Spider-Man. Historia życia

Każdy zna Spider-Mana, każdy w mniejszym bądź większym stopniu kojarzy najważniejsze wydarzenia z jego życia. Życia wiecznie młodego, wiecznie zakręconego i wieczne uśmiechniętego chłopaka z sąsiedztwa. Zastanawialiście się, jak wyglądałaby jego kariera, gdyby czas w komiksach płynął tak samo jak w prawdziwym życiu? Właśnie tą drogą poszedł Chip Zdarsky w tym albumie. Recenzja komiksu Spider-Man. Historia życia.

A gdyby Spider-Man starzał się tak samo jak my?

Pytanie zawarte w powyższym nagłówku jest punktem wyjścia Chipa Zdarskyego. Akcja komiksu Spider-Man. Historia życia rozpoczyna się w połowie lat 60. ubiegłego wieku. Okres nie jest przypadkowy, bowiem właśnie wtedy, a dokładniej w sierpniu 1962 roku na łamach zeszytu Amazing Fantasy #15 świat po raz pierwszy ujrzał Spider-Mana. Postać stworzyli Stan Lee i Steve Ditko, więc zawiązanie akcji tego albumu jest ukłonem wobec legendarnej dwójki.

Jak możecie się spodziewać, kolejne zeszyty rozgrywają się w kolejnych dekadach, aż do czasów nam współczesnych. Na przestrzeni tych sześćdziesięciu lat obserwujemy jak Peter Parker staje się mężczyzną, jak przeżywa wielkie straty, jak odbudowuje swoje życie, by znów stracić wszystko przez wrogów i przysłowiowe szczęście Parkera. Okres ten to nie tylko pasmo życiowych wzlotów i upadków, ale też po prostu życie. Mimo niesamowitych zdolności i nadludzkiej siły Peter starzeje się tak jak każdy z nas. Nastolatek w kolejnym zeszycie jest trzydziestolatkiem, niedługo stuka mu pięćdziesiątka, a za chwilę jego dzieci są już dorosłymi i doświadczonymi ludźmi, a on sam staruszkiem. I nie tylko on, bowiem w komiksie Spider-Man. Historia życia czas nieubłaganie płynie dla każdego…zarówno bohaterów, jak i złoczyńców.

Spider-Man. Historia życia

Czytając powyższe akapity można wysnuć wniosek, że Spider-Man. Historia życia to tylko liźnięta Marvelem opowiastka o starzejących się ludziach. Pisząc tę część chciałem naszkicować pewien kontekst opowieści. Chip Zdarsky zmieścił tutaj dużo wątków, ikonicznych wątków komiksów Marvela. Dobrym przykładem będzie Wojna Domowa, która również ma miejsce w tej historii. Jednakże w odróżnieniu do legendarnego już eventu jej podłoże jest znacznie głębsze i wywodzi się z wieloletnich napięć (począwszy od wojny w Wietnamie), a jej skutki zmieniły świat na zawsze. Widzimy to w kolejnych dekadach, a dzięki temu całość jest wyjątkowo spójna i intrygująca.

Wojna Domowa to oczywiście tylko część zawartości. Nie mogło zabraknąć symbionta, mamy Kravena, klony, tragiczną historię Gwen Stacy, a nawet polującego na pajęcze totemy Morluna. To oczywiście nie koniec, bowiem Zdarsky co i rusz wplata w życie Petera postaci i wydarzenia, które w poszczególnych seriach odcisnęły piętna na tej postaci. Oprócz wspomnianych znalazło się też kilka wielkich, iście genialnych niespodzianek, które trzeba odkryć osobiście.

Jedna, wielka opowieść o Spider-Manie

Wszystko o czym wspomniałem wyżej sprawia, że w Spider-Man. Historia życia ciąg przyczynowo – skutkowy odgrywa kluczowe znaczenie. Każda podjęta przez Petera decyzja odbija się echem w przyszłości. To nie tylko rozpamiętywanie momentu, gdy Pete zignorował uciekającego mordercę wujka, ale również radzenie sobie z podobnymi błędami w dalszym życiu. Opowieść zawiera dużo smutnych, a nawet tragicznych chwil, które kształtują Pająka i definiują jego życie prywatne. Czyta się to z wielkim zaangażowaniem i przejęciem.

Spider-Man. Historia życia – podsumowanie

To jeden z tych komiksów, które po prostu trzeba przeczytać. Spider-Man. Historia życia to niesamowite podsumowanie 60 lat obecności Spider-Mana w popkulturze. Chip Zdarsky korzystając z niezliczonych eventów i najważniejszych wydarzeń w historii postaci Petera Parkera stworzył piękną, wielowątkową opowieść, która z powodzeniem mogłaby zostać wydana w formie powieści. To komiks, który równie mocno zachwyci nieobeznanych w temacie, jak i wieloletnich fanów Pająka. Z czystym sumieniem wystawiam najwyższą możliwą notę.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358
Poprzedni artykułETERNALS | Recenzja filmu MCU
Następny artykułLEGION SAMOBÓJCÓW: THE SUICIDE SQUAD | Recenzja wydania BluRay
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.