Nighwing Skok w światło

Wraz ze startem nowej numeracji postanowiłem zająć się kolejnymi seriami komiksowego uniwersum DC. W końcu nie tylko Batmanem i Supermanem DC stoi, nie? Tym razem sprawdzam solową przygodę pierwszego cudownego chłopca, Dicka Graysona od jednego z moich ulubionych scenarzystów – Toma Taylora. Recenzja komiksu Nightwing Tom 1: Skok w Światło.

Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach Nightwing #78-91, Nightwing Annual 2021 oraz Superman: Son of Kal-El #9. Scenariusz napisał Tom Taylor. Rysunki stworzył Bruno Redondo, a kolory nałożył Adriano Lucas. Polskie wydanie zawiera dwa pierwsze tomy runu Taylora: Nightwing vol. 1: Leaping into the Light oraz Nightwing vol. 2: Get Grayson.

Skok w światło

Dick Grayson wraca do skorumpowanego do cna miasta Blüdhaven. Miastem rządzi tutejsza wersja Kingpina – wielki i wyjątkowy brutalny Blockbuster. To w jego kieszeni siedzą wszyscy oficjele, służby miejskie i cała lokalna przestępczość. Walka z tym systemem to niezwykle trudne zadanie, a na domiar złego w mieście pojawia się nowy, tajemniczy wróg. Zamaskowany Heartless pozbawia swoje ofiary serca i atakuje tych, których nikt nie szuka i o których nikt się nie upomina…

Dick nie jest jednak sam. Do Blüdhaven przyjeżdża Barbara Gordon, która przekazuje Graysonowi ostatnią wolę Alfreda Pennywortha. Okazuje się, że Alfred przez te wszystkie lata u Wayne’ów zgromadził bardzo pokaźną fortunę, którą w całości przekazał pierwszemu Robinowi. Nightwing broni mieszkańców nocą, ale od teraz to Dick Grayson będzie dbał o miasto za dnia. To z kolei sprawia, że również on trafia na celownik miejscowych przestępców…

Dorwać Graysona

Tom Taylor w komiksie Nightwing Tom 1: Skok w Światło postanowił wywrócić do góry nogami życie Dicka Graysona. Dick ogłaszając szereg inwestycji sprawił, że zainteresowali się nim najpotężniejsi ludzie w mieście. Z jednej strony  rosnąca popularność, a z drugiej ciągłe oglądanie się za siebie sprawiają, że mamy do czynienia z ciekawym twistem dla tej postaci. Dick musi zacząć myśleć o własnym bezpieczeństwie i zdaje sobie sprawę, że kojarzone z nim osoby również mogą paść ofiarą szukających zemsty przestępców. W pewnych momentach żałowałem, że Taylor nie zdecydował się na ujawnienia tajnej tożsamości Nightwinga. Wtedy napięcie byłoby jeszcze większe. Mimo to czyta doceniam pomysł i ciekawą realizację.

Synowie najpotężniejszych na świcie

W drugiej części albumu Nightwing Tom 1: Skok w Światło znalazło się miejsce na składającą się z dwóch zeszytów historię będącą crossoverem przygód Dicka Graysona i Jona Kenta. Stąd też w tym komiksie zeszyt Superman: Son of Kal-El #9. Wydarzenia rozgrywają się po pierwszym tomie nowej serii Superman: Syn Kal-Ela Tom 1: Prawda, więc uważajcie na niewielkie, ale jednak spoilery jeśli nie czytaliście. Taylor pokazuje tutaj kim jak ważną dla Jona osobą jest Dick Grayson. Jon traktuje go z wielkim szacunkiem, niczym starszego brata albo doświadczonego wujka. Ciepła i interesująca opowieść.

Między nami Robinami

Wieńczący komiks Annual 2021 to wspólne śledztwo Dicka Graysona oraz Jasona Todda. Pierwszy Robin, teraz Nightwing i drugi Robin, aktualnie Red Hood to dość niedobrana para. Tym razem muszą współpracować, żeby oczyścić z zarzutów Jasona, który na upublicznionym nagraniu dokonuje zabójstwa z zimną krwią. Krótkie, ale niezłe.

Nightwing Tom 1: Skok w Światło – podsumowanie

Bardzo pozytywne wrażenie. Nightwing Tom 1: Skok w Światło to dobre rozpoczęcie runu Taylora. Scenarzysta ma swój pomysł na pierwszego Robina i mocno miesza w jego życiu. Ciekaw jestem dalszych losów i jak w przyszłości zostaną wykorzystani obecni tutaj potężni wrogowie. Na ten moment mocne 7.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Nowe życie
Nighwing Skok w światło

Book Title: NIGHTWING TOM 1: SKOK W ŚWIATŁO

Book Description: Pierwszy tom przygód Nightwinga w ramach linii wydawniczej Uniwersum DC. Dick Grayson wraca do Blüdhaven! Jego życie zaczyna się powoli układać. Przeprowadza się do nowego mieszkania i przygarnia uroczego szczeniaczka. Na jego drodze pojawia się ponownie Barbara Gordon i tym razem wszystko wskazuje na to, że może okazać się tą jedyną. Dbanie o bezpieczeństwo Blüdhaven to duże wyzwanie, zwłaszcza teraz, gdy w mieście panoszy się najstraszliwszy wróg Nightwinga – tajemniczy łotr pozbawiający swoje ofiary serca znany jako Heartless. Jakby tego było mało, stanowisko burmistrza w mieście, którego przysięgał chronić Nightwing, obejmuje osoba o nazwisku... Zucco. Kiedy Dick bada przeszłość osoby noszącej nazwisko mordercy jego rodziców, odkrywa szokujące fakty, a te na zawsze zmienią jego życie. Poza tym miliarder Dick Grayson ogłasza swoje plany dotyczące powołania Fundacji imienia Alfreda Pennywortha. Jednym z jej celów ma być pomoc bezdomnym dzieciom w znalezieniu domu. Blockbuster, potężny kryminalista działający w Blüdhaven, czuje się zagrożony – ma wrażenie, że władza nad miastem wymyka mu się z rąk. Zaciska więc zęby i każe swoim zabójcom dorwać Graysona. W albumie pojawiają się gościnnie także Flash, Tytani, a nawet Superman (w tej roli Jon Kent).

Book Author: Tom Taylor

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 23 August 2023

Illustrator: Bruno Redondo

ISBN: 9788328157309

Number Of Pages: 348

Podsumowanie

Bardzo pozytywne wrażenie. Nightwing Tom 1: Skok w Światło to dobre rozpoczęcie runu Taylora. Scenarzysta ma swój pomysł na pierwszego Robina i mocno miesza w jego życiu. Ciekaw jestem dalszych losów i jak w przyszłości zostaną wykorzystani obecni tutaj potężni wrogowie. Na ten moment mocne 7.

Overall
7/10
7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.