Na sklepowych półkach pojawił się właśnie najbardziej kasowy film 2023 roku. Przed nami jeszcze kilka dużych premier, ale nie sądzę, aby Marvels oraz drugi Aquaman choć zbliżyły się do tego wyniku. To wściekle różowy kolor opanował kina, a dziś zapraszam was do zapoznania się z recenzją wydania Blu-ray filmu Barbie.

Barbie

Barbie Land – kraina idealna, zamieszkana przez idealnych mieszkańców. Każda Barbie utożsamia kanony piękna z każdego zakątka świata. Barbie piastują również i te najważniejsze (prezydentka) i te najbardziej potrzebne społeczeństwu (ekipy budowlane itp.) stanowiska. A Kenowie? W krainie zdominowanej przez Barbie Ken to atrakcyjny (i często bezużyteczny) dodatek dla pań. Okazuje się jednak, że nawet w tak skrajnie feministycznym świecie nie zawsze jest, nomen omen, różowo. Zmęczona rutyną dnia codziennego najpopularniejsza Barbie, czyli Stereotypowa Barbie (Margot Robbie) zaczyna przeżywać kryzys egzystencjonalny. W efekcie decyduje się na podróż do świata ludzi, by zrozumieć sens swojego życia. A wraz z nią w tę podróż wyrusza Ken (Ryan Gosling), który nie chce być jedynie przystawką do cudownych mieszkanek Barbie Landu.

Barbie i Ken

Pierwszy, rozgrywający się w Barbie Land akt filmu to komedia jakiej się spodziewałem. Mnóstwo slapstickowego humoru, sekwencji musicalowych i zabawy w genialnej scenografii imitującej zestawy z lalkami Barbie. Ton filmu nieco się zmienia po przybyciu do świata ludzi. Karykaturalne poczucie humoru odchodzi w niepamięć, a prym wiodą trafne pytania o rolę kobiet we współczesnym świecie. Podczas, gdy w Barbie Land mamy coś na wzór matriarchatu w świecie ludzi wygląda to zgoła inaczej. Szczerze zaskoczył mnie kierunek jaki obrała Greta Gerwig.

Może to moje męskie ego czy inna potrzeba solidarności, ale bardziej do gustu przypadł mi wątek Kena. Gość będący zawsze w tle odkrywa, że w świecie ludzi to faceci często zajmują wyższe stanowiska i mają coś do powiedzenia. Ken zauroczony „prawami” świata ludzi postanawia wrócić do domu i wprowadzić tam patriarchat.

Komedia, ale nie do końca

Barbie to film zderzający ze sobą dwa różne światy i sprzeczne światopoglądy. Greta Gerwig zadbała, abyśmy nie brali wszytkiego dosłownie, stąd też w filmie znalazły się absurdalne sceny pokroju sposobu, w jaki bohaterowie przechodzą do prawdziwego świata i z powrotem. Wszystko to co widzimy na ekranie to swego rodzaju komentarz społeczny ukryty pod tym różowym płaszczykiem. Doceniam Barbie za obranie odważniejszej drogi niż prosta komedyjka dla wszystkich. Potrafi rozbawić (choć najlepsze żarty pokazano w zwiastunie), wzruszyć i skłonić do refleksji. Co nie jest łatwym zadaniem patrząc na materiał z jakim pracujemy. W końcu o niedoskonałościach i akceptacji swoich przywar mówi nam ucieleśnienie symbolu piękna.

DODATKI SPECJALNE

It’s a Weird World (5:03). Zaczynając od granej przez Kate McKinnon Dziwnej Barbie przyglądamy się oryginalnym mieszkankom Barbie Landu. Pojawia się kilka ciekawostek, których nie wychwyciłem podczas seansu.

All-Star Barbie Party (4:57). Przegląd wielu gwiazd, które przewinęły się przez film. Oprócz Margot Robbie i Ryana Goslinga widzieliśmy przecież Willa Ferrela, Micheala Cera, Simu Liu, część obsady Sex Education i oczywiście syreniego Johna Cena.

Musical Make-Believe (9:11). Podczas tych dziewięciu minut przyjrzymy się bliżej choreografii podczas numerów tanecznych z filmu. Od imprezy Barbie aż po wielki występ Kenów z piosenką śpiewaną m.in przez Simu Liu i Ncuti Gatwa.

Becoming Barbie (6:29). Nie mogło zabraknąć materiału o największej gwieździe filmu – Margot Robbie. Okazuje się, że początkowo planowano upodobnić ją do lalek (mówimy o konturach ciała i charakterystycznych ruchach rękami), ale ostatecznie zdecydowano się na naturalny wygląd i zachowanie. Fajnie obserwować przy pracy gwiazdę tego pokroju.

Welcome to Barbie Land (12:01). Scenografia Barbie Landu robi kolosalne wrażenie od pierwszych chwil. DOdatek pokazuje, jak stworzono tę różową krainę. Obłędnie to wszystko wygląda i aż żal, że nie można odwiedzać takiej atrakcji.

Playing Dress-Up: An Extended Look at the Costumes of Barbie (7:27). Kostiumy są dla Barbie równie ważne, co scenografia i różowe domki. Na koniec pakietu dodatków mamy rzut oka na garderobę tytułowej bohaterki. Kąsek dla każdego fana i każdej fanki mody.

Barbie – podsumowanie

Nie ukrywam, że formuła i tematyka filmu to dla mnie duże zaskoczenie. Barbie to produkcja znacznie różniąca się od filmów inspirowanych zabawkami czy planszówkami. Barbie w interpretacji Grety Gerwig to ciekawa i nieoczekiwana satyra na kapitalistyczny świat korporacji. Nawet jeśli mówimy tutaj o lalce / postaci, która ostatecznie przyniesie tym krytykowanym korporacjom kolejne miliardy.

Egzemplarz do recenji przysłał dystrybutor, firma Galapagos. Dzięki!

BARBIE
Barbie

Movie description: Największy hit kinowy ostatnich lat, w Polsce i świecie. Wyznaczający trendy, kultowy film, który w polskich kinach obejrzało niemal trzy miliony widzów. Barbie Land to idealne miejsce, pełne idealnych mieszkańców. No, chyba że ktoś przeżywa kryzys egzystencjalny. Albo jest Kenem…

Date published: 3 November 2023

Country: USA

Duration: 114 minut

Director(s): Greta Gerwig

Actor(s): Margot Robbie, Ryan Gosling, America Ferrera, Michael Cera, Kate McKinnon, Will Ferrel, Emma Mackey, Simu Liu, Kingsley Ben-Adir, Connor Swindels, Scott Evans, Dua Lipa

Genre: Komedia

Podsumowanie

Nie ukrywam, że formuła i tematyka filmu to dla mnie duże zaskoczenie. Barbie to produkcja znacznie różniąca się od filmów inspirowanych zabawkami czy planszówkami. Barbie w interpretacji Grety Gerwig to ciekawa i nieoczekiwana satyra na kapitalistyczny świat korporacji. Nawet jeśli mówimy tutaj o lalce / postaci, która ostatecznie przyniesie tym krytykowanym korporacjom kolejne miliardy.

Overall
7/10
7/10
Poprzedni artykułMEG 2: GŁĘBIA już na Blu-ray i DVD!
Następny artykuł1670 | Pełny zwiastun serialu
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.