Zgodnie z zapowiedzią pod koniec lipca serial The Last of Us zadebiutował na krążkach DVD i Blu-ray. W moje ręce wpadło to drugie wydania i mogę podzielić już podzielić się wrażeniami. Recenzja wydania Blu-ray pierwszego sezonu serialu The Last of Us.

Szczegóły techniczne

Serial został wydany na 4 płytach Blu-ray, gdzie pomieszczono wszystkie 9 odcinków (niektóre o długości filmów pełnometrażowych) oraz dodatki specjalne. Co ważne – na płytach nie ma polskiego audio. Produkcję obejrzymy po angielsku w systemie Dolby Atmos-TrueHD z polskimi napisami. Osobiście filmy oglądam zawsze z oryginalną ścieżką dźwiękową i polskimi napisami, natomiast wiem że wiele osób preferuje lektora bądź dubbing. W wydaniu Blu-ray go nie ma. Druga sprawa to brak napisów w dodatkach specjalnych. Nie wymagają one zaawansowanej znajomości angielskiego, ale również zwracam na to uwagę.

The Last of Us

Krótki ale bardzo ciekawy materiał o kordycepsie obejrzycie tutaj:

Kordyceps znany też jako maczużnik to od lat fascynujący naukowców pasożytniczy grzyb potrafiący zmieniać swoje ofiary w bezmyślne „zombie”. Przez stale zmieniający się klimat grzyb ewoluował i przystosował się do temperatury ludzkiego ciała. Zaraza błyskawicznie rozprzestrzeniła się na całym świecie paraliżując działania rządów i służb…

Od wybuchu zarazy minęło dwadzieścia lat. Joel Miller (Pedro Pascal), który przed dwoma dekadami stracił ukochaną córkę jest przemytnikiem w opanowanej przez wojsko strefie kwarantanny w Bostonie. Wraz ze swoją wspólniczką Tess (Anna Torv) otrzymują zlecenie… wydostania z miasta nastoletniej dziewczyny Ellie (Bella Ramsey). Zlecenie przeradza się w podróż przez całe Stany Zjednoczone. Podróż, w której Ellie i Joel zdani są tylko na siebie.

Niesamowita historia

The Last of Us zapisała się w annałach gier komputerowych za sprawę dramatycznej, łamiącej serce porywającej historii. Podczas, gdy podobne tematycznie produkcje stawiają albo na horror albo na czystą podlaną gore akcję, TLoU skupia się na bohaterach. Relacja Joela i Ellie cudownie rozwija się wraz z każdym epizodem. Temat Zarażonych bardzo często schodzi na drugi plan, a pierwsze skrzypce grają ludzie. Ludzie bardzo różnie radzący sobie z sytuacją, ludzie mieszkający to w zniszczonych miastach, to w wzniesionych miasteczkach, dawnych kurortach itd. W zależności od sytuacji wszystkie te napotkane indywidua czy grupy kierują się zupełnie innymi zasadami i zwyczajami. Sprawia to, że podróż Joela i Ellie nieustannie zaskakuje, a dwójka musi mierzyć się ze skrajnie różnymi sytuacjami.

Finałowy odcinek jest zarazem najkrótszy i najmocniej nastawiony na akcję. Jednak trzeba powiedzieć kilka słów o samym zakończeniu. Joel podejmuje decyzję, która na pewno będzie mocno komentowana przez każdego z was. Czy postąpił słusznie, czy zrobił to dla Ellie czy może dla samego siebie… Osoby znające kontynuację gry wiedzą, że podjęta decyzja będzie miała bardzo duży wpływ na przyszłe wydarzenia. Wydarzenia przy których będziecie przecierali oczy z niedowierzania. Kapitalne zakończenie sezonu.

Niesamowita ekranizacja

Gdy lata temu pojawiały się pierwsze plotki ekranizacji The Last of Us mówiłem, że film nie ma tym przypadku żadnego sensu. Scenariusz gry opiera się na trudnym budowaniu relacji pomiędzy dwójką głównych bohaterów i żadna kinówka nie będzie w stanie tego odpowiednio przedstawić. Dopiero zapowiedź serialu HBO i angaż Neila Druckmanna (twórcy gry) dały nadzieję na wysoki poziom adaptacji. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania.

