Na sklepowych półkach na krążkach DVD zadebiutowała właśnie najnowsza animacja hiszpańskiego studia Ikiru Films. Jest to już trzecia odsłona przygód ambitnego, ale dość pechowego archeologa. Recenzja filmu Tedi i Szmaragdowa Tablica.

Jak wspomniałem wyżej, Tedi i Szmaragdowa Tablica jest produkcją hiszpańskiego studia, więc na rynku międzynarodowym film został wydany pod różnymi tytułami. Polski podtytuł jest bezpośrednim tłumaczeniem z hiszpańskiego Tadeo Jones 3: La tabla esmeralda. Tytuł międzynarodowy to Tad the Lost Explorer and the Emerald Tablet, natomiast w Wielkiej Brytanii produkcja została zatytułowana Tad the Lost Explorer and The Curse of the Mummy. Dlaczego o tym piszę? Płyta DVD polskiego wydania ma wytłoczony tytuł z UK, co może troszkę zaskoczyć osoby otwierające pudełko. Uspokajam jednak – to ten sam film, który prezentuje okładka.

Tedi i Szmaragdowa Tablica

Być może zdążyliście już poznać Tediego – sympatycznego, ale też nieco fajtłapowatego archeologa, który robi wiele, aby zostać docenionym w branży. Tedi dokonał już wielkich odkryć, ale z różnych powodów (np. żywa mumia korzystająca w najlepsze z jego mieszkania) nie może ujawnić ich światu. Gdy nadarza się kolejna okazja do zaistnienia… Tedi przypadkiem niszczy starożytny sarkofag ściągając na swoich przyjaciół klątwę. Tedi wraz z towarzyszami rusza w szaloną podróż w słynne zakątki świata przy przerwać klątwę Szmaragdowej Tablicy.

Komedia i przygoda

W polskiej obsadzie znaleźli się:

Mateusz Rusin – Tedi
Paweł Ciołkosz – Mumia
Lidia Sadowa – Ramona
Marta Wągrocka – Victoria
Julia Łukowiak – Sara
Łukasz Lewandowski – Ryu
Maciej Maciejewski – Pickle
Elżbieta Nagel – Ramirez

Tedi i Szmaragdowa Tablica stawia przede wszystkim na dobrą zabawę. Film ma swój obowiązkowy morał, ale to uczucie przygody robi robotę. Bohaterowie są na wykopaliskach w Meksyku, potem chwila w Chicago i wyprawa do Paryża, gdzie wraz z nimi odkryjemy kolejne tajemnice Luwru, a w finale przenosimy się do egipskiej Gizy, by dowiedzieć się gdzie prowadzą nieznane dotychczas korytarze Piramidy Cheopsa. I jest naprawdę dobrze!

Dzieciaki będą doskonale bawić się przy barwnych postaciach. Pan Mumia publikujący storaski na insta i skupujący wszelkiej maści gadżety – znak czasów, jak również powód do śmiechu. Rodziców za to rozbawią wszelkiego rodzaju nawiązania. Oczywiście nie mogło obejść się bez scen znanych z przygód Indiany Jonesa, ale to Paryż skradł moje serce. Prześmiewcza scena z naprawą Katedry Notre Dame czy żarty związane z obrazem Mona Lisy i wyścigiem Tour de France mocno trafiły w mój gust. Bardzo dobra mieszanka humoru dla dzieciaków z gagami dla tych nieco starszych.

Tedi i Szmaragdowa Tablica – podsumowanie

Zaskoczenia nie ma. Tedi i Szmaragdowa Tablica, czyli trzecie już spotkanie z sympatycznym archeologiem to bardzo dobra propozycja dla całej rodziny. Film bawi dobrymi żartami, dość intensywnymi scenami akcji oraz sprawia, że dzieciaki zadają pytania o świcie. I tym współczesnym i tym starożywnym. Bardzo przyjemny wieczór.

Egzemplarz do recenzji dostarczył dystrybutor firma Galapagos

Wielka przygoda!
Tedi i Szmaragdowa Tablica

Movie title: TEDI I SZMARAGDOWA TABLICA

Movie description: Archeolog Tedi marzy, żeby zaakceptowali go koledzy z branży. Sęk w tym, że przyciąga kłopoty jak magnes. Kiedy przez przypadek niszczy starożytny sarkofag, ściąga na siebie i swoich przyjaciół klątwę. Uratowanie Mumii, Jeffa i Belzoniego zapoczątkuje fascynującą przygodę. Tedi i Sara pojadą w najdalsze zakątki świata, żeby zdjąć klątwę Szmaragdowej Tablicy.

Date published: 9 March 2023

Country: Hiszpania

Duration: 90 minut

Author: Manuel Burque, Josep Gatell

Director(s): Enrique Gato

Actor(s): Mateusz Rusin, Paweł Ciołkosz, Lidia Sadowa, Marta Wągrocka, Julia Łukowiak, Łukasz Lewandowski, Maciej Maciejewski, Elżbieta Nagel,

Genre: Akcja, przygoda

  • FABUŁA
  • ANIMACJA
  • HUMOR
Overall
3.8

Podsumowanie

Tedi i Szmaragdowa Tablica, czyli trzecie już spotkanie z sympatycznym archeologiem to bardzo dobra propozycja dla całej rodziny. Film bawi dobrymi żartami, dość intensywnymi scenami akcji oraz sprawia, że dzieciaki zadają pytania o świcie. I tym współczesnym i tym starożywnym. Bardzo przyjemny wieczór.

Pros

+ Pan Mumia
+ Luwr, Piramidy
+ Żarty z Notre Dame i Tour de France

Cons

– Trudno się do czegokolwiek przyczepić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.