Zaledwie kilka dni po recenzji pierwszego tomu w moje ręce wpadła kontynuacja komiksowej adaptacji wybitnego dzieła Stephena Kinga. Bez przedłużania zapraszam na recenzję komiksu Bastion. Tom 2. Amerykańskie koszmary.
Podobnie, jak poprzednio za scenariusz odpowiada Roberto Aguirre-Sacasa, rysunki stworzył Mike Perkins (pomagał również przy scenariuszu. Kolory nałożyła Laura Martin. Album zawiera pięć zeszytów, wydanych następnie jako The Stand vol.2: American Nightmares.
Cała seria Bastion
1. Bastion. Tom 1. Kapitan Trips
2. Bastion. Tom 2. Amerykańskie koszmary
3. Bastion. Tom 3. Ocalałe dusze (2 lipca)
4. Bastion. Tom 4. Wyrzutki (13 sierpnia)
5. Bastion. Tom 5. Ziemia niczyja (10 września)
6. Bastion. Tom 6. Nadeszła noc (8 października)
Amerykańskie koszmary
Wirus supergrypy zwany potocznie Kapitan Trips doprowadził do śmierci grubo ponad 90% światowej populacji. Ci, którzy mieli szczęście… padli ofiarą drugiej fali wirusa. Na świecie pozostał mniej niż jeden procent ludzkości. Rozsiani po całych Stanach Zjednoczonych (bo tutaj rozgrywa się akcja) odporni szukają innych, by zwiększyć swoje szanse na przeżycie.
Larry Underwood, poznany uprzednio muzyk, utknął w Nowym Jorku skąd próbuje wydostać się z nowo poznaną żoną milionera. Stu Redman – zakażony niewykazujący żadnych objawów postanawia uciec z Centrum Chorób Zakaźnych, gdyż obawia się najgorszego ze strony badających go naukowców. To właśnie do CDC planuje udać się ciężarna Frannie Goldmisth, która po śmierci rodziców postanawia towarzyszyć dziwnemu Haroldowi. Głuchoniemy Nick Andros decyduje się opuścić areszt, w którym miał zastąpić szeryfa. Tymczasem odsiadujący wyrok, groźny przestępca Lloyd Henreid, by uchronić się przed śmiercią głodową co raz śmielej patrzy… na ciała zmarłych. Jego los odmienia się, gdy odwiedza go tajemniczy i przerażający Randall Flagg…
Losy zaczynają się przeplatać
Pierwszy tom serii kompleksowo opisał nam sytuację po wybuchu supergrypy. Bastion. Tom 2. Amerykańskie koszmary uznaje, że to wprowadzenie mamy za sobą i tym razem skupia się na bohaterach. Ci, którzy cudownym zrządzeniem losu uniknęli śmierci od wirusa próbują odnaleźć się w sytuacji. Każdy z nich znajduje się w innym położeniu, w zupełnie innej sytuacji. Wspólnym mianownikiem jest przerażająca pustka niemal wymarłego świata.
Album Bastion. Tom 2. Amerykańskie koszmary prowadzi kilka równoległych, niezależnych od siebie wątków. Niektóre się ze sobą przeplatają, inne są do końca autonomiczne. W odróżnieniu do poprzedniego tomu to osobiste wątki wspominanych wyżej postaci odgrywają tutaj główną rolę. Jeśli znacie Bastionu to zobaczycie jak dobrze udało się przenieść je na karty komiksu. Fabularne skróty zostały bardzo dobrze wyważone. Nie czujemy, że tracimy gdzieś część historii albo wszystko jest absurdalnie przyspieszone. Nie. Każdy z wątków prowadzony jest z wyczuciem i precyzją. Tym samym, jeśli nie czytaliście książki to bez problemu odnajdziecie się w sytuacji. Jest naprawdę dobrze!
Nie mógłbym nie wspomnieć równie tajemniczym co przerażającym Randallu Flaggu. Antagonista odgrywa tutaj większą rolę niż poprzednio. Pojawia się na dłużej, a autorzy zaczynaja manifestować jego nadprzyrodzone zdolności. W dalszym jednak ciągu postać jest bardzo enigmatyczna i dopiero doczeka się rozwinięcia w przyszłych tomach.
