Pod koniec 2022 roku dowiedzieliśmy się, że kinowe uniwersum DC zostanie zrestartowane, a za spójność i rozwój zadbają Jamess Gunn oraz Peter Safran. Decyzja zapadła, gdy na swoją premierę czekały jeszcze dwa duże filmy – bardzo przyjemny Flash i wielokrotnie przekładany drugi Aquaman. I tej właśnie produkcji przyjrzymy się dzisiaj, bowiem film debiutuje właśnie na krążkach 4K UHD, Blu-ray oraz DVD. Recenzja wydania Blu-ray filmu Aquaman i Zaginione Królestwo.

Aquaman i Zaginione Królestwo

Arthur Curry został ojcem. Żmudne, domowe obowiązki dzieli z działalnością króla Siedmiu Mórz, co najczęściej oznacza godziny wsłuchiwania się w apele i prośby poddanych. Sielanka kończy się, gdy David Kane / Czarna Manta odnajduje starożytny artefakt dający mu potężną moc. Moc zagrażającą nie tylko podwodnym królestwom, ale też całej planecie. Aquaman zmuszony jest zawrzeć sojusz z Ormem, swoim zaprzysięgłym wrogiem i… bratem.

Buddy movie

FLASH – Recenzja filmu
Barry

Aquaman i Zaginione Królestwo hołduje filmom z gatunku buddy movie. Podczas zdjęć reżyser James Wan wspominał o Tango i Cash i to właśnie widzimy na ekranie. Od pierwszych wspólnych scen Arthura i Orma dostajemy mieszankę kina przygodowego, sensacyjnego i komedii. Bracia się nieustannie sprzeczają, popisują się przed sobą, a jednocześnie dbają o siebie nawzajem. Relacja ta przyćmiewa różne bolączki filmu, dzięki czemu dość szybko przestajemy zwracać na nie uwagę. A to też sztuka.

Talent komediowy Jasona Momoa poznaliśmy już we wcześniejszych filmach DC. Umiejętność grania wyluzowanych gości potwierdził wcielając się w złola w Szybcy i Wściekli 10. Zagadką był Patrick Wilson, który w przednim filmie grał czarny charakter, a większość jego filmów z ostatniej dekady to produkcje poważne i horrory. Okazuje się jednak, że przeniesienie jego charakterystycznego stylu na pole komediowe wyszło bardzo sprawnie. Orm kradnie Arthurowi wiele scen i wielokrotnie dostarcza powodów do śmiechu. Mnie rozłożyła oczywiście scena nauki biegania na lądzie, ale to nie jedyny bardzo udany pomysł.

Sprawa Amber

Przy głośnej rozprawie Heard vs Depp dużo mówiło się o wycięciu wszystkich scen Amber Heard z Aquaman i Zaginione Królestwo. Ostatecznie Mera znalazła się w filmie, ale jej rola jest marginalna. Pojawia się zaledwie kilka razy i wypowiada może ze trzy zdania. Nie ma ani jednego wątku, a znalazła się tutaj jedynie po to, żeby scenariusz nie musiał tłumaczyć jej nieobecności. Sprawa zupełnie neutralna zarówno dla przeciwników jak i zwolenników kontrowersyjnej aktorki.

Przygoda i… słabe efekty

Aquaman i Zaginione Królestwo to stawia na przygodę i co chwila zaskakuje zmianą klimatu. Z Atlantydy przenosimy się na pustynię, przeskakujemy do dżungli, odwiedzamy Antarktydę, a na koniec podwodne królestwo umarłych. Miejscami wydaje się, że tych kontrastujących ze sobą lokacji jest za dużo, ale koniec końców muszę uznać, że to szaleństwo się sprawdziło. Nie możemy zapominać, że mamy do czynienia z filmem superbohaterskim, opartym na komiksach, gdzie takie akcje są na porządku dziennym. O ile taki Batman pozostawia filmowym twórcom duże pole do interpretacji, tak Aquaman wymaga sporo fantazji. I tego czepiał się nie będę.

Muszę jednak ponarzekać na efekty specjalne. Mam nieodparte wrażenie, że Aquaman i Zaginione Królestwo pod tym względem wypada słabiej niż pierwszy solowy film. Uprzednio dużo wysiłku włożono w sceny podwodne, by np. pokazać sposób porozumiewania się Atlantów. Tym razem jedynie falujące włosy mówią nam o tym, że akcja dzieje się pod wodą. Również sceny na powierzchni mają swoje słabsze momenty. Najgorzej wygląda cała sekwencja w dżungli. Choć wiem, że zdjęcia były robione również w dżungli to miejscami studyjna scenografia aż razi w oczy.

Aquaman i Zaginione Królestwo – podsumowanie

Stare kinowe DC oficjalnie przechodzi do historii. Aquaman i Zaginione Królestwo to już ostatni film uniwersum zbudowanego przez Zacka Snydera. I wbrew obiegowej opinii to udana komiksowa produkcja. Prym wiedzie świetnie nakreślona relacja Arthura z Ormem, która dobrze odnajduje się w przygodowej otoczce. Uzupełniamy biblioteczkę i czekamy na 2025 rok, gdy James Gunn zaprezentuje swoją wizję Supermana otwierającego zupełnie nowe kinowe uniwersum DC.

