Plotki się potwierdziły. Trzeci i czwarty sezon serialu na podstawie książek Toma Clancy’ego zostały nakręcone jednocześnie, czego wynikiem jest szybka premiera najnowszej serii. Finałowej serii. Tak, to ostatnie spotkanie z Johnem Krasinskim w roli słynnego bohatera. Recenzja czwartego sezonu serialu Jack Ryan.

Tym razem Amazon nieco zmodyfikował podejście. Sezon trzeci został opublikowany od razu w całości. Tym razem platforma wrzucała na serwery po dwa odcinki co tydzień. Jako, że trzecia seria to zaledwie 6 epizodów finał przyszedł bardzo szybko. Ale po kolei.

Jack Ryan Sezon 4

Jack Ryan na Amazon Prime Video:

1. Jack Ryan Sezon 1
2. Jack Ryan Sezon 2
3. Jack Ryan Sezon 3
4. Jack Ryan Sezon 4

Nie ulega wątpliwości, że Jack Ryan uratował świat przez III Wojną Światową. Zasługi agenta przyniosły mu awans na stanowisko wicedyrektora CIA. Stery w agencji za kilka tygodni ma przejąć Elizabeth Wright, która podczas wydarzeń z trzeciej serii nie bała się zaryzykować karierą by pomóc Ryanowi i Greerowi. Sukces agencji nie pasuje jednak senatorom, którzy przed zaprzysiężeniem Wright przesłuchują zainteresowanych, by wyłapać choćby najmniejsze uchybienia w regulaminie i tym samym przeforsować zmiany w agencji.

Podczas serii przesłuchań dochodzi do morderstwa prezydenta Nigerii, a wszystkie ślady prowadzą do amerykańskiego wywiadu. Akcja nie została w żaden sposób zlecona i zatwierdzona przez agencję, ale nie niedługo później dochodzi do powtórki, w której ginie kilku agentów operacyjnych. Jedynym ocalałym z zasadzki jest Domingo Chavez (Michael Peña), głęboko zakonspirowany agent od lat wiernie wykonujący rozkazy Thomasa Millera (John Schwab), byłego dyrektora CIA…

Domowe porządki

Jack Ryan Sezon 4 zmienia narrację względem znakomitej serii trzeciej. Dotychczas Jack Ryan nie przejmował się polityką i zawsze był na pierwszej linii frontu (o ile można to tak nazwać). W finałowym sezonie z racji zajmowanego stanowiska chcąc nie chcąc musi babrać się w świecie polityki. Z jednej strony przesłuchania wrogo nastawionej komisji, z drugiej częste wizyty u prezydenta, a z trzeciej widmo groźnej, nie sankcjonowanej nigdzie, samowolki w szeregach CIA. Polityczne spory nie są tak dobrze napisane, jak w przypadku Homeland, ale również potrafią wywołać emocje.

Druga część tego krótkiego sezonu to powrót dla klasycznej formuły. Jack rusza w teren, wraz z nim Mike November oraz Chavez. Wright użera się z politykami, a Greer prowadzi śledztwo na terenie USA. Wracamy, więc do klasycznego szpiegowskiego kina akcji. Mamy wielkie strzelaniny, włam na mocno chronioną imprezę oraz obowiązkowy wyścig z czasem. Ogląda się to niczym porządny film kinowy choć muszę przyznać, że szczególnie nie zaskakuje. Są zwroty akcji, niektóre niespodziewane, ale też nie wstrząsające widzem jak poprzednio. Po prostu solidna robota. Ni mniej, ni więcej.

Rainbow Six?

Jak wspomniałem wyżej w Jack Ryan Sezon 4 zostaje wprowadzony Domingo Chavez. Jest to znakomita postać. Zdecydowany i bezwzględny żołnierz świetnie kontrastuje z wyważonym Jackiem i chciałoby się oglądać go częściej. Co ciekawe podczas kręcenia zdjęć do finałowej serii pojawiały się plotki, jakoby Chavez miał przejąć pałeczkę i być głównym bohaterem spin-offa. Na ten moment Amazon nie potwierdził ani nie zaprzeczył tym informacjom, ale producentka Allyson Seeger mówi otwarcie o chęci stworzenia serialu, w którym gwiazdą byłby Michael Peña, a część obsady mogłaby powrócić do swoich ról.

Domingo Chavez jest postacią z książkowym rodowodem. Pojawił się w wielu bestsellerach tzw. Clancyverse z Sumą Wszystkich Strachów i Tęcza Sześć na czele. Cudownie byłoby obejrzeć go na czele oddziału szturmowego w stawiającego na czystą akcję serialu Rainbow Six

Jack Ryan Sezon 4 – podsumowanie

Bezpieczny, ale też satysfakcjonujący finał serialu. Jack Ryan Sezon 4 nie wywraca świata do góry nogami, ale dostarcza solidnej intrygi, w której polityka miesza się w międzynarodowe szpiegowskie konflikty. Sześć odcinków mija błyskawicznie i pozostaje żal, że to już koniec serialu. Mocno liczę na spin-off, ale na jego potwierdzenie musimy jeszcze poczekać. Tymczasem daje okejkę!

Serial obejrzycie na Amazon Prime Video

Dobry finał!
Jack Ryan Sezon 4

Name: JACK RYAN SEZON 4

Description: Czwarta, finałowa seria produkcji na podstawie bestsellerowych książęk Toma Clancy'ego. Jack Ryan, jako nowy wicedyrektor CIA musi stawić czoła wewnętrznym problemom agencji...

Author: Carlton Cuse, Graham Roland

Podsumowanie

Bezpieczny, ale też satysfakcjonujący finał serialu. Jack Ryan Sezon 4 nie wywraca świata do góry nogami, ale dostarcza solidnej intrygi, w której polityka miesza się w międzynarodowe szpiegowskie konflikty. Sześć odcinków mija błyskawicznie i pozostaje żal, że to już koniec serialu. Mocno liczę na spin-off, ale na jego potwierdzenie musimy jeszcze poczekać. Tymczasem daje okejkę!

Overall
7.7/10
7.7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.