Pryzmaty

Wraz z nową numeracją albumów DC postanowiłem wrócić do cyklicznego recenzowania poszczególnych serii. Od tego roku oprócz Batmana i Supermana znajdziecie u mnie też recenzje Flasha i Ligii Sprawiedliwości. Jeśli Egmont zdecyduje się na wydawanie Wonder Woman to również się w tym gronie znajdzie. Dziś pierwsze spotkanie z Justice League spod pióra Briana Michaela Bendisa! Recenzja komiksu Liga Sprawiedliwości Tom 1: Pryzmaty.

Album oznaczony jest jako tom pierwszy, ale zachowano ciągłość numeracji zeszytów. Znajdziemy tutaj zeszyty #59-63 serii Justice League. Scenariusz napisał Brian Michael Bendis, a rysunki stworzył David Marquez.

Pryzmaty

Liga Sprawiedliwości Bendisa:
1. Liga Sprawiedliwości Tom 1: Pryzmaty
2. Liga Sprawiedliwości Tom 2: Porządek Zjednoczonych (w przygotowaniu)
3. Justice League vs. The Legion of Super-Heroes
4. Justice League vol. 3: The Legion of Chaos

Na Ziemi pojawia się Brutus, potężny wojownik pochodzący… no właśnie nie wiadomo skąd. Złol nie przybył ani z mutliwersum, ani z jakiegoś magicznego miejsca. Sygnatury wskazują na powiązania z Naomi McDuffie, która również pochodzi z nieznanego do tej pory świata. Dziewczyna zostaje zwerbowana do Ligii, a wraz z nią, za namową Green Arrowa, Superman postanawia otworzyć bramy Gmachu Sprawiedliwości dla nowych członków. W tym samego… Czarnego Adama. Tak utworzona grupa, aby powstrzymać najeźdźcę musi udać się do jego domu. Świata, którego aura wpływa na moce najpotężniejszych wojowników.

Bendis promuje Bendisa

Brian Michael Bendis przechodząc kilka lat temu do DC otrzymał możliwość stworzenia nowej postaci dla nowych fanów. Padło na Naomi McDuffie, która doczekała się dwóch solowych albumów zatytułowanych Naomi: Season One i wydany niedawno Naomi: Season Two. Dziewczyna trafiła też do pisanego przez Bendisa Supermana, dołączyła do grupy Young Justice, a teraz staje się członkiem Ligii Sprawiedliwości. Klasyczne zagranie Bendisa, który lubi korzystać ze stworzonych przez siebie postaci przy okazji wielu wydarzeń.

Sama akcja

Liga Sprawiedliwości Tom 1: Pryzmaty to komiks zdominowany przez akcję. W zasadzie nie mamy tutaj przestojów. Nawet jeśli nasi bohaterowie nieco się zagadają to za chwilę coś wybuchnie, coś się zawali czy ktoś zostanie znokautowany. Tym samym historia jest bardzo prosta i przypomina nieco run Superman Bendisa (nie mylić z Action Comics). Czy to źle? Raczej nie. Nie spodziewałem się tutaj głębokiej fabuły, więc nie powiem, że jestem rozczarowany.

Album obfituje w wiele pojedynków, a Bendis dwoi się i troi by nieco ograniczyć moce członków Ligii. Sam Superman jest przecież potężny, Black Adam spokojnie mu dorównuje, a Naomi może okazać się silniejsza od nich obu. Mamy więc trójkę postaci o niemal boskich mocach, a obok nich biegają zwykli ludzie jak Green Arrow, Batman czy „lekko” podrasowana Black Canary. Udaje mu się to całkiem nieźle, a dzięki temu zabiegowi coś do powiedzenia mają te stosunkowo słabe postaci. Doceniam.

Liga Sprawiedliwości Tom 1: Pryzmaty – podsumowanie

Nowy start Justice League nie zachwyca, ale też specjalnie nie rozczarowuje. Liga Sprawiedliwości Tom 1: Pryzmaty zapowiada nowe podejście i duże ziany w Lidze. Zaciąg nowych członków to bardzo ciekawy pomysł i chętnie dowiem się co jeszcze przygotował Bendis. Tyle i aż tyle.

Nowa Liga
Pryzmaty

Book Title: LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI TOM 1: PRYZMATY

Book Description: Pierwszy tom nowych przygód Ligi Sprawiedliwości w ramach linii wydawniczej Uniwersum DC ze scenariuszem wielokrotnie nagradzanego, m.in. Nagrodą Eisnera, Briana Michaela Bendisa. Aby sprostać wiecznie zmieniającym się wyzwaniom i zapewnić światu bezpieczeństwo, Liga Sprawiedliwości musi ewoluować i otworzyć się na przyjęcie kolejnych członków. Naomi, nowa bohaterka, dołącza do Supermana, Batmana, Flasha, Black Canary, Green Arrowa, Hawkgirl, Aquamana i... Czarnego Adama?!

Book Author: Brian Michael Bendis

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 26 April 2023

Illustrator: David Marquez

ISBN: 9788328157330

Number Of Pages: 120

  • FABUŁA - 5/10
    5/10
  • RYSUNKI - 5/10
    5/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 5/10
    5/10

Podsumowanie

Nowy start Justice League nie zachwyca, ale też specjalnie nie rozczarowuje. Liga Sprawiedliwości Tom 1: Pryzmaty zapowiada nowe podejście i duże ziany w Lidze. Zaciąg nowych członków to bardzo ciekawy pomysł i chętnie dowiem się co jeszcze przygotował Bendis. Tyle i aż tyle.

Overall
5/10
5/10

Pros

+ Lepsze dialogi
+ Superman Bendisa da się lubić
+ Dużo akcji

Cons

– Prosta fabuła
– Superman, Black Adam i Naomi są trochę zbyt mocni

Poprzedni artykułFLASH Zwiastun #2
Następny artykułSTRAŻNICY GALALTYKI TOM 1: CZYLI ZOSTALIŚMY MY | Al Ewing | Recenzja komiksu Marvel Fresh
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.