Chwila oddechu od komiksu superbohaterskiego. Za sprawą Dark Horse Comics i polskiego Egmontu mamy możliwość poznania zupełnie nowej komiksowej serii, której tematyka będzie bardzo bliska fanom Rodziny Soprano i Synów Anarchii. Recenzja pierwszego tomu komiksu Briggs Land zatytułowanego Kobieca Ręka.

Po amerykańskiej wojnie domowej rodzina Briggsów założyła własne terytorium na północ od stanu Now Jork. Terytorium Briggsów miało być bezpieczną przystanią dla każdego, kto chciałby wieść spokojne, bezproblemowe życie z dala od wielkomiejskiego zgiełku. W rzeczywistości terytorium zamieszkują uzbrojeni po zęby neonaziści wyznający jedynie jeden, właściwy kolor skóry. Briggsowie czerpią miliardy ze znajdujących się na ich terenie pól naftowych i ciągle rosną w siłę. A w zasadzie rośliby, ponieważ Jim Briggs, głowa rodziny został osadzony w więzieniu, gdzie ma spędzić resztę swojego życia. Jim postanowił pójść na układ z prokuratorem i w zamian za zmniejszenie wyroku oddać władzy cały rodowy dobytek. I tutaj wkracza Grace, tytułowa Kobieca Ręka.

BRIGGS LAND

1. Briggs Land Tom 1: Kobieca Ręka
2. Briggs Land Tom 2: Samotna Walka

Grace Briggs to żona Jima i matka jego trzech synów. Dowiadując się o układzie męża postanawia przejąć władzę i zreformować terytorium, by miejsce było tym, czym chcieli uczynić je założyciele. Jak na to zareagują synowie stojący w kolejce po władzę, a jak zwolennicy skazanego Jima, a co zrobią Federalni, którzy od lat próbują dobrać się do Briggsów?

Podobieństwa do Rodziny Soprano nie są wyssane z palca. Przedstawiona historia zamiast mafii przedstawia silny ruch separatystyczny, ale wątek główny, czyli bezwzględna walka o władzę ma dużo wspólnego z mafijną rodzinką. Kobieta u władzy to obraza dla przygotowywanych do naturalnej sukcesji synów. Grace staje więc nie tylko naprzeciwko swojego męża, ale też swoich dzieci. Emocji jest tutaj co niemiara, a co najważniejsze, naprawdę trudno wyczuć intencje i cele poszczególnych postaci.

Wątek zdeterminowanego agenta federalnego Ziglera został tutaj jedynie zarysowany i na jego rozwinięcie musimy poczekać na kolejne tomy, ale scena jego konfrontacji z Grace została napisana wyjątkowo dobrze i bardzo zachęca do zapoznania się z kolejnym tomem. Podobnie intrygują pozostałe postaci. Najstarszy z synów Grace zapowiada się na prawdziwego sk…, co Brian Wood dobrze przedstawił w scenie, gdy Caleb próbuje za dziewięćset tysięcy dolarów odkupić całe centrum handlowe.

Komiks kupicie w sklepie Egmontu

Kreska Macka Chatera stylizuje opowieść na komiksy na graficzne opowieści z lat 90. Kadry bogate są w szczegóły, a twarze postaci są bardzo realistyczne. Klimat podkreślają kolory nałożone przez Lee Loughridge’a i Jeremy Colwella w zależności od sytuacji scenę podlewają jednym dominującym kolorem. Jakby poszczególne kadry przepuszczono przez filtr w danym kolorze. Raz dominuje niebieski, raz pomarańczowy, a jeszcze innym razem zielony. Świetnie to wygląda!

Kobieca Ręka, pierwszy tom serii Briggs Land to komiks arcyciekawy. Ze świeczką szukać tak dobrze zarysowanych bohaterów, tak doskonale stopniowanego napięcia i tak soczystych dialogów. To zdecydowanie jedna z najciekawszych propozycji na polskim rynku! Polecam!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358
Poprzedni artykułALL-NEW X-MEN TOM 6: PRZYGODA W ŚWIECIE ULTIMATE
Następny artykułOPOWIEŚĆ PODRĘCZNEJ – 2. sezon już od 26 kwietnia na ShowMax
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.