Pierwszy Shazam! to zdecydowanie jeden z fajniejszych filmów DC. Nakręcony na wielkim luzie, z fajną paczką bohaterów i doskonałym humorem. Z różnych powodów długo przyszło czekać na m kontynuację. Gdy wreszcie film pojawił się w kinach… ja musiałem wyjechać na kilka dni do Niemiec, gdzie filmy wyświetlane są jedynie z niemieckim dubbingiem (brrr!!). Tak się, więc złożyło, że obejrzałem go dopiero teraz. Recenzja filmu Shazam! Gniew Bogów.

Gdzie Black Adam?

Zacznę nietypowo, ponieważ trzeba wyjaśnić kwestię, która pojawia się moich nerdowskich rozmowach z przyjaciółmi. W listopadzie na ekranach kin pojawił się Black Adam, postać dysponująca bliźniaczymi mocami pochodzącymi z tego samego źródła. Po premierze okazało się, że film totalnie ghostuje Shazama. Nikt nie wspomina o nim ani słowem, ani nie dostajemy żadnego cameo. Wkrótce potem wyszło na jaw, że za taki stan rzeczy należy obwinić Dwayne’a Johnsona. The Rock, który od wielu lat starał się o ekranizację Black Adama podszedł do tematu zbyt poważnie i nie chciał mieć nic wspólnego z zabawną komedią z 2019 roku. W scenie po napisach pojawił się Henry Cavill jako Superman, a Shazam! (film o wiele lepszy od Black Adama btw) został siłą sprawdzony do roli popierdółki. Wpływ Johnsona niejako potwierdził też Zachary Levy udostępniając dziennikarski post opisujący te zakulisowe zawirowania.

Finałem tych bzdurnych fochów Johnsona jest wycięcie przez Jamesa Gunna z nowego DC Black Adama i pozostawienie Shazama! Jak sam Gunn mówił w styczniowej prezentacji nowego DC „Shazam! był zawsze z boku głównych wydarzeń uniwersum i tam pozostanie”. Potwierdzeniem tych słów może być scena po napisach recenzowanego filmu, w której pojawia się dwójka kapitalnych postaci wykreowanych przez Gunna w Suicide Squad i Peacemakerze.

Shazam! Gniew Bogów

Jak być może pamiętacie Billy Batson obdzielił mocami Shazama całe swoje przybrane rodzeństwo. Dziś rodzinka robi wszystko razem, ale najczęściej skutki ich działań są „nieco” inne od zamierzonych. Grupa bohaterów nazwana przez lokalne media Fiaskiem Filadelfii sławi się ratowaniem ludzi i… powodowaniem wielomilionowych strat finansowych dla miasta. W gruncie rzeczy to przecież banda dzieciaków w skórze postaci obdarzonych mocami greckich bogów. Mocami, do których prawo roszczą sobie Córki Atlasa. Hespera (Helen Mirren), Kalypso (Lucy Liu) oraz Anthea (Rachel Zegler) przybywają na Ziemię, by odebrać co ich. Przed rodzinką Piorunów pierwsze prawdziwie śmiertelne zagrożenie, które może zmienić losy całego świata.

Zbyt wysoka stawka

Filmy DC
Black Adam
Suicide Squad
Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera
Wonder Woman 1984
Shazam

Zacznę od narzekania (ostatnio weszło mi w nawyk). Shazam! Gniew Bogów trochę przestrzela jeśli chodzi o przeciwników. Córki Atlasa i ich finalny plan mocno zmienia bądź co bądź przyziemną historię z pierwszej części. Mamy tutaj atak mitycznych stworów, smoka ziejącego niebieskim ogniem rodem z Gry o Tron (zresztą pada na ten temat żart), niszczenie całych dzielnic, stadionów i domów. Shazam! dysponuje boskimi mocami i oczywiście musi mieć jakieś wyzwanie, natomiast miejscami jest to zbyt rozbuchane. Na dobrą sprawę bohaterowie próbują zapobiec końcu świata, a jednocześnie tego zagrożenia w ogóle nie czuć przez humorystyczne podejście do bohaterów. Sequele rządzą się swoimi prawami, ale i tak czuć tutaj przesadę.

