Zarzut

Ciąg dalszy niekończącej się sagi Remigiusza Mroza. Chyłka i Zordon przeszli już bardzo wiele, ale jakimś cudem autor znajduje co raz to nowe, intrygujące sprawy, którymi mogliby się zająć. W najnowszej odsłonie mamy chyba najbardziej osobistą sprawę, jakimi dotychczas zajmował się ten duet. Recenzja książki Zarzut.

Zarzut

Do Chyłki zgłasza się ksiądz Kasjusz. Duchowny bardzo pomógł Joannie i Magdalenie, gdy te najbardziej tego potrzebowały. Chyłka uważa księdza za jedną z najbliższych jej osób, więc bez namysłu przyjeżdża z Kordianem do parafii we Wrońsku. Na miejscu okazuje się, że ksiądz Kasjusz prawdopodobnie zabił mężczyznę, który wtargnął do kościoła. Niedługo po tym zdarzeniu do prokuratury zgłasza się syn ofiary, który twierdzi, że był gwałcony przez księdza. Jakby tego było mało, po kilku dniach zgłasza się kolejna ofiara. Mimo przekonujących dowód Chyłka nie jest w stanie uwierzyć w winę księdza i postanawia zrobić wszystko, by obronić go w sądzie.

Co się udało

Zdecydowanie największą zaletą książki Zarzut jest bardzo kontrowersyjna sprawa. Oskarżony o pedofilię ksiądz to temat trudny do podjęcia i jeszcze trudniejszy do przedstawienia. Remigiusz Mróz zrobił naprawdę dużo, żeby zmusić czytelnika do zajęcia stanowiska. Czy ofiary są wiarygodne, czy ich zeznana, nawet jeśli bardzo dramatyczne, mogą posłużyć do skazania człowieka i nieposzlakowanej dotąd opinii? Z drugiej strony czy osoba, której ufamy, którą uważamy za część rodziny w przypadku udowodnienia winy może liczyć na nasze wsparcie? Pedofilia to jedno z najobrzydliwszych przestępstw i naprawdę zacząłem się zastanawiać co zrobiłbym znajdując się w sytuacji Chyłki.

Co się nie udało

Seria Chyłka

1. Kasacja
2. Zaginięcie
3. Rewizja
4. Immunitet
5. Inwigilacja
6. Oskarżenie
7. Testament
8. Kontratyp
9. Umorzenie
10. Wyrok
11. Ekstradycja
12. Precedens
13. Afekt
14. Egzekucja
15. Skazanie
16. Werdykt
17. Zarzut

Tradycyjnie już Remigiusz Mróz sięga po postaci, które pojawiły się w poprzednich książkach, a które nie należą do standardowej obsady serii z Chyłką. Zabieg zupełnie niepotrzebny, bo przez to w pewnym momentach fabuła zaczyna zataczać koła. I tak nie sposób spamiętać wszystkich nazwisk, jakie pojawiły się w serii na przestrzeni ostatnich 10 lat. Podobnie niepotrzebne wygląda powiązanie wątków ze świeżą serią Mroza z Iną Kobryn w roli głównej (Wybaczam Ci i Nie ufaj mu). Wydaje się to wciśnięte bardzo na siłę i zasadzie nie wiem po co. Chyba, że to takie cameo na zapowiedź kolejnego tomu… No, na szczęście tym razem nikt nie gada ciągle o Langerze. Taki plus.

Jednym z przewijających się w każdym tomie wątków to oczywiście związek Chyłki i Zordona. Są dramy, są dymy. Dla mnie to trochę strata czasu, ale wiem, że wiele osób czeka na dalsze losy tego związku, więc nie będę przesadnie krytykował. Bardziej kłują mnie wciskane na siłę anegdoty, przekomarzanki itp. Choć muszę przyznać, że guwniara z aktuwkom (oczywista parafraza mema z Igą Świątek i Robertem Lewandowskim) sprawiła, że głośno parsknąłem.

Zarzut – podsumowanie

Chyłka numer 17 kończy się małym, aczkolwiek spodziewanym cliffhangerem. Oznacza to, że jeszcze wiele historii przed nami. Zarzut natomiast to całkiem udana odsłona. Odkładając na bok prywatne dramy Chyłki i Zordona dostaliśmy naprawdę ciekawą i nieoczywistą sprawę. Sprawę, obok której ciężko przejść obojętnie i nie zająć stanowiska. I choćby dlatego warto sprawdzić tę książkę.

Bronić pedofila?
Zarzut

Book Title: ZARZUT

Book Description: Do Joanny Chyłki zgłasza się ksiądz, któremu prawniczka i jej siostra wiele zawdzięczają – to on przed laty wyciągnął do nich pomocną dłoń, kiedy najbardziej tego potrzebowały. Dziś jednak ciążą na nim zarzuty o pedofilię – i mimo że są przekonujące, Chyłka nie jest gotowa uwierzyć w jego winę. Wraz z Kordianem podejmuje się jego obrony, choć ten ma poważne wątpliwości co do niewinności duchownego. Sprawa wystawia na próbę nie tylko ich związek, ale także umiejętności prawnicze – niekorzystne dowody się piętrzą, a w sprawę angażuje się młoda, pełna werwy oskarżycielka, zwana „Chyłką prokuratury”.

Book Author: Remigiusz Mróz

Publisher - Orgnization: Czwarta Strona

Publisher Logo: Wydawnictwo Czwarta Strona

Date published: 9 August 2023

Number Of Pages: 488

Podsumowanie

Chyłka numer 17 kończy się małym, aczkolwiek spodziewanym cliffhangerem. Oznacza to, że jeszcze wiele historii przed nami. Zarzut natomiast to całkiem udana odsłona. Odkładając na bok prywatne dramy Chyłki i Zordona dostaliśmy naprawdę ciekawą i nieoczywistą sprawę. Sprawę, obok której ciężko przejść obojętnie i nie zająć stanowiska. I choćby dlatego warto sprawdzić tę książkę.

Overall
7/10
7/10
Poprzedni artykułSTRAŻNICY GALAKTYKI VOLUME 3 | Recenzja wydania Blu-ray
Następny artykułNIGHTWING TOM 1: SKOK W ŚWIATŁO | Tom Taylor | Recenzja komiksu DC
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.