Stan Strachu

Stan Strachu to całkiem udane wydarzenie w świecie Batmana w runie Jamesa Tyniona IV. Batman to nie jedyna regularna seria z Mrocznym Rycerzem, więc event nie mógł przejść bez echa w serii Mariko Tamaki. Recenzja komiksu Batman. Detective Comics Tom 2: Stan Strachu.

Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach Detectice Comics #1040-1046, Detective Comics Annual 2021 oraz Batman Secret Files: Hauntress #1. Scenariusz napisała Mariko Tamaki oraz Matthew Rosenberg i Stephanie Phillips. Rysunki stworzyli Dan Mora, David Lapham, Viktor Bogdanovic, Darick Robertson.

W USA zeszyty #1044-1046 zostały wydane w oddzielnym tomie pod tytułem Detective Comics vol. 3: The Tower. Siłą rzeczy będziemy mieli małe zawirowanie z numeracją. Możliwe, że tom czwarty składający się również z trzech zeszytów zostanie połączony z kolejnymi zeszytami. Na ten moment nie wiadomo.

Stan Strachu

Detective Comics od Mariko Tamaki
1. Detective Comics Tom 1: Nowe sąsiedztwo
2. Detective Comics Tom 2: Stan Strachu
3. Detective Comics vol. 3: Arkham Rising
4; Detective Comics vol. 4: Riddle me This! (2024)

Już pierwsze strony zaskakują. Spodziewałem się jakiejś uzupełniającej historii do komiksy Tyniona. Tymczasem Mariko Tamaki kontynuuje własne wątki z wykorzystaniem wprowadzonych przez siebie postaci. Album Batman. Detective Comics Tom 2: Stan Strachu to na dobrą sprawę kilka historii utrzymanych w mrocznej, miejscami horrorowej konwencji.

Komiks otwiera zakończenie sprawy Wortha oskarżającego Bruce’a Wayne o zabójstwo jego córki. Uwielbiam zeszyt #1040, w którym Wayne siedzi w areszcie i ucina sobie pogawędkę z aresztowanym menelem. Miejscowy włóczęga rozpoznaje Bruce’a Wayne’a i na samym początku mówi, że wie iż ten jest Batmanem. Świetna lektura! Pozostałe zeszyty pierwszej części wraz z Batman Secret Files: Hauntress #1 wracają do trucizny Vile’a. Historia jest odpowiednio mroczna i potrafi zaskoczyć. Szczególnie przypadła mi do gustu mimowolnie nabyta przypadłość Hauntress.  Z jednej strony to nieoceniona pomoc dla obrońcy mieszkańców, a z drugiej przekleństwo, które może doprowadzić do szaleństwa. Mocna, ciekawa historia.

Koszmar Nakano

Druga trzyzeszytowa historia komiksu atman. Detective Comics Tom 2: Stan Strachu została zatytułowana Koszmar Nakano. Za sprawą zamachu na życie burmistrza Nakano ten musi zdać się na łaskę Batmana. Tego samego Batmana, któremu wojnę wypowiedział zaraz po zaprzysiężeniu na urząd…

Prędzej czy później musiało do tego dojść. Nakano co raz mnie ufał Magistratowi, więc mogliśmy spodziewać się, że wkrótce wydarzy się coś co pozwoli mu nieco inaczej spojrzeć na działanie Batmana. Nie jest to, rzecz jasna, zero-jedynkowa przemiana z wrogów w przyjaciół. To pierwsza kropla, która będzie drążyć skałę. No chyba, że Mariko Tamaki zafunduje burmistrzowi jakiś tragiczny koniec lub przemianę w prawdziwego złola. No, ale chyba jeden Harvey Dent wystarczy, nie?

Fundamenty

Trzeci wątek albumu Detective Comics Tom 2: Stan Strachu to powrót Arkham. Po zamachu w azylu wydawało się, że pomysł na osadzenie w jednym miejscu wszystkich szaleńców nigdy nie powróci. Okazuje się jednak, że Nakano postanowił spróbować raz jeszcze. Nowe Arkham zostanie umiejscowione w wieży należącej niegdyś do Hugo Strange’a. Jednak zarówno opinia publiczna, jak i sam Batman nie są przekonani do osadzania najgorszych przestępców w samym centrum miasta…

Fundamenty to dość spokojna historia, mniej nastawiona na motywy horroru niż poprzednie. Niesie jednak ciekawą zapowiedź przyszłości Gotham. James Tynion IV oraz Mariko Tamaki przejmując serie wprowadzili dużo zmian do świata Batmana. Niektóre są nawet ważniejsze niż mocne decyzje Toma Kinga. Jestem szalenie ciekaw jak rozwinie się pomysł Nowego Arkham. Czy nie będzie on tylko hubem do ucieczek pojmanych przestępców. Zobaczymy.

Detective Comics Tom 2: Stan Strachu – podsumowanie

W albumie mamy jeszcze jednozeszytową opowieść oraz Annual. Tym samym Detective Comics Tom 2: Stan Strachu to solidna, pełna emocji pozycja, która nie ogląda się na run Tyniona, tylko opowiada własne historie. Po prostu warto!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Opowieści grozy
Stan Strachu

Book Title: BATMAN. DETECTIVE COMICS TOM 2: STAN STRACHU

Book Description: Drugi tom serii „Detective Comics” ukazującej się w ramach linii wydawniczej Uniwersum DC. Gotham pogrąża się w Stanie strachu! Wendeta Wortha przeciwko Bruce’owi Wayne’owi uwalnia zło, którego ani on, ani złoczyńcy z ławy przysięgłych nie mogą kontrolować! Bezpieczeństwo mieszkańców Gotham wisi na włosku, gdy Batman traci nad sobą kontrolę. Czy Huntress będzie musiała interweniować, zanim Mroczny Rycerz przysporzy złej sławy zamaskowanym obrońcom prawa? Gdy na ulicach miasta dochodzi do niespotykanych dotąd zjawisk, a na życie nowego burmistrza czyhają zamachowcy, sytuację opanować może tylko jeden bohater – ten, którego burmistrz Nakano zobowiązał się wygnać z Gotham: Batman! Czy dwóch wrogów odłoży na bok dzielące ich różnice i uratuje miasto, zanim będzie za późno? Mimo że budynek Azylu Arkham został zniszczony, strach przed instytucją pozostał – a teraz ponownie się wzmaga, ponieważ w centrum miasta rośnie nowy budynek – Wieża Arkham. Skoro sam Mroczny Rycerz się boi, czy jest jeszcze nadzieja dla mieszkańców Gotham?

Book Author: Mariko Tamaki

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 26 July 2023

Illustrator: Dan Mora

ISBN: 9788328165014

Number Of Pages: 296

  • FABUŁA - 9/10
    9/10
  • RYSUNKI - 9/10
    9/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10

Podsumowanie

W albumie mamy jeszcze jednozeszytową opowieść oraz Annual. Tym samym Detective Comics Tom 2: Stan Strachu to solidna, pełna emocji pozycja, która nie ogląda się na run Tyniona, tylko opowiada własne historie. Po prostu war

Overall
9/10
9/10
Poprzedni artykułBELFER 3: OSTATNIA LEKCJA – Zwiastun i data premiery
Następny artykułAMAZING SPIDER-MAN TOM 1 | Michael J. Straczynski i John Romita Jr. | Recenzja komiksu Marvel Classic
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.