Serial The Last of Us to produkcja, która wiernie przenosi na ekran wydarzenia z gry. Fabuła poszczególnych odcinków odtwarza przebieg kolejnych rozdziałów. Nawet jeśli mamy mniejsze bądź większe różnice (odcinek 3.) to na koniec epizodu Ellie i Joel znajdują się w tym samym miejscu, w którym byli w grze. Oczywiście mamy tutaj mniej strzelanin i mniej starć z Zarażonymi, co jest logiczną wypadkową braku gameplayu.

Każdego tygodnia przygotowywałem tekst z recenzją odcinka oraz porównaniem z grą, którą po raz n-ty ukończyłem przed premierą serialu. Czytając poniższe teksty zdacie sobie sprawę, jak cudownie odtworzono wydarzenia z gry.


1. The Last of Us Odcinek 1
2. The Last of Us Odcinek 2
3. The Last of Us Odcinek 3
4. The Last of Us Odcinek 4
5. The Last of Us Odcinek 5
6. The Last of Us Odcinek 6
7. The Last of Us Odcinek 7
8. The Last of Us Odcinek 8
9. The Last of Us Odcinek 9


DODATKI SPECJALNE

Płyta 1

Inside the Episode #1 (5:14). Making of dwóch pierwszych epizodów. Pierwszy z nich skupia się na relacji Joela ze swoją córką, potem Ellie, a Merle Dandridge opowiada o swoim angażu do roli Marlene. Przypominam, że Merle grała Marlene w pierwszej odsłonie gry ponad 10 lat temu :). ; Inside the Episode #2 (4:17). Drugi materiał  pokazuje koncepty klikaczy / clickerów i ich drogę na ekran. W drugiej jego części dowiadujemy się czemu zdecydowano się na zmianę sposobu rozprzestrzeniania się kordycepsu. Dlaczego mechaniki, które działały w grze (zarodniki) nie znalazły się w serialu. Ostatnią część poświęcono Tess, tak znakomicie zagraną przez Annę Torv.

Płyta 2

Inside the Episode #3 (3:24). Trzeci odcinek The Last of Us odbił się szerokim echem chyba w całym internecie. Neil Druckmann oraz Craig Mazin zamiast przedstawić wydarzenia z gry cofnęli się w przeszłość, by przedstawić dramatyczną historię miłosną Franka i Billa. W grze wiedzieliśmy, że Bill jest gejem, a Frank już nie żyje, ale to i tak nie przeszkodziło fanom zrobić wielkiego rabanu wobec tego love story. Dodatek to making-off tego odcinka.

Inside the Episode #4 (4:30). Dodatek pokazuje sposoby na zacieśnienie więzów między Ellie i Joelem wraz z odtworzeniem ikonicznych momentów gier.

Płyta 3

Inside the Episode #5 (6:15). Sam i Henry – tej relacji poświęcono dodatek z czwartego odcinka. Twórcy sami zwracają uwagę na easter eggi związane z grą, ale o nich możecie przeczytać wyżej :)

Inside the Episode #6 (5:11). Jackson, Tommy i dalsze zacieśnianie więzi pomiędzy Joelem i Ellie.

Inside the Episode #7 (5:16). W tym materiale dowiadujemy się jak przeniesiono na ekran dodatek do pierwszej części gry zatytułowany Left Behind.

Płyta 4

Na ostatnim krążku znalazło się więcej dodatków. Oczywiście sprawdzam wszystkie!

Inside the Episode #8 (7:02). Ósmy epizod to popis Ellie I grającej ją Belli Ramsey. Możemy zagłębić się w hartowanie charakteru dziewczyny, a jedną z ról ogrywa Troy Baker, który podkładał głos pod Joela w Grze.

Inside the Episode #9 (8:26). Podsumowanie finałowego odcinka zaczyna się od wywiadu z Ashley Johnson, która w serialu gra matkę Ellie, a grze podkładała głoś pod Ellie właśnie. Dalsza część to making-off finałowego, pełnego akcji i dramatów epizodu.

Ashley Johnson Spotlight (2:23). Kilka słów od Ashley Johnson – serialowej Anny i głosy Ellie z pierwszej i drugiej gry.

