Kilka dni temu mogliście przeczytać recenzję eventu zatytułowanego Tajne Wojny. Wydarzenie wbrew moim przewidywaniom okazało się bardzo mocnym punktem w katalogu Marvela. Dziś zaczynamy serię recenzji tie-inów do tego wydarzenia zaczynając od komiksu Thorowie.

Multiwersum zostało zniszczone! Bohaterowie z Ziemi-616 i Ziemi-1610 nie zdołali go ocalić. Pozostał tylko Bitewny Świat – ogromna planeta złożona z fragmentów martwych światów, która istnieje jedynie dzięki żelaznej woli swego władcy i boga Victora von Dooma. Każdy region planety to osobne królestwo. [cytat z Egmontu]

Tajne Wojny:

1. Tajne Wojny
2. Tajne Wojny: Thorowie
3. Tajne Tajne Wojny Deadpoola
4. Tajne Wojny. Amazing Spider-Man: Odnowione Śluby
5. Tajne Wojny. Wojna Domowa
6. Tajne Wojny. Oblężenie

W Bitewnym Świecie nie ma jednego Thora, który byłby godny dzierżenia Mjolnira. Thorami zostają przedstawiciele różnych ras i pełnią funkcję gliniarzy. Tak Thorowie to oddział doświadczonych śledczych, którzy za pomocą swoich mocy potrafią stłumić rebelię Hulków, czy atak hordy Ghost Riderów i podlegają bezpośrednio Doomowi. Jednak w tej, będącej tie-inem do Tajnych Wojen, opowieści poznamy śledztwo nie związane z głównym wątkiem. W różnych częściach świata pojawiają się ciała niezidentyfikowanych kobiet. Badania DNA wykazują, że każda z ofiar jest tą samą osobą! Kim są zamordowane kobiety, kto postanowił je wszystkie odnaleźć i zamordować. I przede wszystkim, dlaczego
?

Historia autorstwa Jasona Aarona zawarta jest w zeszytach Thors #1-4. Aaron skorzystał z okazji i zamiast kolejnej walki z Lokim, Malekhitem czy Lodowymi Olbrzymami zaserwował nam… opowieść policyjną. Thor Leif wraz ze swoim partnerem Beta Ray Billem podejmują się śledztwa, które może zachwiać ich przekonaniami i zaważyć na całej karierze. Schemat, który znamy z filmów sensacyjnych sprawuje się tutaj znakomicie, a przestawienie Thorów jako detektywów z Mjolnirami, jakkolwiek absurdalnie by nie zabrzmiało, naprawdę daje radę. Wszystko dzięki dobrze poprowadzonej zagadce i świetnie ukrytej tożsamości seryjnego mordercy.

Komiks w promocyjnej cenie kupicie w sklepie Egmontu

W albumie znajdziemy również składającą się z dwóch zeszytów historię napisaną Waltera Simonsona. Oryginalnie pojawiła się w zeszytach Thor #364-365 w serii Stan Lee Przedstawia. Opowiada o Thorze, który został przemieniony w żabę i ciele płaza musiał przetrwać na Ziemii. Historyjka jest dość zabawna, a w albumie znalazła się, ponieważ pojawia się w niej Beta Ray Bill oraz żaba, która w powyższych zeszytach dzierżyła młot i tytuł Throga. Filler, ale warty poznania.

Tajne Wojny. Thorowie nie wnoszą nic na wydarzenia Tajnych Wojen, ale w zamian dostarczają intersującej wariacji na temat Asgardu i Godnych dzierżących Mjolnir. Przy okazji dowiadujemy się całkiem sporo o Bitewnym Świecie i zasadach tam panujących. Nie obraziłbym się, gdyby ten policyjny procedural otrzymał własną serię.

7/10

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont