Spidergedon

Kilka lat temu Dan Slott wydał znakomite Spiderversum. Komiks bardzo przypadł mi do gustu, stał się też materiałem źródłowym do znakomitej animacji Sony Spider-Man: Into the Spider-Verse. Dziś możemy sprawdzić ciąg dalszy potyczki Spider-Ludzi z Dziedziczącymi w historii napisanej przez Christosa Gage. Recenzja komiksu Spidergedon.

Zawartość

Amazing Spider-Man Nicka Spencera:
1. ASM Tom 1: Powrót do korzeni
2. ASM Tom 2: Przyjaciele i wrogowie
3. ASM Tom 3: Życiowe osiągnięcie (2022)

W skład polskiego wydania komiksu Spidergedon wchodzą zeszyty Edge of the Spider-Geddon #1-4, Superior Octopus #1, Spider-Geddon #0-5 i Vault of Spiders #1-2. Zestaw został następnie zebrany w albumach Edge of Spider-Geddon oraz Spider-Geddon. Scenariusz głównego wydarzenia napisał Christos Gage, a rysunki stworzyli Jorge Molina, Carlo Barberi, Todd Nauck.

To, jednakże nie wszystko, bowiem krótkie historie z Edge of Spider-Geddon i Vault of Spiders napisali różni scenarzyści. Są to Jed McKay, Lonnie Nadler, Zac Thompson, Jason Latour, Aaron Kuder, Cullen Bunn, Nilah Magrauder, James Asmus, Ryan North, Geoffrey Thorne. Rysunki stworzyli między innymi Scott Koblish, Javier Pulido, Aaron Kuder.

Co ciekawe w albumie Spidergedon znalazło się 13 zeszytów. Jeśli będziecie chcieli poznać wszystkie wątki tej historii to musicie wiedzieć, że zawartość komiksu to dopiero połowa całości. Cały arc został rozpisany na 26 zeszytów. Oprócz wspomnianych mamy jeszcze serie Spider-Gwen, Spider-Force, Peter Parker – The Specacular Spider-Man i Spider-Girls.

Sidergedon

Komiksy Spider-Man powiązanie ze Spidergedonem

1. Amazing Spider-Man Tom 3: Spiderversum
2. Amazing Spider-Man Tom 3: Spisek Klonów | | Globalna Sieć|

Dock Ock przyjmując pseudonim Superior Octopus przeniósł się na Zachodnie Wybrzeże USA, gdzie postanowił walczyć z przestępczością na własnych zasadach. Do siły fizycznej dołączył zastraszanie i szantażowanie przeciwników, ale jego prawdziwa siła tkwi w gdzieś indziej. Ock zaadaptował technologię, którą posługiwali się Dziedziczący podczas Wydarzenia Spiderversum i ulepszył ją przy pomocy odkryć Milesa Warrena używanej przez Jackala w Spisku Klonów. Dzięki możliwości klonowania i zapisywania pamięci Octopus tym samym stał się niemalże nieśmiertelny. Jednak rozbujałe ego zwichrowanego naukowca nie wzięło pod uwagę jednego: jego praca może zostać wykorzystana do powrotu Dziedziczących!

Tak też się dzieje. Żywiąca się pajęczą esencją upiorna rodzinka powraca i postanawia skorzystać z technologii Ocka, by przywrócić do życia Solusa i zapewnić sobie nieśmiertelność. Spider-Ludzie z wielu równoległych światów znów muszą połączyć siły i wspólnie stawić opór. Tym razem jednak prowadzona przez Milesa Moralesa grupa chce znaleźć sposób na ponowną neutralizację wrogów, a drużyna kompletowana przez Otto Octaviusa planuje ich zabić i uniemożliwić powrót przy pomocy klonowania. Co ciekawe Octavius na tę okoliczność odświeżył swój kostium i na powrót przyjął przydomek Superior Spider-Man. Spidergedon oznacza, więc nie tylko decydujące starcie z Dziedziczącymi, ale też małą wojnę domową wśród Pająków.

Nowe i stare twarze

Dzięki otwierającym album Spidergedon zeszytom Edge of Spider-Geddon możemy poznać szereg nowych oraz powracających postaci. Spider-Punk, Noir, Sp//dr, Spider-Man sterujący wielkim Mechem, upiorny Norman Osborn i przede wszystkim Spider-Man z Ziemi-1048. Kim jest ostatni z wymienionych Pająków. Na pierwszy rzut oka to tylko kolejny, niewiele wyróżniający się (w porównaniu do innych) Peter Parker. Jest to jednak postać bardzo ważna, gdyż zaciera kolejne granice dzielące nie tylko światy multiwersum, ale też różne media. Spider-Man z Ziemi-1048 pochodzi z wydanej w 2018 roku gry Insomniac Games zatytułowanej Marvel’s Spider-Man. Pokazuje to, że światy gier, komiksów i może wkrótce filmów mogą się ze sobą przeplatać, a jednocześnie nie wchodzić sobie w paradę. I na to bardzo mocno czekam.

Dziedziczący na drugi plan

Podczas gdy Spiderversum kładło duży nacisk na potyczkę z Dziedziczącymi, Spidergedon odsuwa ich na dalszy plan skupiając się na Pajęczych bohaterach. Wyżej uszyłem słów wojna domowa i po części tak to wygląda. Szybko powstają dwie frakcje Spider-Ludzi o zupełnie innej wizji walki z rodzinką Morluna i to wewnętrzne konflikty, zdrady i podchody stają się osią napędową komiksu. To też w bardzo dużym stopniu historia Otto Octaviusa, który stał się bardzo ważnym ogniwem całego wydarzenia. Bardzo podoba mi się sposób, w jaki Gage poprowadził tę postać i ile z niej wycisnął.

Czego możecie się spodziewać? Wielu Parkerowych sucharków (bo wielu tutaj Parkerów), niezastąpionego… Spider-Szynki, ale też wielu dramatycznych wydarzeń i zwrotów akcji. Nie spodziewajcie się za to Spider-Mana z aktualnej serii Nicka Spencera. Przez zdecydowaną większość albumu śmiga po innych zakątkach multiwersum walcząc z Morlunem. Ich potyczka rozgrywa się na kartach zeszytów Peter Parker – The Spectacular Spider-Man i nie załapała się do wydania. Podobnie wygląda sprawa Spider-Gwen, której arc również rozgrywa się w oddzielnej serii. Niemniej całość czyta się bardzo dobrze, a bogactwo bohaterów w ogóle nie przeszkadza w odbiorze. Udało się upchnąć bardzo dużo postaci bez wprowadzania chaosu za co ogromny plus.

Spidergedon – podsumowanie

Zebrania Spider-Ludzi z całego multiwersum powinny stać się tradycją. Spidergedon, podobnie jak kilka lat temu Spiderversum dostarcza masy rozrywki i równie dużej dawki kreatywności twórców. Wcielenia Spider-Mana z różnych światów są naprawdę pomysłowe, a w kilku przypadkach chętnie poznałbym lepiej ich historie. Warto!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.