Okres promocyjny najnowszego filmu Kinowego Uniwersum Marvela zbiegł się ze strajkiem scenarzystów i aktorów. W efekcie nie mógł się odbyć tradycyjny już tour po programach talk show (Jimmy Fallon, Jimmy Kimmel itd.), ani inne działania promocyjne aktorek. Strajk zakończył się w przeddzień premiery filmu, co zapewne bez względu na jakoś produkcji odbije się na jej wynikach finansowych. Pozostaje jednak pytanie: czy to dobry film? Recenzja najnowszej produkcji MCU pt. Marvels.

Konsekwencje

Lata temu, Kapitan Marvel zniszczyła Najwyższą Inteligencję Kree, czyli samoświadomy byt, który sterował całą społecznością Kree. W tym ich planetą Halą. Przez kolejne dekady Hala stopniowo obumierała, a dziś jest na skraju zniszczenia. W celu ratowania planety supremor Dar-Benn odnajduje jedną ze starożytnych obręczy. Artefakt absorbuje światło i daje możliwość otwierania czasoprzestrzennych portali. Jednak do pełnej mocy brakuje jej drugiej bransolety. Bransolety, która z jakiegoś niewyjaśnionego powodu znajduje się w rękach pewnej nastolatki z Jersey City…

Marvels

Kamala Khan, czyli Ms. Marvel, którą mogliście poznać w serialu Disney+ pod tym samy tytułem otrzymała obręcz od swojej babci. Ta obdarzyła ją mocą utwardzania światła i tworzenia w ten sposób przedmiotów i obiektów. Jest to oczywiście zupełnie inna moc niż w komiksowym oryginale, natomiast w najnowszych komiksach, których współautorką scenariusza jest Iman Vellani, postać zostaje mocno zbliżona do wersji z MCU.

Monica Rambeau jako mała dziewczyna zadebiutowała w pierwszym filmie Kapitan Marvel, jednakże jej dorosłą wersję poznaliśmy w pierwszym serialu MCU pt. WandaVision. To tam Monica otrzymała swoje moce skupiania i rozpraszania światła.

No i zostaje nam sama Carol Denvers. To ona dysponuje najpotężniejszą mocą związaną ze światłem. Carol Denvers działa w przestrzeni kosmicznej przeszło 30 lat i wiele kosmicznych ras uważa zawdzięcza im bezpieczeństwo. Nie zapominajmy też, że to ona odnalazła Tony’ego Starka dryfującego gdzieś w kosmosie.

Dar-Benn wykorzystuje znalezioną obręcz do otwierania portali. W ten sposób nieświadomie powiązała ze sobą moce Carol, Kamali i Moniki. W efekcie, gdy użyją one swoich mocy w tym samym momencie… zamieniają się miejscami. Pamiętacie scenę po napisach z Ms. Marvel? To już wiecie o co chodzi. Dziewczyny nie chcąc nieustannie się teleportować muszą nauczyć się ze sobą współpracować, a następnie powstrzymać Dar-Benn…

Kamala i reszta

Przyznaję, że nie jestem fanem pierwszego filmu Kapitan Marvel. W dalszym ciągu uważam, że to jedna z najsłabszych części Sagi Nieskończoności. O ile nie najsłabsza. Cieszy, więc, że w Marvels Carol Denvers otrzymała wsparcie świetnych postaci debiutujących w serialach Disney+. O ile Monica jest dość wyważona i spokojna, tak Kamala kradnie wszystkie sceny w pierwszej połowie filmu. Uwielbiam tę postać. Uwielbiam Iman Vellani. Dziewczyna jest po prostu stworzona do tej roli. Identycznie jak jej komiksowy odpowiednik emocjonuje się światem superbohaterów, świruje gdy po raz pierwszy widzi Nicka Fury’ego i kompletnie odbija jej przy pierwszym spotkaniu z idolką – Carol. Jest przy tym tak słodko autentyczna, że jej entuzjazm momentalnie udziela się widzom. Jeśli czytaliście komiksy Willow G. Wilson (a jeśli nie to gorąco zachęcam) to zobaczycie jak fantastycznie Vellani odnajduje się w skórze Kamali.

Jako ciekawostkę dodam, że od 2023 roki Iman Vellani jest… scenarzystką komiksowej serii Ms. Marvel. Komiksowy Origin Kamali przedstawił nam ją jako jedną z Inhumans, gdy Black Bolt wypuścił do atmosfery mgłę terrigenową (związek, który ujawnia geny Inhumans). W ostatnich scenach serialu MCU dowiadujemy się, że Kamala prawdopodobnie jest mutantką. Co nie jest zaskakujące biorąc pod uwagę wtopę jaką był serial Inhumans. W zeszłym roku zdecydowano się „uśmiercić” Kamalę, by mogła powrócić już jako posiadaczka genu X. Ot, taki mały fikołek Marvela, by utrzymać narracyjną spójność komiksów i filmów.

Prosto i przyjemnie

Fabularnie Marvels to bardzo prosty film. I nie mam z tym najmniejszego problemu. Trwa nieco ponad 90 minut serwując w tym czasie kilka fajnie zrealizowanych scen akcji. Względem serialu mocno podrasowano umiejętności Kamali, która potrafi bardzo widowiskowo rozprawić się z kilkoma przeciwnikami. W kilku momentach wygląda to naprawdę dobrze, nawet znacznie lepiej niż w przypadku koleżanek dysponujących znacznie większą mocą.

