Wasp. Małe światy

Czas na kolejny jubileusz, tym razem w uniwersum Marvela. Z okazji 60-lecia Wasp, Janet Van Dyne, założycielki Avengers Al Ewing napisał miniserię poświęconą tej postaci. Recenzja komiksu Wasp. Małe światy.

Komiks zawiera materiały opublikowane w zeszytach Wasp (2013) #1-4 oraz Tales to Astonish (1959) #44. Historia została wydana w albumie Wasp. Small Worlds. Scenariusz napisał Al Ewing, a za rysunki odpowiada Kasia Nie. Ewinga przedstawiać nie trzeba, ale na chwilkę zatrzymam się przy rysowniczce. Kasia Nie to Katarzyna Niemczyk, polska rysowniczka, która współpracowała z Marvelem przy komiksach Mockingbird (genialny komiks!), Invincible Iron Man oraz Era Conana: Bêlit. Możecie rzucić okiem na jej pracę zaglądając na Instagram (link -> https://www.instagram.com/kasia._.nie/), a bardziej aktualne informacje znajdziecie na patreonie (link -> https://www.patreon.com/kasianie), gdzie możecie również wesprzeć artystkę symboliczną dyszką.

Wasp. Małe światy

Janet Van Dyne i jej niedawno odkryta pasierbica Nadia (II Wojna Domowa) zostają zaatakowane przez dawnego wroga Janet. Okazuje się, że obie Wasp stały się celem dla stwora pochodzącego z kosmosu. Tajemnicze monstrum odpowiada za śmierć ojca Janet, jak również wujka Nadii. A to oznacza, że losy obu kobiet były ze sobą powiązane znacznie wcześniej niż można by przypuszczać…

Historia jakich wiele

Wasp. Małe światy charakteryzuje się niezłą, charakterystyczną dla scenarzysty historią. Al Ewing, podobnie jak w przypadku serii Nieśmiertelny Hulk, wygrzebał z odległej komiksowej przeszłości Wasp wątek, na podstawie którego uknuł swoją intrygę. Autor pod Origin Janet Van Dyne podpiął Nadię, której nie było ani na świecie, ani w planach jakiegokolwiek scenarzysty Marvela. Przypomnę, że postać zadebiutowała dopiero w 2016 roku, a jej twórcami są Mark Waid i Alan Davis. Nadia była komiksową odpowiedzią na postać Hope Van Dyne z Kinowego Uniwersum Marvela. Zresztą słowackie imię Nadia jest odpowiednikiem angielskiego Hope. Taka ciekawostka.

Historia w komiksie Wasp. Małe światy zahacza nie tylko o przeszłość Janet, ale też z nieco innej strony przedstawia nam Czerwoną Komnatę czy organizację WHISPER. Bardzo podoba mi się ukazanie Janet jako tej doświadczonej, nie ulegającej zbędnym emocjom mentorki. Pewnej siebie, ale też otwartej na pomysły młodej Nadii. Obraz świetnie uzupełnia Jarvis, który mimo pewnego dystansu traktuje obie kobiety jako naprawdę bliskie mu osoby.

Tales to Astonish (1959) #44

Zamykający Wasp. Małe światy zeszyt Tales to Astonish (1959) #44 to reprint zeszytu sprzed 60 lat. NUmer wydany 1 czerwca 1963 roku napisał sam Stan Lee, a rysunki stworzyli niemniej legendarni Steve Ditko i Jack Kirby. To tutaj zadebiutowała Janet Van Dyne. Zaprezentowana tutaj historia jest też punktem wyjścia do głównej osi fabularnej tego komiksu. Bardzo fajnie mieć na półce tak ważny zeszyt.

Wasp. Małe światy – podsumowanie

Przyjemny, a jednocześnie dość prosty komiks. Wasp. Małe światy sprawdza się zarówno jako hołd dla postaci Janet Van Dyne jak i przekazanie pałeczki młodszemu pokoleniu. Jeśli nie warto dla samej opowieści to na pewno warto dla dołączonej do albumu pierwszej historii Janet Van Dyne.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

WASP. MAŁE ŚWIATY
Wasp. Małe światy

Book Description: Projektantka mody, bizneswoman, założycielka Avengers… Janet van Dyne ma wiele twarzy i wielu wrogów. Jeden z nich – najwyraźniej wbrew własnej woli – grozi Janet i jej genialnej córce Nadii. Żeby zrozumieć, co jest grane, obie Wasp muszą stawić czoło demonom przeszłości. Jednak w tej sprawie jest coś niepokojąco znajomego… Czy Janet zdoła na czas odkryć, co to takiego, i pomścić swoich bliskich?

Book Author: Al Ewing

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 10 April 2024

Illustrator: Kasia Nie

ISBN: 9788328153769

Number Of Pages: 112

Overall
7/10
7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.