Uprowadzony

Z książki numer #26 przeskakuję na sam początek. Chciałem sprawdzić jaki będzie rozstrzał między nowymi odsłonami a pierwszymi książkami serii o Jacku Reacherze. Jako, że w pamięci mam jeszcze pierwszy sezon serialu postanowiłem przeczytać drugą książkę, a premierową zostawić sobie na bliżej nieokreśloną przyszłość. Recenzja książki Uprowadzony.

Uprowadzony

Jack Reacher udziela pomocy przypadkowo napotkanej kobiecie. Dokładnie w momencie, gdy miała zostać porwana przez trzech mężczyzn. Niechcący ryzykować bezpieczeństwa kobiety, ani   chicagowskich przechodniów, Reacher decyduje się poddać bez walki. Skuty kajdankami i wepchnięty do ciężarówki Reacher stara się odgadnąć cel porywaczy, który ani chybi związany jest z jego towarzyszką niedoli – Holly Johnson. Dziewczyna jest nie tylko doskonałą analityczką FBI, ale też posiada rodzinę na najwyższych państwowych szczeblach…

Fenomenalna historia

Seria REACHER

1. Poziom Śmierci
2. Uprowadzony
3. Wróg bez twarzy
4. Podejrzany
5. Echo w płomieniach
6. W tajnej służbie
7. Siła perswazji
8. Nieprzyjaciel
9. Jednym strzałem
10. Bez litości
11. Elita zabójców
12. Nic do stracenia
13. Jutro możesz zniknąć
14. 61 godzin
15. Czasami warto umrzeć
16. Ostatnia sprawa
17. Poszukiwany
18. Nigdy nie wracaj
19. Sprawa osobista
20. Zmuś mnie
21. Sto milionów dolarów
22. Nocna runda
23. Czas przeszły
24. Zgodnie z planem
25. Strażnik
26. Lepiej już umrzeć
27. Bez planu B
28. Sekret

Alan Ritchson, odtwórca roli Reachera w świetnym serialu Amazon Prime Video, kilkukrotnie wspominał, że marzy mu się ekranizacja drugiej książki pt. Die Trying, która w pierwszych polskich wydaniach była tłumaczona bezpośrednio jako Umrzeć próbując. Po lekturze w ogóle mu się nie dziwię.

Uprowadzony doskonale dzieli opowiadaną historię. W pierwszej połowie książki Reacher jest głównie skutym więźniem przewożonym przez cały kraj. Nie licząc małej rewolty nie robi za wiele. Tutaj główne skrzypce grają agenci FBI, którzy podążają śladem uprowadzonych. Child znakomicie opisuje detektywistyczną robotę – zbieranie okruszków i tworzenie z nich spójnej i sensownej teorii. Choć mamy świadomość, co się wydarzyło i gdzie agenci się mylą, to i tak metodyczne śledztwo wypada bardzo interesująco.

Druga część książki to zupełna zmiana klimatu. I to tutaj Jack Reacher pokazuje na co go stać. Child wpadł na doskonały pomysł przedstawienia odciętej społeczności, która planuje ogłosić swoją niepodległość. Na terenie Stanów Zjednoczonych… Brak możliwości ucieczki przez naturalne przeszkody, brak możliwości kontaktu na zewnątrz, a jeden fałszywy ruch może doprowadzić do śmierci niewinnych. W tym wszystkim musi odnaleźć się Reacher, któremu złole zaszli mocno za skórę. Praktycznie nie ma tutaj dłużyzn i słabszych momentów. Naprawdę trudno mi uwierzyć, że którakolwiek z kolejnych książek to przebije.

Uprowadzony – podsumowanie

Fantastyczna książka! Uprowadzony to esencja serii o Jacku Reacherze. Emocjonująca historia, świetne zwroty akcji i niesamowity klimat robią doskonałą robotę. Choć wiemy już, że trzeci sezon serialu zaadaptuje książkę #7 pt. Siła perswazji to mocno liczę na to, że w czwartym sezonie twórcy pochylą się nad Uprowadzonym.

Książka w oryginalne pojawiła się w 1998 roku. Recenzuję polskie wydanie Wydawnictwa Albatros z roku 2019 zł 

UPROWADZONY
Uprowadzony

Book Description: Życiem Reachera, „jeźdźca znikąd”, rządzi przypadek. Tym razem znalazł się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie. Pomoc udzielona przypadkowo spotkanej kobiecie nie wyjdzie mu na dobre – oboje zostają uprowadzeni, w biały dzień, w centrum Chicago. Skuty kajdankami, wepchnięty do dusznej ciężarówki i wieziony w nieznanym kierunku były oficer żandarmerii wojskowej próbuje odgadnąć motywy i plany porywaczy. Prawdopodobnie są związane z jego towarzyszką niedoli, upartą i lubiącą stawiać na swoim Holly Johnson. Agentką FBI, córką generała zajmującego najwyższe stanowisko w amerykańskiej armii i chrześnicą… samego prezydenta.

Book Author: Lee Child

Publisher - Orgnization: Wydawnictwo Albatros

Publisher Logo: Wydawnictwo Albatros

Date published: 22 May 2019

ISBN: 978-83-8125-585-1

Podsumowanie

Fantastyczna książka! Uprowadzony to esencja serii o Jacku Reacherze. Emocjonująca historia, świetne zwroty akcji i niesamowity klimat robią doskonałą robotę. Choć wiemy już, że trzeci sezon serialu zaadaptuje książkę #7 pt. Siła perswazji to mocno liczę na to, że w czwartym sezonie twórcy pochylą się nad Uprowadzonym.

Overall
10/10
10/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.