W Marvels powraca również Nick Fury. Postać została maksymalnie odarta z całej swojej wyjątkowości w serialu Tajna Inwazja, a film nie robi nic żeby przywrócić należne mu miejsce. Ostatecznie Fury robi jako komediowy przerywnik zajmujący się rodzicami i bratem Kamali na okołoziemskiej stacji S.A.B.E.R. (S.Z.A.B.L.A.). Wspiera go niezastąpiony flerken Goose, który tym razem znacznie częściej (oj znacznie!) Wykorzystuje… specyfikę swojego gatunku. Jeśli wiecie co mam na myśli.

Marvels – podsumowanie

Zgodnie z oczekiwaniami Marvels to prosty, ale przyjemny film na wieczór. Obecność Moniki i, przede wszystkim, Kamali odczarowuje nieco postać niesympatycznej Carol Denvers. Końcówka filmu zapowiada też dalszą przygodę Kamali, na co mocno liczę. Jak wspomniałem na wstępie, film przez ciągnący się miesiącami strajk skazany jest na kasową porażkę, ale tak jak w przypadku Flasha nie oznacza to, że to bardzo słaby film. Prosty, zabawny i przyjemny. Czasem tyle wystarczy aby dobrze się bawić.

Jeśli jesteście ciekawi o czym jest jedyna scena po napisach to zapraszam TUTAJ

DODATKI SPECJALNE

Na pokładzie znalazł się dość standardowy pakiet dodatków jeśli chodzi o filmy Marvela.

Film z komentarzem twórców Nia DaCosta oraz Tara DeMarco. Tutaj niestety nie mamy polskich napisów. :

Sceny usunięte (5:48). W pakiecie mamy cztery sceny, które z powodzeniem mogłyby znaleźć się w pełnej wersji filmu. Pierwsza jest rozwinięciem pierwszych zamian miejscami naszych bohaterek. Druga zabiera nas na wodną planetę Aladnę. Trzecia to humorystyczna wstawka z mamą Kamali i Furym. Czwarta scena to kompletnie pominięty w filmie pojedynek Kamali z przybocznym Dar-Benn. I to w sumie ciekawe, bo w filmie jego postać po prostu gdzieś tam znika przed finałem.

Gag reel (1:59). Nie ma filmu Marvela bez zestawu wpadek i śmiesznych momentów na planie. I jak zawsze nasuwa się pytanie: czemu tak krótko?

Splątane (10:57). Główny materiał z tego zestawu. Zakładam, że najpierw oglądaliście film, więc nie będzie tajemnicą, że punktem wyjścia jest powiązanie mocy trójki głównych bohaterek. Ich relacja to oś napędowa produkcji. Z tego też powodu powstał ten materiał. Skupia się on na pomysłach zespołu kreatywnego, który starał się opowiedzieć historię trzech postaci w jednym filmie. I tak, Iman Vellani powinna zmienić imię i nazwisko na Kamala Khan. Ta rola jest jej przeznaczeniem.

Dzienniki produkcji (5:30). Bardzo ciepły i przyjemny w odbiorze dodatek. Zaglądamy w wyrywkowe dni na plan, gdzie ekipa spędziła aż 108 dni. Ogląda się to z wielką przyjemnością i chciałoby się do nich dołączyć. Choćby na jeden dzień.

Egzemplarz do recenzji dostarczył dystrybutor, firma Galapagos

MARVELS
Marvels

Movie description: Najnowsza odsłona filmowego uniwersum superbohaterskiego z Brie Larson i Samuelem L. Jacksonem. Tym razem Carol Danvers, znana jako Kapitan Marvel, mimo, że wyzwoliła się spod despotycznej kontroli Kree i zemściła na Najwyższej Inteligencji, wciąż nie ma chwili odpoczynku we wszechświecie rozdartym licznymi konfliktami. W czasie kolejnej misji dochodzi do komplikacji - dziwacznym zbiegiem okoliczności bohaterka przekracza kosmiczny portal powiązany z rasą Kree. W efekcie moce Carol zostają splecione z nadludzkimi zdolnościami jej największej fanki, Kamali Khan (znanej jako Miss Marvel), oraz dawno niewidzianej przyszywanej siostrzenicy, astronautki Moniki Rambeau, obecnie służącej na S.Z.A.B.L.I. Cała trójka musi połączyć siły, by ponownie ocalić wszechświat jako grupa o nazwie Marvels.

Date published: 10 November 2023

Country: USA

Duration: 105 minut

Author: Nia DaCosta, Megan McDonnell, Elissa Karasik

Director(s): Nia DaCosta

Actor(s): Brie Larson, Teyonah Parris, Iman Vellani, Zawe Ashton, Gary Lewis, Park Seo-joon, Zenobia Shroff, Samuel L. Jackson, Mohan Kapur

Genre: Superbohaterski

Podsumowanie

Zgodnie z oczekiwaniami Marvels to prosty, ale przyjemny film na wieczór. Obecność Moniki i, przede wszystkim, Kamali odczarowuje nieco postać niesympatycznej Carol Denvers. Końcówka filmu zapowiada też dalszą przygodę Kamali, na co mocno liczę. Jak wspomniałem na wstępie, film przez ciągnący się miesiącami strajk skazany jest na kasową porażkę, ale tak jak w przypadku Flasha nie oznacza to, że to bardzo słaby film. Prosty, zabawny i przyjemny. Czasem tyle wystarczy aby dobrze się bawić.

Overall
6/10
6/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.