Długo przyszło nam czekać na trzeci sezon Jacka Ryana. Seria została nakręcona już dawno temu, ale z pewnych względów nie pojawiła się wcześniej. Jednak Amazon zrobił nam świetny świąteczny prezent i wrzucił od razu cały sezon do obejrzenia w ciągu kilku wolnych dni. Warto było czekać? Recenzja serialu Jack Ryan Sezon 3.

III Wojna Światowa?

Jack Ryan na Amazon Prime Video:

1. Jack Ryan Sezon 1
2. Jack Ryan Sezon 2
3. Jack Ryan Sezon 3
4. Jack Ryan Sezon 4

Od wydarzeń z drugiej serii minęło sporo czasu. Jack Ryan od 10 miesięcy przebywa na placówce CIA w Rzymie, gdzie trafia na ślad potężnego zagrożenia ze strony Rosji.  W Czechach przed rozpoczęciem meczu piłkarskiego Czechy-Rosja dochodzi do zamachu na rosyjskiego ministra obrony. Popow ginie od strzału snajpera, a wydarzenie zbiega się w czasie ze zgodą czeskiej prezydent Aleny Kovac na instalację amerykańskich Patriotów do dodatkowej obrony wschodniej flanki NATO. Nowy rosyjski minister okazuje się człowiekiem o wiele bardziej radykalnych poglądach niż zamordowany Popow. Rosjanie uważają, że zarówno uzbrojenie NATO, jak i morderstwo ich ministra to niemalże wypowiedzenie wojny przez Zachód. Sytuacja zaczyna szybko eskalować i tylko Jack Ryan wraz z Greerem nie bagatelizują sprawy.

Fikcja miesza się z historią

Jack Ryan Sezon 3 opiera swoją fabułę na szpiegowskich wątkach historycznych pomieszanych z pomysłami scenarzystów. Przede wszystkim mamy Projekt Sokol (Sokół), który został przez Rosjan reaktywowany po ponad 50 latach. Wygląda na to, że to fikcyjny pomysł zakładający budowę niewielkiej, łatwej w transporcie bomby atomowej o sile 3 kiloton. Dla porównania bomby zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki miały moc 15 i 20 kiloton. Serialowy Projekt Sokol jest częścią roku planu W siedem dni do rzeki Ren. Plan ten rzeczywiście istniał i został odtajniony przez polski rząd w 2005 roku. Scenariusz zakładał błyskawiczną, siedmiodniową wojnę atomową pomiędzy NATO, a Układem Warszawskim, która w ostateczności zapewniłaby dominację Rosji w Zachodniej Europie, kosztem państw Europy Wschodniej. Jak takie połączenie sprawdza się w praktyce? Zapraszam do następnego akapitu.

8 godzin emocji

Jack Ryan Sezon 3 dostarcza fantastycznej rozrywki przez całe 8 godzin. Praktycznie nie ma tutaj fillerowych momentów. Historia obfituje w wiele scen akcji, ale to nieustanne napięcie robi tutaj najlepszą robotę. Od zawsze mam słabość do kina szpiegowskiego, więc z wielką radochą przyjmuję każdą scenę, w której główne skrzypce grają zakulisowe rozgrywki, handlowanie informacjami, stanowiskami i ładnie opakowane groźby. W trzeciej serii mamy tego na pęczki i dlatego tak dobrze się to ogląda. Do tego akcja rozgrywa się wielu europejskich krajach. Bohaterowie pojawiają się we Włoszech, Austrii, Węgrzech, Czechach, Rosji, Estonii… i pewnie jeszcze o jakimś kraju zapomniałem. Trochę zdziwił mnie fakt zmarginalizowania znaczenia Polski, bowiem kraj ani razu nie zostaje wspomniany w kontekście zagrożenia (jakby w ogóle nie graniczył z Ukrainą i Rosją), a akcja tylko na minutę lub dwie przeskakuje do Krakowa. Naszą rolę w fabule Jack Ryan Sezon 3 w całości przejęły Czechy. Nie jest to żaden zarzut, po prostu szkoda, że nie zdecydowano się na nasz kraj.

