Po roku wracamy do biur. Nowy sezon polskiej wersji kultowego już serialu debiutuje właśnie na Canal+ Online, a u mnie recenzja całego sezonu, który miałem możliwość obejrzeć na kilka dni przed premierą. Recenzja serialu The Office PL Sezon 3.

Energetyk!

W siedleckiej Kropliczance wielkie zmiany. Patrycja przeniosła się do Warszawy i ze wszystkich sił stara się zaimponować reszcie zarządu. Pomysłem, który ma zapewnić jej przychylność prezesa (czyt. tatusia) jest wprowadzenie na rynek napoju energetycznego sygnowanego zmodyfikowanym logiem Kropliczanki. Jednocześnie jest to idealny pretekst na pozbycie się Michała, który, jak wiadomo, przeciwny będzie wprowadzaniu rewolucji w swojej rodzinnej firmie.

Nowe twarze

Polskie BIURO
1. The Office PL Sezon 1
2. The Office PL Sezon 2
3. The Office PL Sezon 3
4. The Office PL Sezon 4 (2024)

Zacznę jednak o braku jednej ważnej postaci. Już w cold open pierwszego odcinka The Office PL Sezon 3 za kraty trafia Łuki. Na przestrzeni sezonu pojawia się jeszcze na jakieś 2-3 minuty (łącznie). I tyle. Z mojej perspektywy to mocny cios, bo Łuki to jedna z najjaśniejszych postaci, a jego patolsko – osiedlowe teksty i opowieści bawiły do łez. To był taki nasz spolszczony odpowiednik Creeda z amerykańskiej wersji. Czemu go zabrakło? Trudno powiedzieć. Może chodziło o jakiś konflikt w harmonogramie Adama Bobika? Jakby nie było to duża strata dla serialu.

Stanowisko Łukiego otrzymuje nowy pracownik, siostrzeniec Bożeny, Tomek (Regan). Zespół uzupełnia oddelegowana z Warszawy pani z HR – Kasia. I niestety oboje zawodzą. Regan snuje się gdzieś tam w tle, czasem coś powie i to tyle. Gdyby nie jego biurowy romans z Agnieszką nie wiem czy mógłbym napisać cokolwiek więcej. To samo tyczy się Kasi. Chwilę po przedstawieniu postaci liczyłem na wiele. Wszyscy bowiem pamiętamy jak Michael traktował odpowiadającego za HR Toby’ego. Wielokrotnie można było się popłakać ze śmiechu. Twórcy polskiej edycji kompletnie nie wykorzystują tego ogromnego potencjału do przekraczających (umowne) granice żartów. A kilka takich jest i można to było zdecydowanie bardziej rozwinąć. Ostatecznie Kasia po prostu jest. Ni mniej ni więcej. Wielka szkoda.

Humor

Od The Office PL Sezon 3 oczekujemy przede wszystkim humoru. Z tym również jest różnie, szczególnie w pierwszych odcinkach najnowszej serii. Znalazło się tutaj zaskakująco dużo słabych i nietrafionych żartów. Na szczęście później jest znacznie, ale to znacznie lepiej.

Michał zostaje siedleckim predatorem, znajduje (podobno) dziewczynę i prowadzi wykłady z zarządzania dla aspirujących menedżerów. Poruszane są też polaryzujące Polaków tematy, które tak znakomicie udały się w przypadku poprzednich sezonów. Mamy ciężarówkę antyaborcyjną i dyskusję biurowych zwolenników i przeciwników przerywania ciąży. Choć temat można było pociągnąć dłużej i trochę odważniej to i tak można się uśmiechnąć.

Ciarki zażenowania, w pozytywnym tego zwrotu znaczeniu, wywołuje natomiast odcinek z LGBT. W biurze pojawia się Alex – niebinarna osoba asystująca Patrycji. W tym przypadku scenarzyści odpięli wrotki dostarczając masy krindżowych scen, które autentycznie rozbrajają. Dla takich momentów ogląda się The Office PL, bo nikt inny nie odważy się żartować z tak drażliwych dziś tematów. Sam jestem osobą, która uważa, że można żartować z każdego i ze wszystkiego, więc doceniam takie próby przełamywania tabu.

