Batman. Wyjątkowo Mroczna Noc

Za każdym razem, gdy premierę ma nowy komiks spod szyldu DC Black Label omijam całą resztę premierowego zestawu i zabieram się za lekturę. Nie inaczej było i tym razem. Recenzja komiksu Batman. Wyjątkowo Mroczna Noc.

Album Batman. Wyjątkowo Mroczna Noc został wydany w powiększonym formacie, w twardej oprawie. Zawiera zeszyty #1-3 miniserii Batman: One Dark Knight. Scenariusz, rysunki, kolory, okładki zeszytów oraz okładkę albumu stworzył człowiek-orkiestra Jock. Wydanie zbiorcze na rynku amerykańskim zostało opublikowane 20 września 2022, więc polska premiera ma miejsce jedynie pół roku później.

EMP

Batman. Wyjątkowo Mroczna Noc już na początku pierwszego zeszytu wprowadza nowego przeciwnika. EMP – Edward M. Pressler jest metaczłowiekiem, który przyswaja wszelkie rodzaje energii nieumyślnie zamieniając je w porażającą moc. Jego ksywka nie jest, więc jedynie inicjałami, ale nawiązuje również do jego zdolności. EMP nie jest złym człowiekiem, ale brak kontroli nad potężną mocą sprawił, że Edward nieumyślnie zabił wiele osób i musiał zostać powstrzymany.

Batman. Wyjątkowo Mroczna Noc

Polecam recenzje Black Label

JOKER / HARLEY: ZABÓJCZY UMYSŁ
BATMAN IMPOSTER
DCEASED: NADZIEJA NA KOŃCU ŚWIATA
GRÓB BATMANA

Tym samym dochodzimy do fabuły albumu. Akcja rozgrywa się w jedną, jak wskazuje tytuł, wyjątkowo mroczną noc. Z Azylu Arkham rusza transport przewożący EMP-a do więzienia Blackgate. Opancerzony konwój mógłby przejechać przez całe Gotham w ciągu godziny, ale po drodze dochodzi do zasadzki kończącej się niekontrolowanym wybuchem impulsu elektromagnetycznego. W efekcie całe Gotham zostaje pozbawione prądu, a elektronika (w tym batgażdety) zostaje usmażona. Batman postanawia dostarczył EMP-a do Blackgate, ale 6 km z ważącym ponad 80 kilogramów facetem na placach do nie lada wyzwanie. Tym bardziej, że z chaosu korzystają gangi. Ludzie EMP-a chcą odbić swojego przywódcę, zaprzyjaźnione gangi chcą im pomóc, a  wrogie ekipy chcą go dorwać. Standard w wojnie gangów. „Na szczęście” jest coś co łączy wszystkich złoli w mieście – każdy chce załatwić Batmana…

Do świtu

Batman. Wyjątkowo Mroczna Noc swoją konstrukcją przypomina popularne filmy akcji. Znajdziemy tu coś z Ambulansu, coś z Ataku na Posterunek i innych produkcji o zbliżonej tematyce. Obciążony, pozbawiony komunikacji z Alfredem i swoich elektronicznych gadżetów Batman mierzy się z nieprzebierającymi w środkach gangusami. Zbiera baty, co i rusz każdy do niego strzela, a ocknięcia się EMP-a może oznaczać kolejne zagrożenie dla tysięcy mieszkańców Gotham. Historia nie zaskakuje, a zwroty akcji są dość spodziewane. Mimo to kolejne strony przewraca się zaangażowaniem i z nostalgią do dawnych akcyjniaków. Prosta, ale bardzo przyjemna rozrywka.

W historii pojawiają się Gordon i Montoya, a w późniejszym jej etapie Killer Croc. Tego ostatniego Jock mógł sobie odpuścić. Wątek wydaje się dodany na siłę, jakby ktoś z boku krzyknął, że co to za historia z Batmanem, bez jego klasycznych przeciwników. Niepotrzebnie. Na szczęście jest jeszcze jedna nowa postać – Rita Vaquez, szefowa Gothamskiego Wydziału Więziennictwa. Postać bardzo niejednoznaczna o specyficznym stylu bycia. Została bardzo fajnie napisana i wpisana do tej historii. Duży plusik.

Batman. Wyjątkowo Mroczna Noc – podsumowanie

Bardzo ciekawe podejście do postaci Batmana. Batman. Wyjątkowo Mroczna Noc to historia hołdująca filmom akcji, w której Batman znalazł się w sytuacji dla niego dotychczas nieznanej. Bez gadżetów, bez wsparcia musi zaufać swojemu sprytowi i sile fizycznej. Mocne 7/10.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Od zmierzchu do świtu
Batman. Wyjątkowo Mroczna Noc

Book Title: BATMAN. WYJĄTKOWO MROCZNA NOC

Book Description: To była misja, w jakich Batman brał udział już tysiące razy. Tego dnia z góry czuwał nad rozgrzanymi letnim żarem ulicami Gotham, podczas gdy policja eskortowała transport niebezpiecznego superłotra znanego jako EMP z tymczasowej celi do przygotowanej specjalnie dla niego komory w więzieniu Blackgate. Elektryczne moce EMP-a mogły doprowadzić do niebezpiecznego incydentu, ale służby twierdziły, że panują nad sytuacją. Jednak później wszystko wymknęło się spod kontroli.

Book Author: Jock

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 8 March 2023

Illustrator: Jock

ISBN: 9788328157699

Number Of Pages: 168

  • FABUŁA - 7/10
    7/10
  • RYSUNKI - 7/10
    7/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 7/10
    7/10

Podsumowanie

Bardzo ciekawe podejście do postaci Batmana. Batman. Wyjątkowo Mroczna Noc to historia hołdująca filmom akcji, w której Batman znalazł się w sytuacji dla niego dotychczas nieznanej. Bez gadżetów, bez wsparcia musi zaufać swojemu sprytowi i sile fizycznej.

Overall
7/10
7/10

Pros

+ Vasquez
+ EMP
+ Klimat filmów akcji
+ Batman zbiera poważny oklep

Cons

– Niepotrzebny wątek Killer Croca

Poprzedni artykułEMIGRACJA XD | Opinia po 4 odcinkach
Następny artykułTEDI I SZMARAGDOWA TABLICA | Recenzja filmu
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.