Przy premierze stwierdziłem, że kinowe Uniwersum DC wreszcie nabiera kolorów i mocno wierzę w kolejne projekty. Niedługo później James Gunn i Peter Safran przejęli stery Kinowego DC i zaczęli od rewolucji. Wiadomo już, że The Rock nie powróci (przynajmniej w najbliższym czasie), ale nie zmienia to faktu, że warto zainteresować się tą produkcją. Szczegóły w poniższej recenzji wydania Blu-Ray filmu Black Adam.

DC do góry nogami

James Gunn i Peter Safran powoli tworzą nową, spójną wizję kinowego uniwersum DC, które mogłoby stawać w szranki z potężnym Marvelem. Pierwsze szczegóły mamy poznać jeszcze w styczniu (zostało kilka dni), natomiast warto przypomnieć sobie najważniejsze rewelacje ostatnich tygodni. Zacznijmy od tego, że a fail z Batgirl winić należy jedynie nowe kierownictwo Warnera, które w ten sposób zrobiło sobie oszczędności. Decyzja o kasacji nastąpiła przed angaże Gunna i Safrana. Podobnie (według Gunna) wygląda sytuacja ze skasowanymi serialami Doom Patrol i Titans. Jednak wszystko inne to sprawka dwójki wymienionych wyżej panów.

Przede wszystkim Hanry Cavill nie powróci w roli Supermana. Sytuacja kuriozalna, bowiem Superman zaliczył cameo w tym filmie, wrzucił na swoje social media filmik ogłaszający powrót Supermana, a chwilę później zdecydowano, że dostaniemy jakiś reboot. Podobna sytuacja spotkała Wonder Woman i podobnie jak w przypadku Henry’ego Gal Gadot zdążyła zapowiedzieć trzeci film…

Na ten moment nie wiadomo jak wygląda sytuacja postaci, które ciągle czekają na premiery swoich filmów. Shazam: Gniew Bogów zadebiutuje już w marcu, w czerwcu wreszcie zobaczymy Flasha, a 25 grudnia do kin wskoczy Aquaman i Zaginione Królestwo. Co z tymi bohaterami? Pewnie do premiery ich filmów się nie dowiemy, ale trudno oczekiwać, że DC zostawi Jesona Momoa po rezygnacji z Cavilla i Gadot. Tyle tytułem wstępu, aby każdy wiedział co dzieje się w DC.

Black Adam

5000 lat temu, jeszcze przed Piramidami istniało państwo-miasto Kahndaq. Zniewoleni mieszkańcy tracili życie w niekończących się kopalniach, gdzie wydobywali minerał znany jako Eternium. Olbrzymie możliwości dostępnego jedynie na terenie Kahndaqu Eternium sprawiły, że kraj od zawsze trawiły wojny, a mieszkańców zniewolenie. Przed pięcioma milleniami pojawił się jednak wojownik znany jako Teth-Adam, który obdarzony mocą przez sześciu tajemniczych czarodziejów zdobył potężną moc, którą wyzwolił mieszkańców. Dziś Kahndaq dalej znów znajduje się pod butem, tym razem prywatnej armii, która położyła łapę na Eternium tworząc potężną broń. Nikogo na świecie nie interesuje los mieszkańców malutkiego państewka. Próżno szukać tutaj Batmana, Supermana czy Wonder Woman. Wszystko zmienia się, gdy z trwającego kilka tysięcy lat snu zostaje wybudzony legendarny obrońca Kahndaqu… Wojownik o mocy tak wielkiej, że Amanda Waller wysyła na miejsce Stowarzyszenie Sprawiedliwości pod wodzą Doktora Fate’a i Hawkmana.

Ten gorszy Shazam

Black Adam pod względem fabularnym to całkiem udana produkcja ze stajni DC. Film jest spójny, nie ma uczucia odhaczania kolejnych punktów schematu kina superbohaterskiego. Dwayne Johnson od samego początku walczył, by Teth-Adam nie był kryształowo czystą postacią. Tym samym antybohater bez skrupułów zabija wrogów i kieruje się jedynie własnym kodeksem moralnym. Przez większość filmu to naprawdę mocna jego strona. Podczas kinowego seansu doskwierał mi humor. Żarty nie bardzo pasowały do tonu całego filmu, a niektóre kwestie wypowiadane przez tytułowego bohatera gryzły się z faktem, że gość pochodzi ze starożytności i wybudził się dopiero kilka chwil temu. Drugi seans trochę mi to złagodził i przyznam, że z jakiegoś powodu wyczekiwałem tych żarcików. Syndrom sztokholmski?

