Bloodborne. Tom 3: Dama z latarnią

Niedługo minie 4 lata od polskiej premiery drugiego tomu serii Bloodborne. Poprzednie tomy pisał Aleš Kot, a za warstwę graficzną odpowiadał polski rysownik Piotr Kowalski. Piotr powraca w trzecim tomie, którego dotyczy dzisiejszy tekst Recenzja komiksu Bloodborne. Tom 3: Dama z latarnią.

Na początek informacje czysto techniczne. Album zawiera materiały opublikowane w miniserii Bloodborne: Lady of the Lanterns #1-4 oraz zeszycie opublikowanym z okazji Free Comic Book Day 2022. Scenariusz napisał Cullen Bunn, a rysunki stworzył wspomniany Piotr Kowalski. Całość została zabrana w tomie Bloodborne vol. 5: Lady of the Lanterns. Dlaczego nie trzeci? Zeszyty, które pisał Aleš Kot w oryginale zostały wydane w czterech tomach. W Polsce pojawił się one w dwóch albumach – Bloodborne. Tom 1: Śmierć snu oraz Bloodborne. Tom 2: Pieśń wron.

Dama z latarnią

Seria Bloodborne:
1. Bloodborne. Tom 1: Śmierć Snu
2. Bloodborne. Tom 2: Pieśń Wron
3. Bloodborne. Tom 3: Dama z latarnią

Niegdyś duże i gęsto zaludnione miasto Yharnam dotknęła przerażająca zaraza. Ludzie przemieniają się w żądne krwi potwory, a ocaleli robią wszystko co konieczne, by przeżyć kolejną noc. Cała nadzieja w Łowcach, którzy samotnie lub z towarzyszami podążają przez miasto eliminując kolejne siedliska stworów. Lub giną próbując… Tam gdzie pojawia się iskierka nadziei na wyplenienie zła pojawia się przerażająca Dama z latarnią

Esencja Bloodborne

Nie jest tajemnicą, że jestem zapalonym graczem. Wydany w 2015 roku na PlayStation 4 Bloodborne to moim zdaniem zdecydowanie najlepsza gra studia From Software. Choć po drodze mieliśmy jeszcze kilka gier z gatunku soulslike od studia, to dopiero wydany w 2022 roku Elden Ring dorównał  mu gęstym klimatem. Po dziś dzień nie mogę zrozumieć czemu Sony nie dogadało się ze studiem w sprawie sequela…

Wspominam o tym dlatego, że stworzone przez From Software miasto Yharnam oraz jego fabularna otoczka są niezwykle wdzięcznym tematem dla twórców komiksów. Odnaleźliby się tutaj również twórcy książkowych horrorów, czy filmów i seriali. Fabuła pisanych scenariuszy nie musi mieć nic wspólnego z grami. Wystarczy, że przestrzega pewnych reguł rządzących tym światem. I to właśnie dostajemy w komiksie Cullena Bunna!

Historia z różnych perspektyw

Bloodborne. Tom 3: Dama z latarnią na pierwszy rzut oka wydaje się z zbiorem jednozeszytowych, niepowiązanych ze sobą opowieści. W rzeczywistości jednak poszczególne wątki zaczynają się ze sobą splatać i prowadzą do wspólnego finału. Mamy zagubionego chłopca, który spotyka Łowczynię, mamy rodzeństwo czekające na ojca, który wyruszył na poszukiwanie jedzenia, czy księdza dającego schronienie nie mogącym zostać w domu ludziom.

Klimat urzeka od samego początku. Jest bardzo mrocznie, a najczęstszym towarzyszącym nam uczuciem jest… poczucie beznadziei i bezsilności. Dokładnie tak jak przedstawiała to gra. Doceniam, że Bunn nie idzie na łatwiznę. Kreślone przez niego wątki mają w sobie silny ładunek emocjonalny, co sprawia, że czytanie komiksu może naprawdę wywołać ciarki na plecach. Udało się to osiągnąć bez przesadnego gore. Jest kilka krwawych scen, ale nie powiedziałbym, że album epatuje przemocą, której można się spodziewać patrząc na okładkę. Jest brutalnie, ale z wyczuciem.

Bloodborne. Tom 3: Dama z latarnią – podsumowanie

Mroczny, miejscami przerażający komiks. Bloodborne. Tom 3: Dama z latarnią po raz kolejny bardzo celnie przenosi na karty komiksu klimat tej fantastycznej gry i udowadnia, że Yharnam ma potencjał, by stać się przystanią dla twórców horrorów. Liczę, że zgodnie z zapowiedzią doczekamy się polskiego wydania kontynuacji zatytułowanej Bloodborne: The Bleak Dominion.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

BLOODBORNE. TOM 3: DAMA Z LATARNIĄ
Bloodborne. Tom 3: Dama z latarnią

Book Description: Trzeci tom przerażającej opowieści ze świata wielokrotnie nagradzanej gry. Niegdyś dużym i ludnym miastem Yharnam owładnęła straszliwa epidemia: ludzie przemieniają się w krwiożercze potwory, a inni szaleją ze strachu i nienawiści, przez co dopuszczają się koszmarnych czynów. Na ulice wychodzą łowcy potworów, czy jednak będą w stanie zatrzymać rozprzestrzenianie się zarazy? A czy kapłan ze świątyni Kościoła Uzdrowienia zdoła uchronić wiernych przed zagrożeniem? Co gorsza, pojawia się rozsiewająca pomór demonica zwana Damą z Latarnią...

Book Author: Cullen Bunn

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 31 January 2024

Illustrator: Piotr Kowalski

ISBN: 9788328170124

Number Of Pages: 132

  • FABUŁA - 9/10
    9/10
  • RYSUNKI - 9/10
    9/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10

Podsumowanie

Mroczny, miejscami przerażający komiks. Bloodborne. Tom 3: Dama z latarnią po raz kolejny bardzo celnie przenosi na karty komiksu klimat tej fantastycznej gry i udowadnia, że Yharnam ma potencjał, by stać się przystanią dla twórców horrorów. Liczę, że zgodnie z zapowiedzią doczekamy się polskiego wydania kontynuacji zatytułowanej Bloodborne: The Bleak Dominion.

Overall
9/10
9/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.