Batman. Nie tylko Biały Rycerz

Biały Rycerz to jeden z moich ulubionych komiksów DC z ostatnich lat. To jeden z tych albumów, który może stawać w szranki z największymi klasykami Batmana. To też komiks, który otrzymał swoje, utrzymane w różnym tonie i klimacie, kontynuacje. Dziś sprawdzam najnowszą odsłonę serii autorstwa Seana Murphy’ego. Recenzja komiksu Batman. Nie tylko Biały Rycerz.

W albumie znajdziemy materiały opublikowane w amerykańskich zeszytach Batman. Beyond the White Knight #1-8 oraz Batman. White Knight Presents Red Hood #1-2.

Batman. Nie tylko Biały Rycerz

Seria Biały Rycerz
1. Batman Biały Rycerz
2. Klątwa Białego Rycerza
3. Batman Biały Rycerz Przedstawia Harley Quinn
4. Batman. Nie tylko Biały Rycerz

Akcja rozgrywa się dwanaście lat po finale komiksu Klątwa Białego Rycerza. Dyrektor generalny Wayne Motors – Derek Powers – korzystając z majątku Wayne’ów zaprowadził nowe porządki w Gotham. GTO – jednostka specjalna do Zwalczania Terroryzmu w Gotham korzystając z technologii Batmana co prawda uwolniła miasto od przestępczości, ale ceną było znaczne ograniczenie wolności obywatelskich. Gdy okazuje się, że w mieście pojawia się nowy Batman korzystający z najbardziej zaawansowanego stroju stworzonego przez Bruce’a Wayne’a, ten musi uciec z więzienia i stawić czoło Powersowi i jego prywatnej armii. Jednak tym razem nie obędzie się bez pomocy rodziny i… Jokera?

Batman Beyond

Już w pierwszych scenach Batman. Nie tylko Biały Rycerz pojawia się Terry McGinnis. Każdy komiksowy dinozaur od razu skojarzy tę postać. Terry zadebiutował w kontynuacji genialnego serialu animowanego Batman zatytułowanego Batman Beyond. W Polsce serial emitowano pod tytułem Batman 20 lat później. Sam Terry był 16-letnim chłopakiem, który pod okiem starszego Bruce’a Wayne’a toczył walkę z przestępcami Gotham. W interpretacji Seana Murphy’ego jego historia wygląda nieco inaczej. Terry współpracuje z Powersem przekonany, że to Bruce Wayne zabił jego ojca…

Batrodzina

Głównym wątkiem Batman. Nie tylko Biały Rycerz jest rodzina. Batrodzina. Sean Murphy prowadzi swego rodzaju rozliczenie Bruce’a. W trakcie działalności Batmana przewinęło się sporo osób, które całkowicie ufały swojemu opiekunowi, a które zostały w ten czy inny sposób  przez niego odtrącone. I niezależnie czy mówimy tutaj o Jasonie, Dicku czy Harley. Przedstawiona tutaj historia to pewnego rodzaju droga do odkupienia siwego już Batmana. Droga, którą Bruce zmierza kierowany głosem sumienia w postaci… Jacka Napiera / Jokera.

Sean Murphy wpadł na pomysł, by Jack powrócił jako głos w głowie Batmana. Trudno określić czy jest to wytwór jego wyobraźni stworzony z potrzeby analizowania swoich błędów czy Jack faktycznie znalazł sposób na komunikację. Jak by nie było to jest to pomysł, który doskonale sprawdza się w prowadzeniu fabuły. Mruczący, niesympatyczny Bruce staje się jeszcze dziwniejszy, gdy gada do siebie czy kłóci się ze swoim niewidzialnym przyjacielem. Jest to też okazja do rozładowania atmosfery humorystycznymi wstawkami, których nie mieliśmy w poprzednich tomach.

Album uzupełnia dwuzeszytowa historia poświęcona Jasonowi i Gan. Dowiadujemy się z niej jak wyglądało życia pierwszego Robina po torturach Jokera, który puścił go wolno (w odróżnieniu od kanonicznej Śmierci w Rodzinie) oraz co doprowadziło go do przyjęcia przydomku Red Hooda i założenia charakterystycznej czerwonej maski.

Batman. Nie tylko Biały Rycerz – podsumowanie

Podobnie jak w przypadku pierwszego sequela, nie jest to komiks robiący tak dobre wrażenie jak oryginalna historia. Niemniej Batman. Nie tylko Biały Rycerz to bardzo ciekawa wizja niedalekiej przyszłości Gotham, w którym znak Batmana stał się symbolem opresji i strachu nie złoczyńców, a mieszkańców. Słowem – czyta się bardzo dobrze!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

BATMAN. NIE TYLKO BIAŁY RYCERZ
Batman. Nie tylko Biały Rycerz

Book Description: Batman: Nie Tylko Biały Rycerz” to czwarty album ze świata Białego Rycerza, ukazujący się w ramach linii wydawniczej DC Black Label. Przez dwanaście lat wiele może się zmienić, zwłaszcza w Gotham! Pod nieobecność odsiadującego karę więzienia Bruce’a Wayne’a na scenę wkracza nowy Batman. Czy okaże się ostatnim Mrocznym Rycerzem? Derek Powers, dyrektor generalny Wayne Motors, przejął kontrolę nad aktywami rodziny Wayne’ów i wykorzystując zdobyte w ten sposób środki, przystąpił do radykalnego przekształcania zarówno GTO – jednostki do Zwalczania Terroryzmu w Gotham – jak i miasta, do ochrony którego została powołana. Spadające wskaźniki przestępczości skutecznie mydlą oczy mieszkańcom i jedyną osobą świadomą prawdziwego niebezpieczeństwa grożącego Gotham jest Bruce Wayne. Z chwilą zniknięcia córki Harley Quinn zaczyna się walka z czasem, ponieważ jeśli Jackie choć trochę przypomina swojego ojca, może to oznaczać, że los miasta jest w jej rękach! Aby ją powstrzymać, Bruce nie ma wyboru i musi zwrócić się o pomoc do Jasona Todda, pierwszego Robina! Tymczasem ujawnia się inny, jeszcze bardziej zaskakujący sojusznik. Czyżby do Gotham ponownie zawitał Joker?

Book Author: Sean Murphy

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 25 October 2023

Illustrator: Sean Murphy

ISBN: 9788328165090

Number Of Pages: 264

Podsumowanie

Podobnie jak w przypadku pierwszego sequela, nie jest to komiks robiący tak dobre wrażenie jak oryginalna historia. Niemniej Batman. Nie tylko Biały Rycerz to bardzo ciekawa wizja niedalekiej przyszłości Gotham, w którym znak Batmana stał się symbolem opresji i strachu nie złoczyńców, a mieszkańców. Słowem – czyta się bardzo dobrze!

Overall
8/10
8/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.