Stowarzyszenie Sprawiedliwości

Zdecydowanie najjaśniejszym punktem filmu Black Adam jest debiut Amerykańskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwości (Justice Society of America). Pierce Brosnan jako Kent Nelson / Doktor Fate oraz Aldis Hodge jako Carter Hall / Hawkman stoją na czele tego nie widzianego wcześniej w kinowym DC ugrupowania. Wysłany na miejsce oddział uzupełniają Maxine Hunkell / Cyclone (w tej roli Quintessa Swindell) oraz Al Rothstein / Atom Smasher (Noah Centeineo). Ostatnia dwójka pełni raczej rolę rozbawiaczy widowni. To Fate i Hawkman grają pierwsze skrzypce. I zostali przedstawieni kapitalnie! Hawkman robi wrażenie swoim doświadczeniem, siłą, zwinnością i sprytem. Z kolei Dr. Fate to wyważony, spokojny, budzący zaufanie, a jednocześnie niepokój facet o wyjątkowej inteligencji. Jak w komiksach! Ja dałbym im oddzielny film!

DODATKI SPECJALNE

Na płycie Blu-Ray z filmem Black Adam znajdziemy zaskakująco spory zestaw dodatków.  Wszystkie dostępne filmy to łącznie 70 minut dodatkowych materiałów. I już na wstępie mogę powiedzieć, że warte są każdej spędzonej z nimi minuty. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Marvelu ucz się jak przedstawiać bohaterów

The History of Black Adam (10 minut). Pierwszy materiał skierowany jest do osób, które średni odnajdują się w komiksowym uniwersum DC. Black Adam nigdy nie stał w pierwszym szeregu z Batmanem, Supermanem, Wonder Woman, Aquamanem i Flashem, ale nie oznacza to, że jest to postać bez znaczenia dla całego uniwersum. Sarah Shahi czyli filmowa Arianna Tomaz za pomocą  komiksów przedstawia nam całą historię Black Adama. Piękna sprawa i doskonałe wykonanie.
Who Is the Justice Society?
(14 minut)
. Black Adam to nie tylko Black Adam, ale też Amerykańskie Stowarzyszenie Sprawiedliwości. Z materiału dowiecie się, czym jest prowadzona przez dr. Fate’a i Hawkmana grupa i czym różni się od Ligii Sprawiedliwości. Tym razem naszym narratorem jest Aldis Hodge, filmowy Carter Hall / Hawkman. Podobnie jak w przypadku pierwszego materiału dostajemy całą historię JSA począwszy od lat 40. aż po dziś dzień.

Dwa powyższe dodatki to zdecydowanie najlepsze bonusy dołączone do fizycznych wydań filmów superbohaterskich. Biją na głowę dostępne na Disney+ shorty Legendy Marvela.

Dwayne Johnson = Black Adam

From Soul to Screen (6 minut). Dwayne Johnson próbował zrobić ten od prawie 20 lat. Przeszedł wyjątkowo długą drogę, ale dopiął swego. Podobnie jak Ryan Reynolds z Deadpoolem. Film poświęcony jest gwiazdorowi, ale przy okazji dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy. Na przykład okazuje się, że w pierwotnej wersji scenariusza miało to być spotkanie Shazama z Black Adamem, ale po drodze zdecydowano się rozdzielić projekty. Dla mnie to zupełna nowość.

Black Adam: A Flawed Hero (5 minut). Kolejny z bonusów skupia się na charakterze postaci Black Adama. Postać jest tzw. antybohaterem, czyli postacią działającą po stronie dobra, ale przekraczającą przyjęte granice. Black Adam zabija bez żadnych skrupułów i robi wszystko co konieczne, by obronić swój naród.

Techniczne

Black Adam: New Tech in an Old World (5 minut). Tym razem przyjrzymy się technologii jaką widzimy w filmie. Nowe bronie, pojazdy, jet o nazwie Hawk. Co ciekawe renderowane tła zastępujące wykonano na silniku Unreal Engine. Silnika, z którego korzystają nowe, wysokobudżetowe gry.

Black Adam: Taking Flight (3,5 minuty). Black Adam potrafi latać, więc dowiemy się jak wykonano ujęcia rozgrywające się w powietrzu.