Adam, Asia, Patrycja i Darek – niekończąca się opowieść

Pierwszy odpowiednik Jima się nie sprawdził, więc w drugim sezonie było wiadomo, że to Adam i Asia będą siedleckimi Jimem i Pam. The Office PL Sezon 3 pcha ich relację bardzo lekko do przodu. Zbyt lekko jak na mój gust. Chłopak Asi ze względu na swoje skąpstwo wnosi do serialu sporo humorystycznych scen, ale wszyscy wiemy kto naprawdę jest Asi pisany. Brakuje odcinków, w których zobaczylibyśmy coś więcej niż tylko nieśmiałe spojrzenia i zawstydzone reakcje.

Razi trochę brak pomysłu na Patrycję. Pomysł żeby śledzić jej losy w warszawskim okazuje się niewypałem. Może dwie, góra trzy sceny przyniosły spodziewaną dawkę humoru. Pozostałe sekwencje to trochę nieudolne kopiowanie poczynań Michała. Sami twórcy chyba zdali sobie sprawę, że nie tędy droga, bo zakończenie sezonu zapowiada kolejne wielkie zmiany.

Darek tym razem zasługuje na własny akapit. Postać grana przez Adama Woronowicza wyrasta na drugą najważniejsza personę w biurze. To najczęściej on jest bohaterem mniej lub bardziej udanych cold open (gagów przed oficjalnym rozpoczęciem odcinka) i to on pada ofiarą biurowych żartów. Czasem nawet to właśnie on staje się bohaterem biura i ratuje dzień (czyt. Michała z tarapatów, w które się wpakował). Bardzo podoba mi się ten progres i liczę na dalszy rozwój.

Najlepszy odcinek?

Bezsprzecznie najlepszym epizodem jest odcinek świąteczny. Pokrótce – Michał nie chcąc spędzać samotnie Wigilii kombinuje żeby jak najdłużej przetrzymać wszystkich w biurze. Znalazło się tutaj mnóstwo żartów, z którymi utożsami się każdy, kto przez swojego szefa nie zdążył ze świątecznymi przygotowaniami. Nie mogło też zabraknąć obdarowywania się prezentami.

Równie mocno przypadł mi do gustu odcinek, w którym Asia obchodzi trzydzieste urodziny Chłopak poskąpił na imprezę, więc Michał proponuje huczne obchody w biurze, a impreza ostatecznie przenosi się do restauracji. Bardzo solidny epizod, w którym dowiadujemy się dość dużo o Patrycji i stosunku Adama do Asi. Wszystko oczywiście podlane krindżowym humorem.

The Office PL Sezon 3 – podsumowanie

No lubię ten serial i wiele mu wybaczam. Nie ulega jednak wątpliwości, że The Office PL Sezon 3 obniża loty względem pierwszej i drugiej serii. Pierwsza część tego sezonu cierpi na brak udanych żartów i Łukiego. Serial łapie rytm wraz z każdym kolejnym odcinkiem i w swojej drugiej części jest już tym Biurem, które tak polubiłem dwa lata temu. Choć brak oficjalnych informacji to jestem przekonany, że seria czwarta jest kwestią czasu i za rok znów wrócimy do Kropliczanki.

Serial obejrzałem dzięki uprzejmości Canal+, gdzie wylądowały pierwsze odcinki najnowszej serii.

THE OFFICE PL | SEZON 3
THE OFFICE PL SEZON 3

Description: Akcja The Office PL rozgrywa się w Siedlcach, w siedzibie firmy zajmującej się produkcją wody mineralnej „Kropliczanka”. Jej prezes, Michał, to człowiek pozbawiony autorefleksji, który każdym słowem i gestem zabiega o atencję i uznanie.

Podsumowanie

No lubię ten serial i wiele mu wybaczam. Nie ulega jednak wątpliwości, że The Office PL Sezon 3 obniża loty względem pierwszej i drugiej serii. Pierwsza część tego sezonu cierpi na brak udanych żartów i Łukiego. Serial łapie rytm wraz z każdym kolejnym odcinkiem i w swojej drugiej części jest już tym Biurem, które tak polubiłem dwa lata temu. Choć brak oficjalnych informacji to jestem przekonany, że seria czwarta jest kwestią czasu i za rok znów wrócimy do Kropliczanki.

Overall
7/10
7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.