Mazebook. Księga Labiryntów

Od razu mówię, że jestem wielkim fanem twórczości Jeffa Lemire. W dzisiejszym komiksie nie ma drugiego tak oryginalnego i nieprzewidywalnego twórcy. Każdy sygnowany jego nazwiskiem komiks po prostu musi znaleźć się na mojej półce. I tak dochodzimy do najnowszej premiery, która kilka dni temu zagościła na półkach. Recenzja komiksu Mazebook. Księga Labiryntów.

Album zawiera kompletną historię, czyli Mazebook #1-5. Jeff Lemire nie tylko napisał scenariusz, ale wykonał również rysunki.

Mazebook. Księga Labiryntów

Seria Łasuch
1. Łasuch Tom 1
2. Łasuch Tom 2
3. Łasuch Tom 3
4. Łasuch. Powrót

Will jest doświadczonym inspektorem budowlanym. Jego życie legło w gruzach, gdy przed dziesięciu laty stracił córkę. Wendy przegrała walkę ze śmiertelną chorobą, a Will stracił sens życia. Każdy kolejny dzień to dla niego rutyna bezcelowa egzystencja. Do momentu aż Will w środku nocy odbiera telefon z nieznanego numeru. W słuchawce… Wendy mówi, że „jest w środku”. Oszołomiony Will domyśla się, że chodzi o środek labiryntu, gdyż Wendy uwielbiała rozwiązywać łamigłówki, gdzie tematem przewodnim był właśnie labirynt. Will decyduje się zrobić wszystko, by znaleźć córkę. Choćby oznaczało to podróż w najgłębsze poziomy postrzeganej rzeczywistości…

Smutek, strata i współczucie

Mazebook. Księga Labiryntów to podróż wgłąb umysłu pogrążonego w rozpaczy ojca. Znajdziemy tutaj punkty styczne z innymi pracami autora, a jednak historia Willa porusza do głębi. Postać została zarysowana (dosłownie i w przenośni) niezwykle realistycznie. Niemal czujemy jego ból, a im lepiej go poznajemy tym większe przygnębienie odczuwamy. Mało kiedy komiks tak oddziałuje na czytelnika. Sama fabuła nie jest przesadnie zawiła. Nie ma trudności, by zrozumieć przesłanie i zinterpretować wydarzenia. Co ważne, elementy nadnaturalne są przedstawione tak naturalnie i tak delikatnie, że nawet finałowa ich kulminacja wydaje się logiczną koleją rzeczy.

Szkice

Jak wspomniałem Mazebook. Księga Labiryntów to komiks w całości stworzony przez Jeffa Lemire. Styl rysunków przypomina to co widzieliśmy w Łasuchu i Royal City. Autor zamiast na detalach skupia się na przedstawieniu mimiki postaci i wszechobecnej symboliki. Można całymi minutami wpatrywać się w kady, by podziwiać sposób, w jaki autor przekazał nam swoje myśli.

Mazebook. Księga Labiryntów – podsumowanie

W przypadku Jeffa Lemire zachodzi duże prawdopodobieństwo, że jestem nieobiektywny. Jednak po przeczytaniu Mazebook. Księga Labiryntów na pewno uznacie, że mamy do czynienia z niezwykle intrygującą i poruszającą historią. Historią, do której można wracać, o której można rozmawiać i którą można zachęcić innych do czytania komiksów. Autor, jak zwykle, w swojej lidze.  Lemire / 10.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

MAZEBOOK. KSIĘGA LABIRYNTÓW
Mazebook. Księga Labiryntów

Book Description: Porywająca i ambitna powieść graficzna słynnego Jeffa Lemire’a, laureata Nagrody Eisnera. Pogrążony w żałobie po stracie córki ojciec odbiera tajemniczy telefon. Rozmówczyni twierdzi, że jest jego ukochaną małą Wendy i że została uwięziona pośrodku labiryntu! Mężczyzna, przekonany, że dziecko kontaktuje się z nim z zaświatów, wyznacza zawiłą drogę przez inny poziom rzeczywistości, aby sprowadzić córkę z powrotem do domu...

Book Author: Jeff Lemire

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 29 May 2024

Illustrator: Jeff Lemire

ISBN: 9788328170476

Number Of Pages: 256

Podsumowanie

W przypadku Jeffa Lemire zachodzi duże prawdopodobieństwo, że jestem nieobiektywny. Jednak po przeczytaniu Mazebook. Księga Labiryntów na pewno uznacie, że mamy do czynienia z niezwykle intrygującą i poruszającą historią. Historią, do której można wracać, o której można rozmawiać i którą można zachęcić innych do czytania komiksów. Autor, jak zwykle, w swojej lidze.

Overall
9.7/10
9.7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.