Bastion. Tom 2. Amerykańskie koszmary – podsumowanie
Znakomita kontynuacja znakomitego komiksu! Bastion. Tom 2. Amerykańskie koszmary zmienia sposób narracji, mocniej skupiając się na bohaterach. Dzięki temu nie jesteśmy przytłoczeni ilością informacji i naturalnie odnajdujemy się w historii, którą przygotował Stephen King. Po dwóch tomach jestem absolutnie zachwycony sposobem, w jaki przeniesiono na karty komiksu to wyjątkowe dzieło. Oby tak dalej!
Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Albatros
PS.
Jako, że Bastion jest niezwykle rozbudowaną, wielowątkową historią musimy liczyć się, z tym, że pojawi się tutaj mnóstwo postaci. Stephen King ma to do siebie, że potrafi przygotować niezwykle szczegółową historię osoby, która dla fabuły jest postacią drugoplanową. Czytając książkę, mamy więcej czasu na poznanie pojawiających się w niej postaci. W przypadku komiksu, siłą rzeczy, musiało to zostać skompresowane. Tym samym każda z ważniejszych dla historii postaci mam dla siebie kilka stron, lub wręcz kadrów. Poniżej przygotowałem malutki poradnik, żebyśmy wiedzieli kto jest (lub będzie) tutaj kim :)
-
Stu Redman – spokojny, rozsądny mężczyzna z Teksasu, naturalnie odporny na supergrypę.
-
Frannie Goldsmith – młoda kobieta z Maine, jedna z nielicznych ocalałych; jest w ciąży.
-
Harold Lauder – inteligentny, ale społecznie wykluczony chłopak zakochany w Frannie.
-
Larry Underwood – muzyk z Nowego Jorku, który dojrzewa w trakcie wędrówki po Ameryce.
-
Nick Andros – głuchoniemy młody mężczyzna o wielkiej odwadze i intuicji.
-
Tom Cullen – mężczyzna z niepełnosprawnością intelektualną, towarzyszy Nickowi.
-
Ralph Brentner – poczciwy farmer z Nebraski, który staje się jednym z liderów.
-
Glen Bateman – były profesor socjologii, cyniczny, ale mądry komentator sytuacji.
-
Randall Flagg – tajemniczy, demoniczny antagonista, który gromadzi wyznawców w Las Vegas.
-
Nadene „Nadine” Cross – kobieta z przeszłością, przyciągana przez Flagga.
-
Lloyd Henreid – przestępca, który zostaje prawą ręką Flagga po uwolnieniu z więzienia.
-
Trashcan Man (Donald Merwin Elbert) – niestabilny psychicznie piroman i wyznawca Flagga.
-
Kojak – pies, który towarzyszy Glenowi i staje się częścią grupy bohaterów.
-
Abagail Freemantle („Matka Abagail”) – 108-letnia prorokini, duchowy przywódca „dobrych”
.
BASTION. TOM 2. AMERYKAŃSKIE KOSZMARY

Book Description: Muzyk Larry Underwood utknął w Nowym Jorku i szuka sposobu, by wraz z nowo poznaną żoną milionera opuścić Nowy Jork. Zakażony Stuart Redman, który nie wykazuje żadnych objawów choroby, nie ma zaufania do zajmujących się jego przypadkiem ludzi w rządowym centrum badań nad chorobami zakaźnymi w Vermoncie, postanawia więc stamtąd uciec. Tymczasem właśnie tam zamierza się udać Frannie Goldsmith, która po śmierci ojca nie ma już na co czekać w miasteczku Ogunquit w stanie Maine. Groźny przestępca Lloyd Henreid utknął w Arizonie w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze i wszystko wskazuje na to, że czeka go śmierć znacznie gorsza od tej, która stała udziałem ofiar wirusa. Niespodziewanej pomocy udziela mu jednak przemierzający opustoszały kraj Randall Flagg, dla którego to, co się dzieje, jest urzeczywistnieniem jego wizji o Amerykańskim Koszmarze. pokaż mniej
Book Author: Roberto Aguirre-Sacas
Publisher - Orgnization: Wydawnictwo Albatros
Publisher Logo:
Date published: 7 May 2025
Illustrator: Mike Perkins
ISBN: 978-83-8361-615-5
Number Of Pages: 144
Podsumowanie
Znakomita kontynuacja znakomitego komiksu! Bastion. Tom 2. Amerykańskie koszmary zmienia sposób narracji, mocniej skupiając się na bohaterach. Dzięki temu nie jesteśmy przytłoczeni ilością informacji i naturalnie odnajdujemy się w historii, którą przygotował Stephen King. Po dwóch tomach jestem absolutnie zachwycony sposobem, w jaki przeniesiono na karty komiksu to wyjątkowe dzieło. Oby tak dalej!