Batman / Spawn

Spawn to już nieco zapomniana postać. Młodsi czytelnicy komiksów mogli nawet nie słyszeć o kimś takim jak Al Simmons i jego demoniczne alter ego. Za sprawą Egmontu na polskim rynku debiutuje album, który zebrał w jednym integralu spotkania Spawna z samym Mrocznym Rycerzem – Batmanem. Recenzja komiksu Batman / Spawn.

Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach Batman/Spawn: War Devil #1, Batman/Spawn #1 oraz ich kontynuacji z 2022 roku Batman/Spawn #1. Za scenariusz odpowiadają Todd McFarlane, Doug Moench oraz Frank Miller. Część rysunków wykonał Todd McFarlane, a część Greg Capullo, Chuck Dixon, Klaus Janson i Jonathan Glapion. Album uzupełnia pokaźna galeria prac koncepcyjnych i szkiców ze starych i nowych zeszytów.

W Polsce komiksy ze Spawnem ukazywały się nakładem legendarnego wśród komiksiarzy wydawnictwa TM-Semic (1997-2001), a następnie z również nieistniejącego już wydawnictwa Mandragora (2003-2006).

Batman/Spawn

Album Batman / Spawn to w zasadzie trzy oddzielne historie rozgrywające się w różnych momentach historii obu postaci. Nie są one ze sobą w żaden sposób powiązane, różnią się też klimatem i, rzecz jasna, kreską. Zaczną od tej, która spodobała mi się najbardziej. Jest to one-shot pochodzący z 2022 roku. Batman i Spawn wpadają na siebie podczas prowadzonego śledztwa, które prowadzi do Trybunału Sów i ich potężnego wojownika – Szpona. Choć scenariusz korzysta z podobnego pomysłu co film Batman v Superman to jednak całość wypada całkiem nieźle i fajnie zobaczyć w akcji tak bardzo niedobraną dwójkę bohaterów.

Czar pryska wraz z kolejnymi zeszytami, tymi sprzed niemal 30 lat. Okazuje się, że schemat wygląda identycznie. Batman i Spawn wpadają na siebie zupełnym przypadkiem i po większym bądź mniejszym mordobiciu zaczynają współpracować. Za każdym razem poznają się na nowo, co tłumaczy czemu album rozpoczyna najświeższe spotkanie obu panów. Historie są zróżnicowane, ale trzy niemal identyczne ich początki mocno zaniżają odczucia.

Batman / Spawn – podsumowanie

Rozczarowałem się. Batman / Spawn to trzy teoretycznie bardzo różne historie. W praktyce  jednak oparte są na identycznym szablonie. Na dobrą sprawę po przeczytaniu jednej z nich wiemy już czego spodziewać po kolejnych. Liczyłem na coś znacznie lepszego i przede wszystkim mroczniejszego.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

BATMAN / SPAWN
Batman / Spawn

Book Description: Bruce Wayne był świadkiem tragicznego aktu przemocy, w którym zginęli jego rodzice. To wydarzenie spowodowało, że postanowił poświęcić resztę swojego życia na walkę z przestępczością jako Batman, zamaskowany obrońca prawa. Al Simmons, były członek amerykańskich służb specjalnych, po śmierci otrzymał szansę połączenia się z żoną – ceną za tę możliwość miała być jego dusza. Odrodził się jako Spawn – elitarny wojownik z piekła rodem. Obaj bohaterowie istnieli we własnych rzeczywistościach, prowadząc własne bitwy. Jednak pewnej wyjątkowej nocy Trybunał Sów zainicjował plan, który miał doprowadzić do starcia Mrocznego Rycerza ze Spawnem. Bez względu na wynik tej walki, mieszkańcy Gotham – a może i cała ludzkość – ucierpią, chyba że bohaterowie odkryją manipulacje Trybunału i odwrócą sytuację na swoją korzyść.

Book Author: Todd McFarlane

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 28 September 2023

Illustrator: Greg Capullo, Todd McFarlane, Klaus Janson, Jonathan Glapion

ISBN: 9788328165106

Number Of Pages: 280

Podsumowanie

Rozczarowałem się. Batman / Spawn to trzy teoretycznie bardzo różne historie. W praktyce  jednak oparte są na identycznym szablonie. Na dobrą sprawę po przeczytaniu jednej z nich wiemy już czego spodziewać po kolejnych. Liczyłem na coś znacznie lepszego i przede wszystkim mroczniejszego.

Overall
4.7/10
4.7/10
Poprzedni artykułSEX EDUCATION | SEZON 4 | Recenzja serialu Netflix
Następny artykułVENOM. TOM 4 | Donny Cates | Recenzja komiksu Marvel Fresh
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

2 KOMENTARZE

  1. Tego komiksu nie kupuje się dla fabuły, a dla rysunków. Te z kolei są ucztą dla oczu
    Poza tym nie każdemu podejdą komiksy z lat 90. No i recenzent pominął Klausa Jansona jako rysownika bo nie tylko McFarlane i Capullo stworzyli te komiksy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.