół na pół

Eddie Flynn:

1. Obrona
2. Zarzut
3. Liar (brak polskiego wydania)
4. Trzynaście
5. Pół na Pół
6. Adwokat Diabła
7. The Accompliance
8. Witness

W Nowym Jorku dochodzi do brutalnego morderstwa byłego burmistrza Franka Avellino. Na miejscu zbrodni znajdywały się dwie siostry, które w przeciągu kilku minut dzwoniły na 911 oskarżając siebie nawzajem. Znalezione dowody wskazują, że zabójstwo dokonała na pewno któraś z sióstr, a prokuratura skłania się do tezy, że Sofia i Alexandra zarazem zaplanowały tę okrutną zbrodnię. Z tego też powodu oskarżenie wnosi o łączony proces dla obu sióstr. W ten sposób prokurator ma praktycznie 100% pewność, że co najmniej jedna z sióstr zostanie skazana…

Eddie Flynn oferuje swoje usługi Sofii, wierząc w jej niewinność. Wytrawny oszust jest pewien swojej oceny. Tym bardziej, że tym razem ma u swojego boku śledczą Harper i emerytowanego sędziego Harry’ego Forda. Po drugiej stronie obrończynią Aleksandry zostaje Kate Brooks. Młoda prawniczka opuściła kancelarię, w której dochodziło do molestowania i przekonała córkę burmistrza, że da radę ją wybronić. I podobnie jak Eddie jest przekonana o niewinności swojej klientki…

Kilka perspektyw

Pół na pół w porównaniu do poprzednich książek Cavanagh bawi się sposobem narracji.  Autor nie chciał, aby nowa bohaterka i zarazem sądowa przeciwniczka Eddie’ego – Kate Brooks – była jedynie statystką, więc jej postać została mocno pogłębiona. W pierwszej części tej książki poszczególne rozdziały naprzemiennie skupiają się na tej dwójce. Rozdziały koncentrujące się na Eddiem mają pierwszoosobową narrację, a rozdziały z Kate trzecioosobową. Do tego co pewien czas mamy okazję spojrzeć w umysł zabójczyni, a w dramatycznych momentach wydarzenia obserwujemy z perspektywy którejś z pozostałych postaci. W okolicach finału tej historii Cavanagh znacznie częściej skupia się na głównym bohaterze, ale trzeba docenić tą udaną próbą urozmaicenia.

Whodunit

Zdecydowanie najmocniejszym aspektem książki Pół na pół jest główny wątek. Steve Cavanagh zrobił absolutnie wszystko abyśmy do samego końca nie byli pewni, która z sióstr jest winna. Dowody wskazują na obie, nowe zeznania przechylają szalę raz w jedną raz z w drugą stronę. Wielokrotnie łapałem się na tym, że układałem w głowie różne scenariusze, dopowiadałem sobie twisty, które mogą nastąpić i doszukiwałem się poszlak na winę jednej lub drugiej siostry.

Nie mogło też zabraknąć popisów Eddie’ego Flynna. Czytanie jak gość rozprawia się z kolejnymi świadkami to czysta przyjemność. Amerykański system sądowniczy zawsze był wdzięcznym tematem dla autorów książek, ale postaci Flynna znacznie bliżej do Saula Goodmana niż do Jacka Birgence’a. Eddie po mistrzowsku przygotowuje przesłuchiwanych przed wyciągnięciem asa z rękawa, a gdy już to zrobi to ręce same składają się do oklasków. Czyta się to bardzo, ale to bardzo dobrze.

Pół na pół – podsumowanie

Piąta książka (w Polsce czwarta) z Eddie’em Flynnem jest fantastyczna. Trzynaście dostało ode mnie dychę i tak samo będzie w przypadku Pół na pół. Niezwykle pomysłowa fabuła i trzymanie tajemnicy do samego końca działają doskonale i naprawdę trudno odłożyć książkę na półkę przed poznaniem kolejnego rozdziału. Na ten moment to najlepsza prawnicza seria, jaką możecie przeczytać. Zdecydowanie polecam!

PÓŁ NA PÓŁ
Pół na pół

Book Description: Bezkompromisowy prawnik Eddie Flynn powraca! Najnowsza książka bestsellerowego autora thrillerów prawniczych, Steve’a Cavanagha. Błyskotliwa, wciągająca i wartka książka, dla której warto zarwać noc. Jedna siostra ukryła się w łazience i stamtąd zadzwoniła na 911. Druga stała nad bestialsko okaleczonymi zwłokami ojca i wybrała ten sam numer. Kiedy zorientowały się, że w domu nie są same, zrozumiały też, że każda z nich będzie kolejnym celem. Tej drugiej, która stoi za drzwiami.

Book Author: Steve Cavanagh

Publisher - Orgnization: Wydawnictwo Albatros

Publisher Logo: Wydawnictwo Albatros

Date published: 12 July 2023

ISBN: 978-83-6775-774-4

Number Of Pages: 448

Podsumowanie

Piąta książka (w Polsce czwarta) z Eddie’em Flynnem jest fantastyczna. Trzynaście dostało ode mnie dychę i tak samo będzie w przypadku Pół na pół. Niezwykle pomysłowa fabuła i trzymanie tajemnicy do samego końca działają doskonale i naprawdę trudno odłożyć książkę na półkę przed poznaniem kolejnego rozdziału. Na ten moment to najlepsza prawnicza seria, jaką możecie przeczytać. Zdecydowanie polecam!

Overall
10/10
10/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.