 Bohaterowie

Jack Ryan (John Krasinski) to oczywiście najważniejsza postać serii. To jasne. Mnie cieszy natomiast znacznie większa rola Jamesa Greera (Wendell Pierce). Przełożony Jacka pojawia się w Europie i zamiast siedzieć za biurkiem bierze czynny udział w dochodzeniu. To znakomita postać, która w tej serii bardzo przypomina Saula Berensona z Homeland. Takiego Greera chcę oglądać zawsze. Pozytywnym zaskoczeniem jest również Mike November (Michael Kelly). Gość wprowadza do serialu sporo świeżości i to on odpowiada za najzabawniejsze momenty tego sezonu. W roli szefowej włoskiej placówki CIA Elizabeth Wright widzimy Betty Gabriel. Postać Wright fajnie ewoluuje wraz z biegiem całego sezonu i w finale okazuje się bardzo ciekawą bohaterką. Wspomnieć muszę też o dwóch polskich aktorach, których zobaczymy w Jack Ryan Sezon 3. Cezary Łukaszewicz i Adam Fidusiewicz grają niewielkie role, ale cieszy ich obecność w tak doskonałym serialu.

Speak English?

Jeśli miałbym się do czegokolwiek przyczepić to byłby to język angielski. W obsadzie Jack Ryan Sezon 3 znalazła się cała masa europejskich aktorów, ale każdy mówi tutaj po angielsku. Niezależnie czy mamy spotkania polityków, czy narady złoli czy retrospekcje z dalekiej Rosji – zawsze słyszymy angielski. Szkoda, bo twórcy 1899 i Kierunek Noc udowodnili, że można w jednym serialu umieścić bohaterów mówiących kilkoma różnymi językami. Bez straty dynamiki, a dodając całą masę realizmu.

Jack Ryan Sezon 3 – podsumowanie

Trzy lata przyszło nam czekać na kolejną serią, ale było warto! Jack Ryan Sezon 3 to serial szpiegowski w najlepszym wydaniu. Fantastyczni bohaterowie, pełna napięcia fabuła i solidne zwroty akcji sprawiają, że trudno oderwać się od ekranu. Nam wystarczyły dwa dłuższe wieczory, żeby obejrzeć cały sezon, a to w ostatnich latach nie zdarza się zbyt często. Mam nadzieję, że sezon 4 obejrzę jeszcze przed emeryturą!

Serial Jack Ryan obejrzycie na Amazon Prime Video

Jack Ryan dalej w formie!
Jack Ryan Sezon 3

Name: JACK RYAN SEZON 3

Description: W sezonie 3. Jacka Ryana Toma Clancy’ego, Jack walczy z czasem na terenie Europy, by powstrzymać zbuntowaną frakcję rosyjskiego rządu przed wskrzeszeniem Związku Radzieckiego i wywołaniem Trzeciej Wojny Światowej.

Podsumowanie

Trzy lata przyszło nam czekać na kolejną serią, ale było warto! Jack Ryan Sezon 3 to serial szpiegowski w najlepszym wydaniu. Fantastyczni bohaterowie, pełna napięcia fabuła i solidne zwroty akcji sprawiają, że trudno oderwać się od ekranu. Nam wystarczyły dwa dłuższe wieczory, żeby obejrzeć cały sezon, a to w ostatnich latach nie zdarza się zbyt często. Mam nadzieję, że sezon 4 obejrzę jeszcze przed emeryturą!

Overall
8.7/10
8.7/10
Poprzedni artykułFANTASTYCZNA CZWÓRKA TOM 2 | Jonathan Hickman | Recenzja komiksu Marvel Classic
Następny artykułNIE MARTW SIĘ, KOCHANIE 18 stycznia na Blu-Ray i DVD
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.