Riri Williams

Dziś niespodzianka w postaci recenzji komiksu, który, póki co, nie doczekał się polskiego wydania został w Polsce wydany w serii Superbohaterowie Marvel Tom 86 (jak słusznie zauważył Gallegher).  Brian Michael Bendis przedstawia nam origin stworzonej przez siebie postaci Riri Williams. Recenzja komiksu Invincible Iron Man Tom 1: Riri Williams.

Riri Williams – pierwsze spotkanie

Riri Williams polscy czytelnicy mogli poznać w wydanej przez Egmont w jednym albumie trylogii Niezwyciężony Iron Man. Tam jednak Bendis skupił się na pokłosiu II Wojny Domowej, a Riri przedstawił jedynie pobieżnie. Prawdziwy origin postaci znalazł się w recenzowanym właśnie komiksie. Składa się on z Invincible Iron Man #1-6, a scenariusz napisał Brian Michael Bendis. Szkice wykonał Stefano Caselli.

Riri Williams – genialna nastolatka

Riri Williams
1. Niezwyciężony Iron Man
2. II Wojna Domowa
3. Invincible Iron Man Tom 1: Riri Williams
4. Invincible Iron Man Tom 2: Choices
5. Pokolenia

Bendis w pierwszym tomie własnej serii Riri Williams zdecydował się na narrację z wieloma krótkimi retrospekcjami. Riri odważyła się na solową akcję i stanęła naprzeciw mutantce Animax. Po wyczerpującej i bardzo chaotycznej walce Riri otrzymuje paczkę z… holograficzną Sztuczną Inteligencją Tony’ego Starka. Swoisty duch Tony’ego chce wyszkolić dziewczynę i pomóc jej odnaleźć się w świecie superbohaterów.

Główna oś fabularna specjalnie nie porywa, ale też nie jest rozczarowaniem. Znakomicie wypada relacja piętnastolatki z AI Starka. Mnóstwo tutaj przekomarzanek i dogryzania sobie nawzajem łamiącego utarty schemat mentor-uczeń. Co ciekawe główny przeciwnik w komiksie kontynuuje jeden z wątków Niezwyciężonego Iron Mana, co okazuje się bardzo dobrym pomysłem, gdyż scenarzysta nie musi tracić czasu na tłumaczenie motywacji złoli.

Fantastyczne retrospekcje

Najlepszą częścią komiksu są retrospekcje z życia Riri Williams. Towarzyszymy dziewczynce od momentu, gdy rodzicie dowiedzieli się, że ich pięciolatka dysponuje intelektem tzw. super geniusza. Od pierwszych sukcesów, przez nawiązanie pierwszej przyjaźni po wielką tragedię, jakiej doświadczyła w wieku trzynastu lat. To właśnie wtedy Riri postanowiła spożytkować swój dar dla czynienia dobra. Nie mając żadnych supermocy za wzór do naśladowania wybiera wynalazcę Tony’ego Starka. Bendis robi wiele, by nie przynudzając dać nam jak najwięcej informacji o Riri i jej motywacjach. Doskonale podany origin postaci!

Invincible Iron Man: Ironheart Tom 1: Riri Williams to bardzo dobry komiks Briana Michaela Bendisa. Stworzona przez niego postać została bardzo zgrabnie wpisana w świat Marvela i jest czymś zdecydowanie więcej niż tylko żeńską wersją Tony’ego Starka. Czy komiks pojawi się w Polsce? Wydaje się, że już za późno, ponieważ historia w nim zawarta rozgrywała się niedługo po zakończeniu II Wojny Domowej, ale może doczekamy się jakiegoś zbiorczego wydania. Byłoby naprawdę miło.

Jak słusznie wspomniał Gallegher komiks pojawił się w Polsce na łamach kolekcji Superbohaterowie Marvela w tomie 86.

Komiks pochodzi z prywatnej kolekcji

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.