Mroczny Wszechświat

Dotarliśmy do finału serii Batman Metal. Zgoła różny poziom dwóch poprzednich tomów sprawił, że na finał czekałem zarówno z nadziejami, jak i obawami. Nie przedłużając sprawdźmy, co takiego przyniósł nam ostatni tom. Recenzja komiksu Batman Metal Tom 3: Mroczny Wszechświat.

Mroczny Wszechświat, finałowy album Batman Metal składa się z zeszytów głównego wydarzenia oraz tie-inów rozsianych po flagowych seriach DC. Po kolei są to: The Flash #33, Justice League #32­, Hal Jordan and the Green Lantern Corps #32, Justice League #33, Dark Nights: Metal #4-6, Hawkman: Found #1 oraz Dark Knights Rising: The Wild Hunt #1. Scenariusz do zeszytów Dark Nights napisał Scott Snyder, natomiast za zeszyty tie-inów odpowiadają scenarzyści poszczególnych serii.

Flash, Hal Jordan i Liga Sprawiedliwości

1. Batman Metal Tom 1: Mroczne Dni
2. Batman Metal Tom 2: Mroczny Rycerze
3. Batman Metal Tom 3: Mroczny Wszechświat

Pierwsze cztery zeszyty finałowego tomu rozgrywają się na łamach serii Flash i Justice League. Skupiają się oni na członkach Ligi Sprawiedliwości próbujących zdobyć enty metal. Szybko okazuje się, że każdy ich krok śledzą odpowiedniki z Mrocznego Multiwersum, a ich plany zostały już dawno rozszyfrowane przez sługusów Barbatosa.

Dziwne, ale tie-iny rozpoczynające album okazują się najmocniejszym punktem tego komiksu. Zmagania członków Ligi z mrocznymi Batmanami pełne są emocji i zwrotów akcji. Świetnie wypada motyw osaczenia superbohaterów, którzy mimo posiadanych wielkich mocy są bezsilni w obliczu doskonale zorganizowanego wroga. Jest widowiskowo, spektakularnie i przede wszystkim dramatycznie. Dokładnie tak, jakbyśmy oczekiwali od wielkiego finału tego wydarzenia.

Mroczny Wszechświat i… Michael Bay

Polecam recenzję:
KRYZYS BOHATERÓW

Główna oś wydarzeń rozgrywa się na łamach zeszytów Dark Nights #4-6 oraz wspierających je Hawkman: Found #1 i Dark Knights Rising. To tutaj dochodzi do największych niespodzianek i największych bitew. Jak bohaterowie pokonają Barbatosa, jak poradzą sobie z jego poplecznikami i w jaki sposób ocalą stojący na krawędzi wszechświat? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w lekturze, ja natomiast skupię się na odczuciach jakie mam po przeczytaniu.

O dziwo historia nie skupia się całkowicie na powrocie Batmana, a rozkłada ciężar fabuły na innych superbohaterów. Prym wiedą tutaj Cyborg i Flash, ale zarówno Aquaman i Wonder Woman dokładają swoje kilka groszy. Niestety fabuła zawodzi. Snyder zdecydował się przedstawić finał w stylu Michaela Baya. Gdy wydaje się, że nie może być już bardziej wybuchowo, scenariusz dowala kolejne gigantyczne bitwy. Sprawia to, że fajnie przedstawieni w drugim tomie Mroczni Rycerze kompletnie tracą na znaczeniu i nikną w gąszczu co raz to bardziej odjechanych akcji. Szkoda.

Przynajmniej wygląda obłędnie

Każda strona, każda scena, każdy kadr wyglądają tutaj obłędnie. Komiksy DC przyzwyczaiły nas do pięknych grafik, ale Metal potrafi zachwycić nawet największych wyjadaczy. I nie ważne czy dany zeszyt rysował Greg Capullo (Dak Nights #4-6), czy Liam Sharp (Justice League #32-33), czy Howard Porter (Flash #33). Wszyscy zrozumieli do jakiego rozmachu dąży Snyder i na każdym kroku podkreślali spektakularność wydarzeń. Rysunki, rzecz jasna, nie wyglądałyby tak dobrze, gdyby nie utalentowane osoby odpowiedzialne za kolory. Całość dosłownie wbija w fotel i samo w sobie staje się dobrym powodem do sięgnięcia po komiks. Małe mistrzostwo świata!

Batman Metal Tom 3: Mroczny Wszechświat lekko rozczarowuje. To bardzo widowiskowe, rozbuchane do granic możliwości wydarzenie, które zachwyca wizualnie. To co dzieje się na niektórych kadrach zostawia szczękę na podłodze. Niestety wraz z tym graficznym cudeńkiem w parze nie idzie fabuła. Fabuła stawiająca formę ponad treścią i to mam największy żal. Jest nieźle, ale mogło być lepiej.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Najsłabszy
Mroczny Wszechświat

Book Title: BATMAN METAL TOM 3: MROCZNY WSZECHŚWIAT

Book Description: Liga Sprawiedliwości kontra Mroczni Rycerze. Multiwersum kontra mroczne multiwersum. Gdy Batman i Superman zostają schwytani i uwięzieni w jednej z wież Barbatosa, ostatni pozostający na wolności superbohaterowie próbują zebrać metale o potężnych właściwościach. Czy dzięki ich mocy odniosą wreszcie decydujące zwycięstwo i ocalą przed zagładą liczne, równoległe rzeczywistości? Opowiedziana w trzech tomach Batman Metal historia do głębi wstrząśnie bohaterami uniwersum DC Odrodzenie!

Book Author: Scott Snyder, James Tynion IV, Jeff Lemire, Grant Morrison

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 17 July 2019

Illustrator: Greg Capullo, Dough Mahnke, Brian Hitch

Number Of Pages: 264

  • FABUŁA - 6/10
    6/10
  • RYSUNKI - 8/10
    8/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 5/10
    5/10

Podsumowanie

Batman Metal Tom 3: Mroczny Wszechświat lekko rozczarowuje. To bardzo widowiskowe, rozbuchane do granic możliwości wydarzenie, które zachwyca wizualnie. To co dzieje się na niektórych kadrach zostawia szczękę na podłodze. Niestety wraz z tym graficznym cudeńkiem w parze nie idzie fabuła. Fabuła stawiająca formę ponad treścią i to mam największy żal. Jest nieźle, ale mogło być lepiej.

Overall
6.3/10
6.3/10
Poprzedni artykułFEAR THE WALKING DEAD |Sezon 5A |Recenzja serialu
Następny artykułII WOJNA DOMOWA |Brian Michael Bendis |Recenzja komiksu
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.