Ale do dalej Shazam!

Można narzekać na zbyt duży rozmach, ale nie można powiedzieć, że Shazam! Gniew Bogów ucieka od swoich korzeni. Zachary Levy w roli Shazama po raz kolejny jest kapitalny. Rzuca mnóstwo popkulturowych komentarzy i rozbraja, gdy cieszy się czymś niczym nastolatek. Bawi tak samo jak poprzednio, a jego fascynacja Wonder Woman to wisienka na torcie! Billy bardzo często nawiązuje do filmów i seriali, również tych Marvela! Uwielbiam scenę, w której Shazam siedząc naprzeciwko postaci Helen Mirren mówi o Szybkich i Wściekłych podczas, gdy pani Mirren zagrała w kilku ostatnich odsłonach.

Doskonale sprawdza się również Jack Dylan Grazer w roli Freddy’ego. Tak samo zabawny i tak samo wygadany. Reszta rodzinki spada na dalszy plan, ale ma swoje momenty. Darla w superbohaterskiej wersji rozkłada na łopatki komentarzami dziesięciolatki. Serio. Kilka swoich chwil ma też Mary Marvel, którą zarówno w nastoletniej jak i superbohaterskiej wersji gra Grace Caroline Currey. A propos Mary warto wspomnieć, że w sieci pojawiają się plotki o serialu, w którym miałaby być główną postacią, a reszta rodzinki pojawiałaby się w mniejszych rolach. Na razie to tylko plotki.

Shazam! Gniew Bogów – podsumowanie

Chciałbym, aby był to film równie dobry jak pierwszy. Jest słabszy, ale nieznacznie. To dalej bardzo przyjemna zabawa dla każdego bez koniecznej znajomości uniwersum DC. Zachary Levy jest fantastyczny, popkulturowy humor po raz kolejny zdaje egzamin. Pozostaje mieć nadzieję, że nie jest to ostatnie spotkanie z tymi postaciami, a James Gunn znajdzie dla nich miejsce w swoim nowym uniwersum DC.

Mam tę moc!
Shazam! Gniew Bogów

Movie title: SHAZAM! GNIEW BOGÓW

Movie description: Billy Batson, który staje się superbohaterem po wypowiedzeniu słowa "Shazam!", razem z przybranym rodzeństwem próbuje powstrzymać trzy boginie przed użyciem artefaktu zdolnego zniszczyć świat.

Date published: 15 March 2023

Country: USA

Duration: 130 minut

Author: Henry Gayden, Chris Morgan

Director(s): David F. Sandberg

Actor(s): Zachary Levy, Asher Angel, Jack Dylan Grazer, Rachel Zegler, Adam Brody, Ross Butler, D.J. Cotrona, Grace Caroline Currey, Megan Good, Helen Mirren, Lucy Liu, Cooper Andrews, Jovan Armand, Faithe Herman, Ian Chen

Genre: Superbohaterski

  • FABUŁA - 6/10
    6/10
  • HUMOR - 8/10
    8/10

Podsumowanie

Chciałbym, aby był to film równie dobry jak pierwszy. Jest słabszy, ale nieznacznie. To dalej bardzo przyjemna zabawa dla każdego bez koniecznej znajomości uniwersum DC. Zachary Levy jest fantastyczny, popkulturowy humor po raz kolejny zdaje egzamin. Pozostaje mieć nadzieję, że nie jest to ostatnie spotkanie z tymi postaciami, a James Gunn znajdzie dla nich miejsce w swoim nowym uniwersum DC.

Overall
7/10
7/10

Pros

+ Humoru jest mniej, ale dalej jest zabawnie
+ Szalenie zabawny Zachary Levy
+ Reszta rodzinki też daje radę

Cons

– Zbyt duża stawka sprawia, że film miejscami staje się zbyt poważny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.