Nieskończona Granica

Pokłosia Batman Death Metal ciąg dalszy. Po ciekawym albumie DC Comics: Pokolenia czas na coś zupełnie innego. Recenzja komiksu Nieskończona Granica.

Album Nieskończona Granica zawiera zeszyty Infinite Frontier #0-6 oraz Infinite Frontier: Secret Files #1. Scenariusz głównej części komiksu napisał Joshua Williamson, a rysunku stworzył Xermánico. Krótkie historie z Secret Files napisali Brian Michael Bendis, Becky Cloonan, Michael Conrad, Geoff Johns, Phillip Kennedy Johnson, Joëlle Jones, Stephanie Phillips, Tim Sheridan, Brandon Thomas, Geoffrey Thorne, James Tynion IV, Dan Watters.

Nieskończona Granica

Po wielkim starciu z Perpetuą w Batman Death Metal Multiwersum powróciło, a wraz z nim… wszystko. Wiele martwych od lat postaci wróciło do życia, a wszelkie szkody z rozmaitych Kryzysów poszły w niepamięć. Jakby nigdy do nich nie doszło. Wielki reset oznacza jednak zupełnie nowy poziom zagrożeń, bowiem każda żyjąca istota świadoma jest istnienia Multiwersum i alternatywnych wersji samych siebie. Prowadzi to do wielu nieznanych dotąd problemów. W jaki sposób i w jakim celu powrócił Roy Harper, kim jest nowa Czarna Latarnia, gdzie zniknął Barry Allen i kto porwał członków Stowarzyszenia Sprawiedliwości? A to tylko część pytań, bowiem na Ziemi-23 w niejasnych okolicznościach pojawia się ranny Thomas Wayne (ten z Flashpoint). Rozciągającą się na całe Multiwersum zagadkę rozwiązać musi Międzynarodowa Liga Sprawiedliwości, której członkowie pochodzą z różnych światów. Przewodzi im Prezydent Superman – Calvin Ellis z Ziemi-23, Kapitan Marchewa z Ziemi-26, Aquawoman z Ziemi-11, Mary Marvel z Ziemi-5, Maszynogłowy z Ziemi-8.

Trudne początki

Album Nieskończona Granica otwiera zeszyt #0 będący podróżą Wonder Woman po różnych zakątkach Multiwersum. Króciutkie wątki z różnych światów (w tym jeden z Batman tom 4: Zabobonna Zgraja) tworzą niemałe zamieszanie i nie wiadomo, co się właściwie tutaj dzieje. Po tym przychodzi zeszyt Secret Files #1, który okazuje się tym samym, ale z punktu widzenia Bonesa (gościa z gołą czachą). Niby to tylko dwa zeszyty, ale nie mają standardowych 25 stron, a po około 75, co ostatecznie daje nam połowę 300-stronicowego komiksu. Oczywiście po lekturze te krótkie historie mają sens, ponieważ wprowadzają backstory wielu pojawiających się tutaj postaci i tłumaczą nam realia uniwersum DC po Death Metal, ale zaczynanie od nich komiksu jednak jest błędem. Dużo lepszym pomysłem byłoby wplecenie tych wątków gdzieś podczas wydarzeń.

Dalej tylko lepiej

Przez bardzo długie zeszyty dodatkowe otwierające album Nieskończona Granica główna historia rozpoczyna się dopiero w połowie komiksu. Szkoda, bo jest na co czekać! Bardzo przypadł mi do gustu koncept Międzywymiarowej Ligii Sprawiedliwości złożonej z indywiduów z różnych części Multiwersum. Scenarzysta skupia się głównie na Calvinie Ellisie i Thomasie Wayne, ale reszta tej oryginalnej drużyny dostaje też kilka chwil dla siebie. W ogóle w historii pojawia się całe mnóstwo postaci z wielu różnych drużyn, co uzasadnia nieco rozciągnięty do granic możliwości wstęp. Wszystkie te malutkie wątki splatają się w jedną wielką całość tworząc spektakularny finał opowieści. Całość kładzie podwaliny pod Dark Crisis, ale robi robotę również jako samodzielna historia.

Nieskończona Granica – podsumowanie

Liczący niemal 150 stron wstęp może skutecznie odrzucić czytelnika. Nieskończona Granica rozwija skrzydła dopiero, gdy w połowie albumu przechodzimy do głównego wątku. Szkoda, że tak późno, bo komiks jest naprawdę dobry i emocjonujący. Pomysł na Multiwersum jest świetny i chętnie poznam dalszy ciąg historii tych postaci.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Trudne miłego początki
Nieskończona Granica

Book Title: NIESKOŃCZONA GRANICA

Book Description: Gdzie jest Barry Allen? Jak to się stało, że Roy Harper żyje? Kto porwał członków Stowarzyszenia Sprawiedliwości? Kim jest nowa Czarna Latarnia? I dlaczego ojciec Batmana z alternatywnego wszechświata zaginął w multiwersum? Do rozwiązania tych zagadek potrzebna będzie drużyna herosów: Alan Scott, Zielona Latarnia z Amerykańskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwości, jego syn Obsidian oraz Prezydent Superman i bohaterowie multiwersum znani jako Międzywymiarowa Liga Sprawiedliwości. Tylko oni stoją pomiędzy Darkseidem a nowym Kryzysem! Następny rozdział uniwersum DC zaczyna się tutaj!

Book Author: Joshua Williamson

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 7 December 2022

Illustrator: Xermanico, Jesus Merino, Paul Pelletier

ISBN: 9788328156531

Number Of Pages: 348

Podsumowanie

Liczący niemal 150 stron wstęp może skutecznie odrzucić czytelnika. Nieskończona Granica rozwija skrzydła dopiero, gdy w połowie albumu przechodzimy do głównego wątku. Szkoda, że tak późno, bo komiks jest naprawdę dobry i emocjonujący. Pomysł na Multiwersum jest świetny i chętnie poznam dalszy ciąg historii tych postaci.

Overall
71%
71%
Poprzedni artykułBILET DO RAJU 19 stycznia na Blu-Ray i DVD
Następny artykułX-MEN PUNKTY ZWROTNE. MASAKRA MUTANTÓW | Recenzja komiksu Marvela
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.