Daredevil Tom 3

Wracamy do marvelowskiej, nie tak odległej, klasyki. Diabeł z Hell’s Kitchen spod ręki Marka Waida zapisał się w historii tej postaci, więc nie mogłem sobie tego odpuścić. Recenzja komiksu Daredevil Tom 3.

Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach Daredevil #22-36 (2011) oraz Indestructible Hulk #9-10 (2012). Scenariusz napisał Mark Waid. Rysunki stworzyli Jason Copland, Javier Rodriguez, Chris Samnee i Matteo Scalera.

Na skraju

Daredevil od Marka Waida:

1. Daredevil Tom 1
2. Daredevil Tom 2
3. Daredevil Tom 3
4. Daredevil Tom 4 (2024)

Album Daredevil Tom 3 zaczyna się od dość luźnej opowieści, w której Matt Murdock łączy siły ze Spider-Manem, by powstrzymać dopakowanego technologią Dock Ocka Stilt-Mana, W finale tego llekkiego rozdziału dowiadujemy się, że za słabe samopoczucie Foggy’ego odpowiada jego stan zdrowia. Najbliższy przyjaciel Matta dowiaduje się, że może mieć raka…

To jednak nie koniec zmartwień, ponieważ ktoś zdołał (z różnym skutkiem) odtworzyć okoliczności, w których Matt stracił wzrok i jednocześnie zyskał swoje wyjątkowe zdolności. Śladem Daredevila podąża dysponujący tymi samymi talentami znacznie lepiej wyszkolony wojownik o imieniu Ikari, który nie cofnie się przed niczym aby zniszczyć Murdocka.

Może ze mną jest coś nie tak, ale uwielbiam historie, w których scenarzyści popychają swoich podopiecznych na skraj wytrzymałości. Niedawno zachwalałem Amazing Spider-Man od Michaela J. Straczynskiego, a dziś robię to samo z Daredevilem Marka Waida. Scenarzysta nie oszczędza Matta dając mu nieustanny wycisk. Nie tylko fizyczny, ale też psychiczny. Matt chciałby być przy Foggym w jego trudnych chwilach, ale przeciwnicy mają wobec niego zupełnie inne plany. Jest bardzo dramatycznie, bardzo emocjonalnie, a sam Daredevil jest bliski poddania się. Bardzo dobrze się to czyta!

Hulk

Zanim przejdę do drugiej części Daredevil Tom 3 przeskoczę na koniec do dwuzeszytowego team-upu Daredevila z Hulkiem. Mark Waid równolegle pisał serię Indestructible Hulk, w której Bruce Banner zaproponował SHIELD układ. Organizacja zagwarantuje mu dostęp do sprzętu, który pozwoli mu naprawiać świat, Hulk wspomoże SHIELD w najtrudniejszych akcjach. Jednak aby upewnić się, że SHIELD nie zdecyduje się wbić mu noża w plecy Banner co tydzień dzwoni do zaufanego człowieka, by potwierdzić, że wszystko z nim w porządku. Tym człowiekiem jest jego prawnik – Matt Murdock.

Crossover nie jest jakiś spektakularny. Ot kolejna pogoń za złolami. Wkurzony Hulk (ówcześnie nie był zbyt smart) urywa się swoim opiekunom i wraz z Daredevilem podążą śladem wrogów. Mamy dużo trzaskania, powrót pewnego złola i to w zasadzie tyle. Po prostu okej.

Synowie Węża

Przy okazji drugiego dużego wątku Daredevil Tom 3  czekają nas dwa luźniejsze zeszyty. W jednym z nich Matt współpracuje z Silver Surferem, a w drugim idąc śladem mrocznej księgi Darkhold musi zdać się na pomoc stworów rodem z horrorów z pierwszej połowy XX wieku. To jednak tylko krótkie przystanki, bowiem Mark Waid wprowadza mocno zakonspirowaną organizacją białym suprematystów zwących się Synami Węża. Murdock trafia na ich trop za sprawą Nate Hacketta, który gnębił młodego Matta, gdy byli dzieciakami. To Nate pośrednio, ale jednak, przyczynił się do tragicznego w skutkach wypadku. Okazuje się, że Nate przez jakiś czas był członkiem organizacji, która teraz chce się na nim zemścić za sprawą zinfiltrowanego nowojorskiego wymiaru sprawiedliwości.

Druga część komiksu Daredevil Tom 3 zmienia sposób narracji, ale jest równie porywająca co pierwsza. Dotychczas Matt doskonale radził sobie na sali sądowej. Tym razem cały wymiar sprawiedliwości działa przeciw niemu i legalna walka o klienta staje się niemal niemożliwa. Do tego dochodzą prowokacje, podburzanie mieszkańców do zamieszek na tle rasowym i walka o bezpieczeństwo najbliższych. Tożsamość Daredevila od dawna nie jest już tajemnicą, więc zarówno Foggy jak i Kristen są nieustannie narażeni na zemstę przypartych do muru wrogów. Matt musi podjąć najtrudniejsze decyzje by zapewnić im bezpieczeństwo i jednocześnie rozwiązać beznadziejną sprawę. Finał tego albumu to z kolei wydarzenia na zawsze zmieniające sytuację Daredevila.

Daredevil Tom 3 – podsumowanie

Kolejny bardzo mocny album. Daredevil Tom 3 Marka Waida to pełna emocji opowieść, która wstrząsa światem Matta Murdocka. Doprowadzony do granic wytrzymałości Matt walczy o bezpieczeństwo najbliższych i sprawiedliwość w skorumpowanym wymiarze sprawiedliwości. To również koniec pierwszego runu Marka Waida. Mam nadzieję, że Egmont wyda kolejne tomy, w których przeniesiemy się do słonecznego San Francisco!

Daredevil Tom 3

Book Title: DAREDEVIL TOM 3

Book Description: Matt Murdock ma jak zwykle pod górkę. Ponieważ jego kancelaria ma kłopoty, adwokat musi współpracować ze swoją byłą dziewczyną Kirsten McDuffy. To jednak nic w porównaniu z druzgoczącą diagnozą, jaką Foggy Nelson usłyszy od lekarzy. Do drzwi Matta zapuka również dawno niewidziany kolega z dzieciństwa i… pewien kosmita, którego tropem podąża Silver Surfer. Daredevilowi przyjdzie też zmierzyć się z przeciwnikiem, który – podobnie jak on – ma wyostrzone zmysły. Czy Nieustraszonemu uda się go wyprowadzić w pole? Tymczasem tajemniczy Synowie Węża postanawiają zamienić Nowy Jork w strefę walki. Zaczęli od opanowania wymiaru sprawiedliwości – ale jak daleko będą skłonni się posunąć?

Book Author: Mark Waid

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 26 July 2023

Illustrator: Michael Allred, Marco Checchetto, Khoi Pham, Greg Rucka, Chris Samnee

ISBN: 9788328153646

Number Of Pages: 384

Podsumowanie

Kolejny bardzo mocny album. Daredevil Tom 3 Marka Waida to pełna emocji opowieść, która wstrząsa światem Matta Murdocka. Doprowadzony do granic wytrzymałości Matt walczy o bezpieczeństwo najbliższych i sprawiedliwość w skorumpowanym wymiarze sprawiedliwości. To również koniec pierwszego runu Marka Waida. Mam nadzieję, że Egmont wyda kolejne tomy, w których przeniesiemy się do słonecznego San Francisco!

Overall
9/10
9/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.