Kahndaq: Designing a Nation (6,5 minuty). Jakieś 90% całego filmu rozgrywa się w Kahndaqu. Część w teraźniejszości, a część 5000 lat wcześniej, gdzieś u początków ludzkości. Tworzenia państwa-miasta będącego na Ziemi przed Babilonem i przed egipskimi Piramidami wymagało sporej dawki kreatywności. Dowiadujemy się skąd twórcy czerpali inspiracje, jak budowali plan gdzie znaleźli miejscówki odpowiadające wizji scenografów.

The ROCK of Eternity (6 minut). Skała Wieczności to jedno z mitycznych miejsc DC i tutaj zobaczymy jak zostało powołane do życia.

Costumes Make the Hero (8 minut). Chyba nie trzeba tłumaczyć. Extras przybliża nam tworzenie strojów. Najwięcej miejsca poświęcono oczywiście tytułowej postaci, natomiast nie zaniedbano członków JSA. I bardzo dobrze, bo Hawkman wyglądał w filmie przekozacko! No i świetnie zobaczyć jak Pierce Brosnan męczył się w stroju do CGI :)

Black Adam: A New Type of Action (6,5 minuty). Sceny akcji są miejscami naprawdę spektakularne, więc postanowiono pokazać nam mały making-off poszczególnych pojedynków. Sporo tutaj praktycznych i komputerowych efektów, które tworzyły te sceny.

Black Adam – podsumowanie wydania Blu-Ray

Co dalej z Kinowym Uniwersum DC? Na ten moment wiadomo niewiele, bowiem Dwayne Johnson poinformował, że póki co Black Adam trafia na półkę. Rozmowy o ewentualnej kontynuacji odbędą się po wyklarowaniu planu Jamesa Gunna i Petera Safrana. Szczerze? Chętnie wróciłbym do Kahndaqu na sequel. Twórcy włożyli dużo serducha w produkcję tego filmu, co widać na każdym kroku. Jest naprawdę widowiskowy, a za samą obecność Stowarzyszenia Sprawiedliwości należy się pełna gwiazdka do oceny. Idealnie nie jest, ale podobało mi się.

Egzemplarz do recenzji dostarczył dystrybutor, firma Galapagos

Ten gorszy Shazam
Black Adam

Movie title: BLACK ADAM

Movie description: Kiedy po blisko pięciu tysiącleciach obdarzony boskimi mocami Black Adam zostaje uwolniony ze swojego ziemskiego grobowca, musi zderzyć się ze współczesnym światem, na którym postara się zaprowadzić też własną, wyjątkowo pojmowaną formę sprawiedliwości.

Date published: 18 January 2023

Country: USA

Duration: 124 minuty

Author: Adam Sztykiel, Rory Haines

Director(s): Jaume Collet-Serra

Actor(s): Dwayne Johnson, Aldis Hodge, Pierce Brosnan, Noah Centineo, Sarah Shahi,

Genre: Superbohaterski

  • FABUŁA
  • EFEKTY SPECJALNE
  • DODATKI SPECJALNE

PODSUMOWANIE

Co dalej z Kinowym Uniwersum DC? Na ten moment wiadomo niewiele, bowiem Dwayne Johnson poinformował, że póki co Black Adam trafia na półkę. Rozmowy o ewentualnej kontynuacji odbędą się po wyklarowaniu planu Jamesa Gunna i Petera Safrana. Szczerze? Chętnie wróciłbym do Kahndaqu na sequel. Twórcy włożyli dużo serducha w produkcję tego filmu, co widać na każdym kroku. Jest naprawdę widowiskowy, a za samą obecność Stowarzyszenia Sprawiedliwości należy się pełna gwiazdka do oceny. Idealnie nie jest, ale podobało mi się.

Overall
4.2

Pros

+ ZNAKOMITY PAKIET DODATKÓW
+ Pierce Brosnan jako Dr. Fate
+ Hawkman to twardziel jakich mało
+ Dużo akcji
+ Przez większość filmu Black Adam to prawdziwy antybohater

Cons

– Czemu nie ma Shazama?
– Wymuszony humor

Poprzedni artykułAVENGERS TOM 6: POWRÓT GWIEZDNEGO PIĘTNA | Jason Aaron | Recenzja komiksu Marvel Fresh
Następny artykułTHE LAST OF US | Odcinek 1 | Recenzja i porównanie z grą
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.