Amazing Spider-Man Tom 1

Integrale zawierające klasyczne historie lub zbierające runy poszczególnych scenarzystów to jedne z najbardziej pożądanych komiksów wydawanych przez Egmont. To prawdziwe złoto kolekcjonerów i mam nadzieję, że wraz z nowym kierownictwem wydawnictwa nie zejdą one na dalszy plan. Na dziś przygotowałem recenzję albumu, którego zeszyty pojawiły się już dwie dekady temu. Album zatytułowano po prostu Amazing Spider-Man Tom 1.

Znajdziemy w nim materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach Amazing Spider-Man (1999) #30-45. Scenariusz napisał Michael J. Straczynski, a rysunki stworzył John Romita jr.

Morlun

Amazing Spider-Man | Michael J. Straczynski i John Romita jr,

1. Amazing Spider-Man Tom 1
2. Amazing Spider-Man Tom 2 (listopad 2023)

Jeśli czytaliście znakomity komiks Dana Slotta zatytułowany Spiderversum to na pewno pamiętacie upiorną rodzinkę wysysającą totemiczną esencję ze Spider-Manów z całego multiwersum. W albumie Straczynskiego dostajemy pierwszą historię z Morlunem. I jest po prostu świetna! Morlun pojawia się tutaj jako długowieczna, wampiropodobna istota, która żywi się zwierzęcymi totemami. Po wyssaniu esencji Morlun zazwyczaj przez kilkadziesiąt kolejnych lat odpoczywa. Teraz jednak przybył do Nowego Jorku, by pożywić się najczystszą energią, jakiej kiedykolwiek doświadczył. Energią Człowieka-Pająka. Jedyną szansą Petera jest zaufanie tajemniczemu Ezekielowi, biznesmenowi, który z jakiegoś powodu dysponuje mocami podobnymi do Parkera.

Otwierająca album Amazing Spider-Man Tom 1 historia autentycznie wciska w fotel. Straczynski kapitalnie buduje uczucie zagrożenia i sprawia, że Spider-Man nie ma ani chwili wytchnienia. Peter jest wykończony, ledwo trzyma się na nogach, a Morlun niezmordowanie podąża jego śladem. Czuć nieustanne napięcie, które udziela się czytelnikowi. Ponadto Straczynski bardzo sprytnie podważa, a raczej pyta czy na pewno moce Petera pochodzą od napromieniowanego pająka? A może to pająk napromieniował się po kontakcie z krwią Petera? Znakomita opowieść. Dla mnie jedna z najlepszych w historii Spider-Mana.

WTC

Muszę wspomnieć o zeszycie specjalnym, jaki znalazł się w albumie Amazing Spider-Man Tom 1. Wita nas całkowicie czarna okładka ozdobiona jedynie tytułem The Amazing Spider-Man #36. Jest to zeszyt, który został opublikowany po zamachu na wieże World Trade Center. Jest to hołd Marvela dla prawdziwych bohaterów, którymi byli strażacy, policjanci i służba zdrowia. Superbohaterowie są tutaj tłem dla heroicznych postaw ratowników. Naprawdę wzruszający zeszyt, który nawet po 20 latach potrafi wstrząsnąć i poruszyć.

Prawda

Wraz z zeszytem #37 rozpoczyna się nowa opowieść. Punktem wyjścia jest zakończenie wątku Morluna. May znajduje w pokoju poturbowanego Petera zniszczony kostium Spider-Mana i tym samym odkrywa jego tajemnice. W kolejnych dniach niczego nieświadomy Peter chodzi do pracy (został nauczycielem w swoim dawnym liceum), pomaga dzieciakom z trudnych rodzin aż wreszcie konfrontuje się z ciotką. To jednak nie koniec, ponieważ akurat gdy Peter walczy z kolejnymi przeciwnikami do Nowego Jorku na jeden dzień przyjeżdża MJ, z którą jest w separacji.

Druga część komiksu Amazing Spider-Man Tom 1 Straczynskiego jest dużo bardziej osobista. Pete próbuje na wszelkie sposoby pogodzić życie prywatne z działaniem Spider-Mana, ale nigdy się to nie udaje. Chłopak pomagając jednym zawodzi drugich. Spirala błędów i złych decyzji nieustannie się nakręca i nie może wyniknąć z niej nic dobrego. Ta chaotyczna codzienność Petera trudna jest do zaakceptowania przez najbliższe mu osoby, co doskonale akcentuje autor. Straczynski ma tutaj świetne wyczucie. Duża w tym zasługa nieoczywistych, bogatych dialogów. Spidey oczywiście żartuje sobie z przeciwników, ale dialogi Petera są już znacznie poważniejsze i głębsze. Śledzi się je z wielkim zaangażowaniem. Fantastyczna robota.

Amazing Spider-Man Tom 1 – podsumowanie

Zdecydowanie warto! Amazing Spider-Man Tom 1 Michaela J. Straczynskiego i Johna Romity jr. to pełen emocji album. Zawarte tutaj historie mocno różnią się od dzisiejszego, bardzo lekkiego Spider-Mana. Za sam wątek Morluna mógłbym wystawić pełną dyszkę, a to tylko początek albumu. Z niecierpliwością czekam na kontynuację tego runu, która powinna wylądować w księgarniach już w listopadzie. Bardzo mocno polecam!

Cudo!
Amazing Spider-Man Tom 1

Book Title: AMAZING SPIDER-MAN TOM 1

Book Description: Scenarzysta J. Michael Straczynski rozpoczął pracę nad serią „Amazing Spider-Man”, żeby przywrócić jej serce, opowiadając o codziennym życiu Petera Parkera i Spider-Mana. Szybko tchnął w przygody Pajączka nowe życie i zyskał uznanie fanów oraz krytyki. Twórca połączył siły z najpopularniejszymi rysownikami, takimi jak John Romita Jr., Mike Deodato i Joe Quesada. Innowacyjne podejście Straczynskiego do głównego bohatera zaskakiwało czytelników i dostarczało im znakomitej rozrywki. Ten scenarzysta na zawsze zmienił sposób, w jaki Peter Parker postrzega samego siebie. Przedstawił także inną genezę Spider-Mana! Teraz mamy okazję ponownie przeczytać wszystkie zeszyty napisane przez Straczynskiego, który zrewolucjonizował tę serię.

Book Author: Michael J. Straczynski

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 26 April 2023

Illustrator: John Romita jr.

ISBN: 9788328166486

Number Of Pages: 396

  • FABUŁA - 10/10
    10/10
  • RYSUNKI - 10/10
    10/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 10/10
    10/10

Podsumowanie

Zdecydowanie warto! Amazing Spider-Man Tom 1 Michaela J. Straczynskiego i Johna Romity jr. to pełen emocji album. Zawarte tutaj historie mocno różnią się od dzisiejszego, bardzo lekkiego Spider-Mana. Za sam wątek Morluna mógłbym wystawić pełną dyszkę, a to tylko początek albumu. Z niecierpliwością czekam na kontynuację tego runu, która powinna wylądować w księgarniach już w listopadzie. Bardzo mocno polecam!

Overall
10/10
10/10
Poprzedni artykułBATMAN. DETECTIVE COMICS TOM 2: STAN STRACHU | Mariko Tamaki | Recenzja komiksu DC
Następny artykułSTRAŻNICY GALAKTYKI VOL. 3 już 14 sierpnia na Blu-Ray i DVD
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.