Kilka dni temu mogliście przeczytać recenzję eventu zatytułowanego Tajne Wojny. Wydarzenie wbrew moim przewidywaniom okazało się bardzo mocnym punktem w katalogu Marvela. Dziś zaczynamy serię recenzji tie-inów do tego wydarzenia zaczynając od komiksu Thorowie.

Multiwersum zostało zniszczone! Bohaterowie z Ziemi-616 i Ziemi-1610 nie zdołali go ocalić. Pozostał tylko Bitewny Świat – ogromna planeta złożona z fragmentów martwych światów, która istnieje jedynie dzięki żelaznej woli swego władcy i boga Victora von Dooma. Każdy region planety to osobne królestwo. [cytat z Egmontu]

Tajne Wojny:

1. Tajne Wojny
2. Tajne Wojny: Thorowie
3. Tajne Tajne Wojny Deadpoola
4. Tajne Wojny. Amazing Spider-Man: Odnowione Śluby
5. Tajne Wojny. Wojna Domowa
6. Tajne Wojny. Oblężenie

W Bitewnym Świecie nie ma jednego Thora, który byłby godny dzierżenia Mjolnira. Thorami zostają przedstawiciele różnych ras i pełnią funkcję gliniarzy. Tak Thorowie to oddział doświadczonych śledczych, którzy za pomocą swoich mocy potrafią stłumić rebelię Hulków, czy atak hordy Ghost Riderów i podlegają bezpośrednio Doomowi. Jednak w tej, będącej tie-inem do Tajnych Wojen, opowieści poznamy śledztwo nie związane z głównym wątkiem. W różnych częściach świata pojawiają się ciała niezidentyfikowanych kobiet. Badania DNA wykazują, że każda z ofiar jest tą samą osobą! Kim są zamordowane kobiety, kto postanowił je wszystkie odnaleźć i zamordować. I przede wszystkim, dlaczego
?

Historia autorstwa Jasona Aarona zawarta jest w zeszytach Thors #1-4. Aaron skorzystał z okazji i zamiast kolejnej walki z Lokim, Malekhitem czy Lodowymi Olbrzymami zaserwował nam… opowieść policyjną. Thor Leif wraz ze swoim partnerem Beta Ray Billem podejmują się śledztwa, które może zachwiać ich przekonaniami i zaważyć na całej karierze. Schemat, który znamy z filmów sensacyjnych sprawuje się tutaj znakomicie, a przestawienie Thorów jako detektywów z Mjolnirami, jakkolwiek absurdalnie by nie zabrzmiało, naprawdę daje radę. Wszystko dzięki dobrze poprowadzonej zagadce i świetnie ukrytej tożsamości seryjnego mordercy.

Komiks w promocyjnej cenie kupicie w sklepie Egmontu

W albumie znajdziemy również składającą się z dwóch zeszytów historię napisaną Waltera Simonsona. Oryginalnie pojawiła się w zeszytach Thor #364-365 w serii Stan Lee Przedstawia. Opowiada o Thorze, który został przemieniony w żabę i ciele płaza musiał przetrwać na Ziemii. Historyjka jest dość zabawna, a w albumie znalazła się, ponieważ pojawia się w niej Beta Ray Bill oraz żaba, która w powyższych zeszytach dzierżyła młot i tytuł Throga. Filler, ale warty poznania.

Tajne Wojny. Thorowie nie wnoszą nic na wydarzenia Tajnych Wojen, ale w zamian dostarczają intersującej wariacji na temat Asgardu i Godnych dzierżących Mjolnir. Przy okazji dowiadujemy się całkiem sporo o Bitewnym Świecie i zasadach tam panujących. Nie obraziłbym się, gdyby ten policyjny procedural otrzymał własną serię.

7/10

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.