Nowe sąsiedztwo

Detective Comics wraz ze zmianą scenarzysty doczekało się kolejnego restartu numeracji. Serię przejmuje Mariko Tamaki, której zeszyty pojawiały się już w Stan Przyszłości: Batman (Mroczny Detektyw) oraz pojedynczo w poprzednich tomach. Sprawdźmy jak wygląda pierwszy tom w całości przez nią napisany. Recenzja komiksu Batman Detective Comics Tom 1: Nowe sąsiedztwo.

Album zawiera zeszyty opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach #1034-1039 serii Detective Comics. Scenariusz napisała Mariko Tamaki, ale w albumie znalazły się też prace spod ręki Johna Ridleya, Meghan Fitzmartin i T. Rexa. Rysunki stworzyli Dan Mora, Viktor Bogdanovic, Clayton Hery, Karl Mostert, Dustin Nguyen, T. Rex.

Nowe sąsiedztwo

Detective Comics od Mariko Tamaki
1. Detective Comics Tom 1: Nowe sąsiedztwo
2. Detective Comics Tom 2: Stan Strachu (maj 2023)
3. Detective Comics vol. 3: Arkham Rising

W wyniku Wojny Jokera Bruce Wayne stracił swój majątek oraz rezydencję i musiał zamieszkać w zwykłym szeregowcu w centrum Gotham. Jednocześnie nowy burmistrz miasta – Christopher Nakano wypowiedział wojnę zamaskowanym samozwańczym stróżom prawa i wziął na celownik Batmana. Batmana pozbawionego swoich największych sojuszników w GCPD… Podczas, gdy Bruce Wayne przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości w jego dzielnicy dochodzi do brutalnego morderstwa córki wpływowego Rolanda Wortha. Szybko okazuje się, że poszlaki prowadzą do… Wayne’a. Żądny zemsty ojciec dziewczyny nie cofnie się przed niczym aby własnoręcznie wymierzyć sprawiedliwość.

Nowa rzeczywistość, nowe podejście

Batman. Detective Comics Petera J. Tomasi
1. Batman. Detective Comics Tom 1: Mitologia
2. Batman. Detective Comics Tom 2: Rycerz z Arkham
3. Batman. Detective Comics Tom 3: Pozdrowienia z Gotham
4. Batman. Detective Comics Tom 4: Zimna Zemsta
5. Batman. Detective Comics Tom 5: Wojna Jokera
5.5.Batman Detective Comics #1027
6. Batman. Detective Comics Tom 6: Droga do Zagłady

Mariko Tamaki dobrze wykorzystuje wątki pozostawione przez Toma Kinga i Petera J. Tomasi. Obaj scenarzyści sprawili, że Bruce stracił bardzo wiele. Nie tylko majątek, ale też najbliższą mu osobę – Alfreda Pennywortha. Tamaki bardzo dobrze wykorzystuje ten motyw i nie próbuje odwrócić biegu wydarzeń. Dzięki temu historia Batman Detective Comics Tom 1: Nowe sąsiedztwo jest zarazem kontynuacją, jak i świeżym podejściem do Mrocznego Rycerza. Pierwsze zeszyty bardzo fajnie nakreślają historię, jest bardzo mrocznie, a miejscami nawet szokująco. W pewnym momencie pojawia się Hauntress, która dostaje własny zeszyt i staje się ważną częścią komiksu.

Przyczepić mogę się jedynie do rozwiązania zagadki. Nie cierpię, gdy w solowych historiach Batmana pojawiają się wątki (bardzo) nadprzyrodzone, a tutaj tak właśnie jest. Tego typu rozwiązania powinny być zarezerwowane dla komiksów z serii Liga Sprawiedliwości czy Supermana. Wydawało mi się, że tytuł serii – Detective Comics – zobowiązuje. Nie zrozumcie mnie źle. Pomysł jest spoko, rozwiązanie (niezbyt) zaskakujące, ale szczerze wolałbym, aby Tamaki nie szła w tę stronę.

Batman Detective Comics Tom 1: Nowe sąsiedztwo – podsumowanie

Wyszło tak, że w ostatnim powyższym akapicie trochę ponarzekałem na finałowe rozstrzygnięcia. Niemniej uważam Batman Detective Comics Tom 1: Nowe sąsiedztwo za bardzo dobre otwarcie nowego runu. Mariko Tamaki ma swój styl, wprowadza ciekawe postaci i daje nadzieję na ciekawą przyszłość Mrocznego Rycerza. Mam tylko nadzieję, że nie będzie zbyt często korzystać z wątków nadprzyrodzonych.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Nowe realia
Nowe sąsiedztwo

Book Title: BATMAN DETECTIVE COMICS TOM 1: NOWE SĄSIEDZTWO

Book Description: W Gotham zachodzą poważne zmiany, a nowy burmistrz Christopher Nakano chce się pozbyć Batmana. Mroczny Rycerz opuszcza posiadłość Wayne’ów i Jaskinię Nietoperza – przenosi się do kamienicy w sercu miasta i buduje nowe mikrojaskinie w tunelach kanalizacyjnych Gotham, dzięki czemu jest bliżej ludzi, których przysiągł chronić. Spokojne miejskie życie zakłóca niespodziewane morderstwo. Tragiczne wydarzenie wbija się niczym sztylet w samo serce okolicy, którą Batman nazywa teraz swoim domem. Co gorsza – to właśnie Wayne jest głównym podejrzanym! Makabryczna śmierć Sary Worth sprawia, że jej bogaty i skłonny do przemocy ojciec nie cofnie się przed niczym. Roland Worth żąda, by Wayne zapłacił za swoje rzekome czyny, i pragnie zniszczyć Batmana, który ośmielił się stanąć mu na drodze. Wraz z nagłą falą przemocy na ulicach Gotham pojawia się nowy złoczyńca, czerpiący energię z rozlewu krwi... Nikt – nawet sam Batman – nie jest bezpieczny!

Book Author: Mariko Tamaki

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 22 March 2023

Illustrator: Dan Mora

ISBN: 9788328157019

Number Of Pages: 204

  • FABUŁA - 7/10
    7/10
  • RYSUNKI - 7/10
    7/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 7/10
    7/10

Podsumowanie

Wyszło tak, że w ostatnim powyższym akapicie trochę ponarzekałem na finałowe rozstrzygnięcia. Niemniej uważam Batman Detective Comics Tom 1: Nowe sąsiedztwo za bardzo dobre otwarcie nowego runu. Mariko Tamaki ma swój styl, wprowadza ciekawe postaci i daje nadzieję na ciekawą przyszłość Mrocznego Rycerza. Mam tylko nadzieję, że nie będzie zbyt często korzystać z wątków nadprzyrodzonych.

Overall
7/10
7/10

Pros

+ Nowa rzeczywistość Bruce’a Wayne’a
+ Hauntress
+ Nakano
+ Mroczna pierwsza część komiksu

Cons

– Niepotrzebny wątek nadprzyrodzony

Poprzedni artykułTEDI I SZMARAGDOWA TABLICA | Recenzja filmu
Następny artykułTY | Sezon 4B | Recenzja serialu Netflix
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.