Rycerze Gotham: Pozłacane Miasto

Czas na komiks powiązany z grą komputerową, a dokładniej prequel wydanej w zeszłym roku produkcji zatytułowanej Gotham Knights. Jak wypada album? Recenzja komiksu Rycerze Gotham: Pozłacane Miasto.

Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach Gotham Knights: Gilded City #1-6. Scenariusz napisał Evan Narcisse. Rysunki stworzył Abel. Na wewnętrznej części tylnej okładki mamy kod na pobranie 6 dodatkowych przedmiotów w grze. Są to bronie dla każdego z czwórki bohaterów, batmotocykl oraz zestaw strojów w kolorystyce Signala / Duke’a Thomasa. Na okładce przetłumaczono to dosłownie jako sygnałowe kolory kombinezonów :).

Rycerze Gotham

Akcja komiksu rozgrywa się przed wydarzeniami z gry. Ta rozpoczynała się od szokera – Batman nie żyje! Dicka Grayson / Nightwing, Jason Todd / Red Hood, Tim Drake / Robin oraz Barbara Gordon / Batgirl niejako zmuszeni sytuacją zajęli się obroną Gotham. Mimo wzajemnych animozji i niewyjaśnionych zatargów z Batmanem musieli nauczyć się współpracować i zapełnić pustkę po Mrocznym Rycerzu. W komiksie poznamy początki tej współpracy.

Pozłacane Miasto

W Gotham pojawia się tajemniczy wirus wywołujący niekontrolowane wybuchy agresji wśród mieszkańców. Do aktów agresji dochodzi w całym mieście, więc Batman prosi o pomoc Tima i Barbarę. Ponadto jeden z tropów prowadzi do Bludhaven, które każdej nocy patroluje Dick. Co ciekawe okazuje się, że podobna choroba pojawiła się w mieście prawie 180 lat wcześniej. Wtedy to zagadkę choroby próbowała rozwikłać postać o pseudonimie Runaway i to z jej perspektywy obserwujemy dawne wydarzenia.

Przeszłość lepsza od teraźniejszości

Grałem w Rycerzy Gotham i uważam, że to bardzo przyzwoita gra. Miała trochę problemów technicznych, powtarzalność misji pobocznych potrafiła zmęczyć, ale wynagradzała to dobrze napisana fabuła. Wątek przewodni czyli Trybunał Sów okazał się strzałem w dziesiątkę. Odpowiedni tajemniczy, świetnie budujący napięcie z bardzo fajnym finałem. Z tego też powodu byłem ciekaw o czym opowie Pozłacane Miasto.

Niestety w wątku głównym Trybunał pojawia się jedynie na chwilę. Opowiadana historia na dobrą sprawę nie ma nic wspólnego z grą. Nie znajdziecie tutaj ani dodatkowych smaczków ani nie dowiecie się w jaki sposób zginął Batman. Głównym zadaniem albumu jest zebranie i nakłonienie do współpracy skłóconej bat rodziny. O ile część osadzona w teraźniejszości niczym nie zaskakuje, tak opowieść z roku 1847 bardzo przypadła mi do gustu. Osadzenie akcji w Gotham w połowie XIX wieku to fantastyczny pomysł, który sam w sobie zasługuje na oddzielny komiks. Mamy potężne rodziny tzw. Ojców założycieli Gotham, mamy problem niewolnictwa i tajemniczego obrońcę uciśnionych. Szczerze nie mogłem doczekać się kiedy autor znów wróci do przeszłości.

Rycerze Gotham: Pozłacane Miasto – podsumowanie

Od premiery gry Rycerze Gothan minęło już 10 miesięcy. Wielu fanów DC zapewne już ograło ten tytuł i dla nich komiks może wydawać się zbędnym dodatkiem. Jeśli jednak nie graliście, a jesteście ciekawi historii to polecam sprawdzić najpierw komiks Rycerze Gotham: Pozłacane Miasto. Zobaczycie jak Oracle oraz byli i aktualni Robini uczą się ze sobą współpracować oraz odwiedzicie Gotham sprzed 180 lat. Czy to wystarczy, musicie odpowiedzieć sobie sami.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Batrodzina w akcji
Rycerze Gotham: Pozłacane Miasto

Book Title: RYCERZE GOTHAM. POZŁACANE MIASTO

Book Description: Tajemniczy wirus zagraża Gotham, zmieniając mieszkańców we wściekłych szaleńców o żółtych ślepiach, którzy rabują sklepy i napadają na ludzi. Batman i Rycerze Gotham usiłują opanować osobliwą epidemię, a także odkryć jej przyczynę. Lecz ta nietypowa choroba już kiedyś nawiedziła miasto. Cofniemy się w przeszłość, aby poznać tajemniczą postać zwaną Runaway, która dawno temu chroniła miasto i usiłowała rozwikłać zagadkę tajemniczej choroby. Ta ekscytująca i przerażająca opowieść rozgrywa się we współczesnym Gotham, a także w 1847 roku i prowadzi do wydarzeń z popularnej gry wideo „Rycerze Gotham”. Zawiera także bonusowy kod na sześć ekskluzywnych cyfrowym przedmiotów w grze. Opowieść o przeszłości i teraźniejszości Pozłacanego Miasta napisał Evan Narcisse („Black Panther: Wakanda Atlas”), a zilustrował Abel („Rogue Sun”).

Book Author: Evan Narcisse

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 26 July 2023

Illustrator: Abel

ISBN: 9788328165205

Number Of Pages: 156

  • FABUŁA - 6/10
    6/10
  • RYSUNKI - 7/10
    7/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 6/10
    6/10

Podsumowanie

Od premiery gry Rycerze Gothan minęło już 10 miesięcy. Wielu fanów DC zapewne już ograło ten tytuł i dla nich komiks może wydawać się zbędnym dodatkiem. Jeśli jednak nie graliście, a jesteście ciekawi historii to polecam sprawdzić najpierw komiks Rycerze Gotham: Pozłacane Miasto. Zobaczycie jak Oracle oraz byli i aktualni Robini uczą się ze sobą współpracować oraz odwiedzicie Gotham sprzed 180 lat. Czy to wystarczy, musicie odpowiedzieć sobie sami.

Overall
6.3/10
6.3/10

Pros

+ Postać Runaway
+ Cyfrowe dodatki do gry
+ Wątek z roku 1847

Cons

– Słabe dialogi
– Mało powiązań z grą

Poprzedni artykułTHE LAST OF US | Recenzja serialu | Wydanie Blu-ray
Następny artykułBELFER 3: OSTATNIA LEKCJA – Zwiastun i data premiery
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.