Amazing Spider-Man Tom 3

Trzeci z pięciu tomów fantastycznego runu Michaela J. Straczynskiego wylądował na półkach księgarni pod koniec marca. Album musiał odczekać aż ogarnę zaległości, by móc spokojnie delektować się zawartymi w nim historiami. Recenzja komiksu Amazing Spider-Man Tom 3.

Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach Amazing Spider-Man #503-518. Scenariusz napisał Michael J. Straczynski. Rysunki stworzyli John Romita jr oraz Mike Deodato. Przełożył Marek Starosta.

Księga Ezekiela

Amazing Spider-Man od Michaela J. Straczynskiego

1. Amazing Spider-Man Tom 1
2. Amazing Spider-Man Tom 2
3. Amazing Spider-Man Tom 3
4. Amazing Spider-Man Tom 4
5. Amazing Spider-Man Tom 5

Komiks Amazing Spider-Man Tom 3 otwierają dwa zeszyty, które są swego rodzaju łącznikiem wydarzeń z drugiej części tomu drugiego z trzecim. Okazuje się, bowiem, że Spider-Man wraz z Doktorem Strange przypadkowo uwolnili więzioną przez setki lat potężną Morwenę. Ta w oryginalnym geście wdzięczności chce… podbić świat dla Spider-Mana. A co jeśli Peter nie jest zainteresowany stanowiskiem władcy ziemi? No wtedy będzie musiał zginąć wraz ze swoją planetą. Pete zmuszony jest do współpracy z… Lokim, który jak zwykle ma własne plany.

Pełna magii przygoda jest jedynie przygrywką do Księgi Ezekiela. Jest to finał wątku Pajęczych Totemów, którego poprzednie odsłony mieliśmy w pierwszym i drugim tomie. Zgodnie z ostrzeżeniem Ezekiela po Morlunie i niezmordowanej Shathrze nadeszło kolejne, największe dotychczasowe zagrożenie…

Poskąpiłem opisu, ale zrobiłem to celowo. Księga Ezekiela dostarcza kilku zaskakujących twistów i nie chciałbym popsuć nikomu zabawy. Przedstawiona historia jest naprawdę mroczna i doskonale zamyka otwarte wcześniej wątki. Jest to też dowód na to, że scenarzyści nie powinni bać się wprowadzać nowych wrogów i naginać niepisane zasady tego świata. Naprawdę to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż kolejny powrót Shockera, Vulture’a czy Dock Ocka. Serio.

Grzechy Dawne

Peter otrzymuje list. List od… Gwen Stacy. Zmarła, dawna miłość Petera napisała o dawno skrywanej tajemnicy, która wstrząsnęła całym jego życiem. Mniej więcej w tym samym czasie Pete zostaje zaatakowany przez dwójkę bardzo silnych i sprawnych zabójców. Zamaskowane osoby nie tylko znają jego tajną tożsamość, ale też wiedzą wszystko o jego najbliższych…

Jeśli otwarcie Amazing Spider-Man Tom 3 było udane, to druga historia zostawi was z opadniętą szczęką. Michael J. Straczynski pisząc Grzechy Dawne poruszył tematy, do których superbohaterskie komiksy z reguły nawet się nie zbliżają. Fabuła cofa nas do śmierci Gwen, ale nowe informacje rzucają na to tragiczne wydarzenie zupełnie nowe światło. A raczej cień. Nowe rewelacje są druzgocące zarówno dla Petera, jak i dla czytelnika. Z niedowierzaniem patrzyłem na jedną z decyzji, którą podjął zdesperowany Parker. Smutna, szokująca i tragiczna historia. A przy tym tak fantastyczna.

Za skórę

Ostatnie zeszyty Amazing Spider-Man Tom 3 to czteroczęściowa historia Za skórę. Do Petera zgłasza się Charlie, dawny kolega ze szkoły, który przejął od Parkera rolę dręczonego kujona. Charlie prosi Pete’a o wstawiennictwo u Starka w celu otrzymania wielkiego grantu na prowadzone badania. Weideman pracuje nad unikalnym pancerzem z upłynnionego vibranium, który mógłby zapewnić pełne bezpieczeństwo żołnierzom. Zbyt pochopne eksperymenty sprawiły jednak, że coś musiało pójść nie tak…

Za skórę ma tego pecha, że znalazło się w albumie z tak kapitalnymi historiami. Jeśli wątek byłby głównym tematem jednego z regularnych tomów to pewnie zachwalałbym go od początku do końca. Tymczasem po mocarnych Grzechach… jest po prostu OK. Straczynski znów trochę obarcza sumienie Petera, który zgodził się pomóc koledze i może się czuć współwinnym tego, co nastąpiło wkrótce. Poza tym kilka ciekawych powrotów do czasów licealnych i kapka akcji. Spoko na dziesięć.

Amazing Spider-Man Tom 3 – podsumowanie

Uwielbiam ten tom! W moim prywatnym rankingu Amazing Spider-Man Tom 3 to najlepsza odsłona runu Straczynskiego. Przed nami jeszcze dwa duże integrale, ale mimo to decyduję się wystawić pełną dychę. Ten pełen emocji, smutku i mroku tom zachwyca od samego początku. Ostatnia historia albumu, która jest słabsza od dwóch poprzednich, dalej jest o dwie długości przed dziesiątkami innych wątków różnych scenarzystów. Bardzo mocno polecam!

AMAZING SPIDER-MAN TOM 3
Amazing Spider-Man Tom 3

Book Description: W Nowym Jorku pojawia się Ezekiel, by ostrzec Parkera przed czyhającym na niego wrogiem. Jego tropem podąża Strażnik Bramy. Żeby bliscy Petera pozostali bezpieczni, Ezekiel proponuje mu wycieczkę do Ameryki Południowej. Tymczasem jednak na Manhattanie rozpoczyna się inwazja pająków, za którą obwiniany jest… Spider-Man. W tych okolicznościach Parker nie może wyjechać. Niedługo później Peter dostaje list od Gwen Stacy. A przecież był pewien, że jego dawna miłość odeszła. Czyżby jednak Gwen żyła? Czy ktoś pogrywa sobie z Pająkiem? Z kolei Mary Jane postanawia zadbać o swoją karierę aktorską. Tym razem spróbuje sił na deskach teatru…

Book Author: J. Michael Straczynski

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 20 March 2024

Illustrator: Mike Deodato, John Romita Jr

ISBN: 9788328162129

Number Of Pages: 408

Podsumowanie

Uwielbiam ten tom! W moim prywatnym rankingu Amazing Spider-Man Tom 3 to najlepsza odsłona runu Straczynskiego. Przed nami jeszcze dwa duże integrale, ale mimo to decyduję się wystawić pełną dychę. Ten pełen emocji, smutku i mroku tom zachwyca od samego początku. Ostatnia historia albumu, która jest słabsza od dwóch poprzednich, dalej jest o dwie długości przed dziesiątkami innych wątków różnych scenarzystów. Bardzo mocno polecam!

Overall
10/10
10/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.