The Last Debrief with Troy Baker (31:57). Podzielony na pięć części zestaw filmów z Troyem Bakerem prowadzącym podcast HBO o The Last of Us. Troy wcielający się w jedną z postaci w serialu i głos Joela z gry odpowiada na pytania fanów.

Get to Know Me (15:26). Aktorzy solo bądź w parach (Gabriel Luna, Merle Dendridge, Nick Offerman i Murray Bartlett oraz Pedro Pascal i Bella Ramsey) odpowiadają na pytania o castingi, wrażenia, pierwsze spotkanie itp.

Is This a The Last of Us Line? (7:52). Bella Ramsey i Pedro oraz Diego Luna i Merle Dendridge testują swoją wiedzę na temat gry. Bardzo pozytywna zabawa.

Best of

Controllers Down: Adapting The Last of Us (11:44). Najciekawsze materiały zaczynają się od tego momentu. Neil i Craig opowiadają jak kształtował się pomysł na serial, jak podchodzono do adaptacji poszczególnych ważnych wydarzeń i castingów. Wybór Pedro Pascala choć na pierwszy rzut oka nieoczywisty okazała się dość prosty. Dopiero z Ellie twórcy mieli bardzo twardy orzech do zgryzienia. To jednak nie wszystko ponieważ dokument dotyka wielu aspektów całego sezonu. Warto obejrzeć.

From Levels to Live Action (11:51). Zdecydowanie najlepszy film z punktu widzenia gracza. Zobaczycie tutaj jak wiele wyciągnięto z gier, jak przeniesiono na ekran całe sekwencje, scenografie, dialogi i sceny akcji. Widzimy też jak doskonale przebiegała współpraca Craiga Mazina z twórcą gry Neilem Druckmannem.

The Last of Us: Stranger than Fiction (23:44). Film dokumentalny o kordycepsie, grzybie, który przyczynił się do epidemii w The Last of Us. Pewnie po zagraniu w grę, bądź obejrzeniu pierwszych odcinków sprawdzaliście w internecie czym jest rzeczony grzyb i czy rzeczywiście istnieje. Ten naprawdę długi materiał łączy wiedzę naukową z fikcją, gdyż ukazuje jak teoretycznie grzyb wpłynąłby na ludzi. I tą właśnie teorią kierowali się najpierw twórcy gier, a potem ekipa stojąca za serialem.

The Last of Us – podsumowanie

Dla mnie The Last of Us to serial roku. Produkcja stworzona z wielkim zaangażowaniem, napisana tak, że zarówno gracze, jak i osoby nie znające oryginału będą siedzieć na skraju fotela. Dołączone do płyty dodatki sprawią z kolei, że poznacie kulisy tworzenia serialu, jak również uśmiechniecie się przy materiałach z obsadą. Bardzo mocno polecam!

Serial roku już na Blu-ray i DVD!
TLOU BR DUŻE

Name: THE LAST OF US

Description: W 2003 r. pasożytniczy grzyb zaczyna pustoszyć Ziemię, zmieniając ludzi w brutalne drapieżniki, zwane Zarażonymi. 20 lat później ocalały Joel zostaje wynajęty przez grupę rebeliantów w celu wyprowadzenia 14-letniej Ellie ze strefy kwarantanny. Z pozoru łatwe zadanie szybko staje się brutalną, bolesną podróżą przez postapokaliptyczne Stany Zjednoczone, w czasie której Joel i Ellie mogą liczyć tylko na siebie.

Author: Craig Mazin, Neil Druckmann

Więcej

Podsumowanie

Dla mnie The Last of Us to serial roku. Produkcja stworzona z wielkim zaangażowaniem, napisana tak, że zarówno gracze, jak i osoby nie znające oryginału będą siedzieć na skraju fotela. Dołączone do płyty dodatki sprawią z kolei, że poznacie kulisy tworzenia serialu, jak również uśmiechniecie się przy materiałach z obsadą. Bardzo mocno polecam!

Overall
10/10
10/10

Pros

+ Genialna realizacja
+ Przeniesienie całych scen i dialogów na ekran
+ Kulisy wszystkich odcinków
+ Świetne filmy dokumentalne o tworzeniu serialu

Cons

– Brak napisów w dodatkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.