Umysł Zabójcy

Stęskniłem się do amerykańskich thrillerów. Na kolejną książkę Chrisa Cartera jeszcze poczekamy, a alternatyw jakoś nie widać. Postanowiłem, więc sprawdzić propozycję Mike’a Omera, którą znalazłem… w koszu w Biedronce. Recenzja książki Umysł Zabójcy.

Pętlarz z Zakładu Pogrzebowego

W Chicago dochodzi do serii morderstw. Niezidentyfikowany sprawca morduje kobiety, balsamuje ich ciała, a następnie pozostawia z miejscach publicznych pozorując różne pozy. Brak jakichkolwiek śladów zmusza miejscową policję do zasięgnięcia opinii FBI. Szefowa Sekcji Behawioralnej w Quantico, kapitan Mancuso na miejsce w roli konsultantów wysyła psycholog Zoe Bentley oraz agenta specjalnego Tatuma Graya.

Zoe i Tatum

Seria z Zoe Bentley
1. Umysł Zabójcy
2. W Ciemnościach
3. Gęstsza od krwi

To właśnie rzeczona dwójka odgrywa główne role w książce Umysł Zabójcy. Zoe Bentley nie jest agentką, ale pracując w Quantico tworzy profile psychologiczne przestępców. Psycholożka miała swoje pięć minut sławy, jak dzięki niej udało się schwytać groźnego seryjnego mordercę, ale mało kto zna historię z jej dzieciństwa. Zoe odkryła kim jest wielokrotny morderca z jej niewielkiej miejscowości, ale nikt nie uwierzył w jej rewelacje. Dwadzieścia lat później sprawca dalej jest na wolności, a Zoe nawet korzystając z możliwości jakie daje praca w FBI nie potrafiła go wyśledzić. Tatum Gray to z kolei agent przeniesiony z Los Angeles. Angaż w Sekcji Behawioralnej to oficjalnie awans, ale tak naprawdę Gray został zesłany do Quantico po nieudanej interwencji, która zakończyła się śmiercią podejrzanego…

Umysł Zabójcy swoją siłę opiera na dwójce bohaterów. Zoe i Tatum są siłą napędową historii nawet jeśli Gray w pewnym momencie zdaje się być tym fabularnym hamulcowym. Jednakże kryje się za tym coś więcej. Bezpośrednia i do bólu szczera Zoe nie jest przez to zbyt taktowna, ale przy Grayu uczy się ogłady i zwracania uwagi na innych. Tatum z kolei nie wierzy w sens istnienia Sekcji Behawioralnej, a pracę z psychologami uważa za stratę czasu. Przy Zoe zaczyna nie tylko rozumieć, ale też polegać na analizach i profilach psychologicznych. Doskonale się uzupełniają.

Umysł Zabójcy

Polecam recenzje
SERYJNI MORDERCY | Michelle Kaminsky
MORDERCÓW TROPIMY W CZWARTKI | Richard Osman
CHŁOPIEC Z LASU | Harlan Coben

Jak prezentuje się sama fabuła? Bardzo dobrze! Umysł Zabójcy opowiada o dość nietuzinkowym seryjnym mordercy, ale Mike Omer robi to z dużym wyczuciem. Pętlarz z Zakładu Pogrzebowego nie jest zorganizowanym, przebiegłym i piekielnie inteligentnym mordercą. Popełnia błędy, nie przewiduje wszystkiego i zostawia poszlaki. Zdarza się, że po prostu dopisuje mu szczęście. Tak uczłowieczony morderca uwiarygadnia pracę Zoe, która może wykonać jego profil. Seriale typu Zabójcze Umysły z profili psychologicznych robią magiczne zgadywanki zmieniając tę profesję w parodię. Umysł Zabójcy pracę konsultantów przedstawia bez ubarwień, a wszystkie wnioski mają poparcie w działaniach mordercy. Nie ma do czego się przyczepić/

Umysł Zabójcy – podsumowanie

Przez całą książkę przewija się wątek z przeszłości Zoe. Sprawa mordercy z jej dzieciństwa powróci w kolejnych książkach podobnie, jak wydarzania, które przyczyniły się do przeniesienia Tatuma. Jednakże Umysł Zabójcy to zamknięta historia, która nie wymaga od nas czytania kontynuacji. Najważniejsze, że jest to bardzo dobry i bardzo mocny thriller i zarazem świetne pierwsze spotkanie z Mikem Omerem. Zdecydowanie polecam!

  • FABUŁA - 0%
    0%
  • RYSUNKI - 0%
    0%
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 0%
    0%

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.