DODATKI SPECJALNE

Wydanie Blu-ray filmu Aquaman i Zaginione Królestwo zaskakuje bogatym zestawem materiałów dodatkowych. DC wyprzeda pod tym względem o dwie długości Marvela, który rzadko wychodzi ponad standardową paczkę. Sprawdźmy z czym mamy tutaj do czynienia.

Finding the Lost Kingdom (21:22)

Pierwszy z dodatków można nazwać daniem głównym tego zestawu. Jest to dokument o powstawaniu filmu. Od pomysłów przez opinie obsady do samego okresu produkcyjnego. Bardzo dużo ciekawostek, sporo humoru i zaglądania za kulisy trwających 118 dni zdjęć. Mnie szczególnie zaintrygowała technologia Eyeline, która za pomocą 140 kamer potrafi zgrać trójwymiarową, fotorealistyczną sylwetkę aktora i umieścić ją w dowolnych scenach. Tak właśnie kręcono sceny podwodne. Robi to ogromne wrażenie.

Aquaman: Worlds Above and Below (9:38)

 Drugi materiał skupia się na scenografii. Film zabiera nas w skrajnie różne miejsca – Arktyka, dżungla, pustynia, podziemne jaskinie i oczywiście całe podwodne miasta i świątynie. Z tego filmu dowiecie się jak tworzono poszczególne miejscówki.

Atlantean Blood is Thicker than Water (4:17)

Najmocniejszym punktem filmu Aquaman i Zaginione Królestwo jest braterska relacja Arthura (Jason Momoa) i Orma (Patrick Wilson). Wrogowie z pierwszego filmu tym razem muszą współpracować, co sprawdza się znakomicie przy tak dobranych aktorach. Jak widzimy tutaj relacja wyglądała bardzo dobrze również na planie.

It’s a Manta World (10:08)

Zaskakująco długi materiał, którego bohaterem jest Czarna Manta, główny antagonista filmu. Trochę genezy postaci, sporo nagrań z treningów i wypowiedzi wcielającego się w tę rolę Yahya Abdul-Mateen II.

Necrus, the Lost Black City (5:51)

 Making off finałowej miejscówki filmu, czyli tytułowego Zaginionego Królestwa Necrus

Escape from the Deserter World (8:05)

Jedna z sekwencji filmu bardzo kontrastuje z innymi. Chodz i oczywiście o Królestwo Pustynne, gdzieś na Saharze. Według Lore Aquamana Sahara znajdowała się niegdyś pod wodą, a teraz zsyła się na nią więźniów. Podobnie jak w przypadku Necrusa jest to making-off tej sekwencji.

Brawling at Kingfish’s Lair (4:07)

Making off bardzo widowiskowej sceny walki w podwodnym pirackim kasynie. Scena sama w sobie jest bardzo fajna,a le jeszcze lepiej wypada materiał o jej realizacji. Zdecydowanie czuć tutaj inspirację serią Piraci z Karaibów.

Oh, Topo! (2:12)

Hołd dla niezwykle zabawnej ośmiornicy Topo, która nie jest bohaterem wymyślonym przez scenarzystów, a postacią wywodzącą się ze starych komiksów srebrnej ery (lata 50. i 60.).

Egzemplarz dostarczył dystrybutor, firma Galapagos

AQUAMAN I ZAGINIONE KRÓLESTWO
Aquaman 2 4K UHD

Movie description: Wyczekiwana kontynuacja wielkiego hitu ze świata DC! Arthur Curry zmaga się z obowiązkami króla Siedmiu Mórz, tymczasem uwolniona zostaje spoczywająca od dawna pod ziemią starożytna moc. Widząc jej możliwości, Aquaman musi zawrzeć niełatwy rozejm z dawnym wrogiem i ruszyć w niebezpieczną podróż, by ocalić rodzinę, królestwo i cały świat przed nieodwracalnym zniszczeniem.

Date published: 15 March 2024

Country: USA

Duration: 124 minuty

Author: David Leslie Johnson-McGoldrick

Director(s): James Wan

Actor(s): Jason Momoa, Patrick Wilson, Nicole Kidman, Yahya Abdul-Mateen II, Dolph Lundgren, Amber Heard, Randall Park, Temuera Morrison, Pilou Asbaek,

Podsumowanie

Stare kinowe DC oficjalnie przechodzi do historii. Aquaman i Zaginione Królestwo to już ostatni film uniwersum zbudowanego przez Zacka Snydera. I wbrew obiegowej opinii to udana komiksowa produkcja. Prym wiedzie świetnie nakreślona relacja Arthura z Ormem, która dobrze odnajduje się w przygodowej otoczce. Uzupełniamy biblioteczkę i czekamy na 2025 rok, gdy James Gunn zaprezentuje swoją wizję Supermana otwierającego zupełnie nowe kinowe uniwersum DC.

Overall
7/10
7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.