Wojna Cieni

Dawno nie było jakiegoś większego crossovera w Uniwersum DC. Najwyższy czas to zmienić, bowiem na półkach księgarni wylądowała najnowsza historia, w której oprócz Batmana zobaczymy dawno nieobecnego Damiana. Recenzja komiksu Batman. Wojna Cieni.

Album zawiera materiały opublikowane w amerykańskich zeszytach Shadow War: Alpha #1, Batman #122-123, Deathstroke Inc. #7-9, Robin #13-15, Shadow War Zone #1, Shadow War: Omega #1, a następnie wydane w tomie Batman: Shadow War.

Scenariusz: Joshua Williamson. Do zeszytu Shadow War Zone #1 historie napisali Nadia Shammas, Ed Brisson, Stephanie Phillips.

Rysunki: Howard Porter, Roger Cruz, Paolo Pantalena, Viktor Bogdanovic, Steven Segavia, Otto Schmidt, Sweeney Boo, Mike Bowden, Ann Maulina, Mike Henderson.

Batman. Wojna cieni to jak wspomniałem wyżej crossover trzech serii DC. Z tej trójki u nas pojawia się jedynie Batman. By zrozumieć jakie wydarzenia doprowadziły do Wojny cieni Egmont przygotował krótką przedmowę Małgorzaty Chudziak, która przybliża nam zarówno wydarzenia z serii Robin, jak i Deathstroke. To bardzo dobry pomysł, bowiem próg wejścia w crossovery DC ze względu na masę zależności zawsze jest dość wysoki. Wstęp w tym bardzo pomaga.

Batman. Wojna Cieni

Ra’s Al-Ghoul zostaje zamordowany przez Deathstroke’a. Wydarzyło się to dokładnie w momencie, gdy znany terrorysta chciał oddać się w ręce sprawiedliwości. Jakby tego było mało – ciało Al-Ghoula zostaje zniszczone, nie ma więc możliwości przywrócić go do życia w Jamie Łazarza. Talia Al-Ghoul chcąc pomścić ojca wysyła Ligę Cieni, by zlokalizowała i zabiła każdego współpracownika Deathstroke’a. Tropem Slade’a Wilsona podążają również Damian oraz Batman, który nie chce aby wrogowie pozabijali się nawzajem.

Teatr Williamsona

Seria Batman Tynion i Williamson

1. Batman Tom 1: Ich mroczne plany
2. Batman Tom 2: Wojna Jokera
3. Batman Tom 3: Opowieści o duchach
4. Batman Tom 4: Zabobonna Zgraja
5. Batman Tom 5: Stan Strachu
6. Batman Tom 6: Otchłań
7. Batman. Wojna Cieni

Joshua Williamson jest scenarzystą wszystkich trzech serii wchodzących w skład tego crossovera. Od pierwszych stron widać, że wszystkie wątki są zgrabnie ze sobą połączone. Ponadto zarówno przedmowa, jak i otwierający album zeszyt Deathstroke Inc. #7 dobrze wprowadzają nas do przedstawionych tutaj wydarzeń. Bałem się trochę, że ciężko będzie zrozumieć motywacje Damiana i Slade’a Wilsona, ale nie ma z tym większego problemu. Oczywiście zakładając, że czytaliście poprzedni tom Batmana Williamsona i wiecie co sprawiło, że Robin zamieszkał z Talią.

Zdecydowanie najciekawszym punktem komiksu Batman. Wojna Cieni jest bardzo emocjonalny konflikt Batmana i Robina. Specyficzna relacja ojca z synem Gniewny i nieco zagubiony Damian i nie potrafiący dzielić się uczuciami Bruce wypadają bardzo realistycznie. Czuć targające nimi emocje. Emocje, których nie chcą okazać ze względu na potrzebę podtrzymywania pozorów i wybujałe ego obu zainteresowanych. Prawa, nie to jest w tej historii najważniejsze, ale warto docenić sposób, w jaki Williamson podszedł do tematu.

Jeśli chodzi o samą historię to Batman. Wojna Cieni zapewnia całkiem solidną rozrywkę. Fabuła nie faworyzuje też Batmana – każdy z głównych bohaterów ma swoje pięć minut. Zabrzmi to może dość dziwnie, ale mam wrażenie, że trochę za mało tutaj trupów. Na tak wielką wojnę i tyle biorących w niej udział wojowników na palcam jednej ręki można policzyć ofiary. Troszkę zabrakło odwagi, by uśmiercić nieco ważniejsze postaci. Niemniej dostaliśmy parę ciekawych twistów i solidną dawkę akcji. I to chyba wystarczy, aby dobrze się bawić.

Batman. Wojna Cieni  podsumowanie

Ciekawy i przyjemny w odbiorze crossover. Batman. Wojna Cieni nie dostarcza może wojny, jakiej moglibyśmy oczekiwać, ale w zamian błyszczy na innym polu. Przedstawiona tutaj relacja Batmana z Damianem zaskakuje głębią i dokładnym oddaniem charakteru obu postaci. Dzięki temu czyta się bardzo dobrze i chętnie sięgnę po solowe serie zarówno Robin, jak i Deathstroke’a.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

BATMAN. WOJNA CIENI
Wojna Cieni

Book Description: Gdy Ra’s Al-Ghul ginie z ręki Deathstroke’a, Talia Al-Ghul postanawia pomścić śmierć ojca i wysyła Ligę Cieni, aby zlikwidowała Slade’a Wilsona i wszystkie osoby z nim związane! Czy Batman i Robin zdążą odnaleźć Deathstroke’a i doprowadzić go przed wymiar sprawiedliwości... zanim Slade i Talia pozabija się nawzajem. I komu zależy, żeby tak się stało? Ten wielowątkowy crossover pełen starć, akcji, tajemnic i zdrady nie pozostanie bez wpływu na świat DC! Scenarzysta Joshua Williamson wraz z najlepszymi rysownikami, wśród których znaleźli się między innymi: Howard Porter, Roger Cruz, Paolo Pantalena, Viktor Bogdanovic i Stephen Segovia, przedstawiają epicką opowieść, która prowadzi do kolejnego rozdziału historii uniwersum DC – eventu „Mroczny kryzys na nieskończonych ziemiach”.

Book Author: Joshua Williamson

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 31 January 2024

Illustrator: Howard Porter, Viktor Bogdanović, Stephen Segovia

ISBN: 9788328165304

Number Of Pages: 336

Podsumowanie

Ciekawy i przyjemny w odbiorze crossover. Batman. Wojna Cieni nie dostarcza może wojny, jakiej moglibyśmy oczekiwać, ale w zamian błyszczy na innym polu. Przedstawiona tutaj relacja Batmana z Damianem zaskakuje głębią i dokładnym oddaniem charakteru obu postaci. Dzięki temu czyta się bardzo dobrze i chętnie sięgnę po solowe serie zarówno Robin, jak i Deathstroke’a.

Overall
7.7/10
7.7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.