Początek końca pewnej epoki. Jakiś czas temu Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May zapowiedzieli, że w 2024 obejrzymy ich ostatnią wspólną przygodę pod szyldem The Grand Tour. Choć wydawało się, że kręcony w Afryce odcinek będzie ostatnim to szybko okazało się, że trio przygotowało dwa afrykańskie epizody, które pojawią się w tym roku i na chwilę powstrzymają łzy tęsknoty. Pierwszy z nich wylądował w piątek na Prime Video. Jak wypadł? Recenzja The Grand Tour: Sand Job.

Paryż-Dakar

Clarkson, Hammond i May (nie wiedzieć czemu zawsze w tej kolejności) udają się tym razem na Afrykańską Saharę, by przejechać trasę nieistniejącego już rajdu Paryż-Dakar. Klasyk był coroczną imprezą od 1979 do 2007 roku. Wszystko posypało się po zabójstwie czwórki francuskich turystów w Mauretanii w 2007 roku. W obawie przed atakami edycja 2008 została anulowana… Wkrótce potem zdecydowano, że to koniec rajdu Paryż – Dakar jaki znał cały świat. W 2009 roku rajd został przeniesiony do Ameryki Południowej, a od 2020 Dakar gości w Arabii Saudyjskiej. Tyle jeśli chodzi o podłoże samego eventu.

The Grand Tour: Sand Job

Tytuł The Grand Tour: Sand Job w polskiej wersji serwisu Prime Video został zatytułowany The Grand Tour: Piaskowanie, ale będę trzymał się oryginalnego nazewnictwa. Legendarne Trio udaje się do Mauretanii, gdzie rozpoczną liczącą 1600 km pustynną przeprawę do położonego w Senegalu miasta Dakar. Jednak zamiast specjalnie przygotowanych rajdówek panowie mają do dyspozycji stosunkowo tanie auta sportowe. James May kupił Maserati GranCabrio za ok 26 000 funtów, Richard Hammond zakupił Aston Marina DB12 Volante za 22 000 funtów, a Jeremy Clarkson zasiadł za stery Jaguara F-Type V6 S za 25 000 funtów. Panowi zmodyfikowali swoje auta już przed przybyciem do Mauretanii tak, by (w teorii) wytrzymać trudy jazdy po pustynii. Zakończmy ten akapit pytaniem, które zna każdy fan tej trójki: What could possibly go wrong? / Co może pójść nie tak?

Najlepszy dotychczas

Odcinki specjalne The Grand Tour

1. The Grand Tour: Seamen
2. The Grand Tour: A Massive Hunt
3. The Grand Tour: Lochdown
4. The Grand Tour: Carnage a Trois
5. The Grand Tour: Scandi Flick
6. The Grand Tour: Eurocrash
7. The Grand Tour: Sand Job
8. The Grand Tour: Zimbabwe / Finale (2024)

The Grand Tour: Sand Job trwa 135 minut. I jest to najlepsze 135 minut w historii tego programu.  Mordercza podróż przez Saharę przypomina czasy najlepszych specjali z najlepszych czasów Top Gear. Gigantyczna w tym zasługa porzucenia wielu skryptowanych scen na rzecz czystej przygody. Oczywiście znalazło się trochę inscenizowanych scenek i przesadnego „aktorzenia” prowadzących, ale jest ich znacznie mniej niż w poprzednich specjalach. Sahara postawiła przed autami bardzo duże wyzwanie, co samo w sobie jest kapitalną zabawą.

Tym razem to Aston Martin DB9 Hammonda okazał się czarną owcą. Od samego początku przygody szalała elektronika auta, co doprowadziło do wielu przezabawnych sytuacji. Czy to początek buntu maszyn? Nie obyło się bez żartów z Jamesa Maya, gdy ekipa trafiła na wykuty w skale tunel. Clarkson zaproponował ciekawy wyścig – kto oglądał odcinek w Skandynawii ten wie ;)

W The Grand Tour: Sand Job mamy bardzo dużo scen, które zachwycały w genialnych specjalach Top Gear. Chodzi to zderzenie Clarksona, Hammonda i Maya z kulturą i zwyczajami państw, które odwiedzają. Wizyta w mieście, gdzie mieszkańcy jeżdżą autami, które… nie powinny być nawet w stanie ruszyć z miejsca rozbraja i sprawia, że śmiejemy się do rozpuku. Generalnie dostaliśmy sporo niewymuszonego i naturalnego humoru, z którego słyną prowadzący. Mnóstwo świetnych komentarzy, trafnych analogii i dogryzania sobie nawzajem. Czyli dokładnie to, czego oczekujemy.

The Grand Tour: Sand Job – podsumowanie

Odcinek jest tak dobry, że po obejrzeniu łapie się doła myśląc czemu już koniec. The Grand Tour: Sand Job to takie the best of najlepszych odcinków specjalnych z czasów Top Gear. Epicka podróż, cudowne widoki i znakomity, niepowtarzalny humor. Lata lecą, a Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May dalej nie mają sobie równych.

Odcinek obejrzycie na Prime Video

THE GRAND TOUR: SAND JOB
The Grand Tour Sand Job

Description: Nasze trio rusza do odległego, afrykańskiego kraju, Mauretanii, śladami legendarnego rajdu Paryż-Dakar. Zamiast jechać szytymi na miarę rajdówkami, muszą pokonać całą drogę tanimi, przerobionymi wyścigówkami. Rozpoczynają podróż od najdłuższego pociągu świata, po czym muszą pokonać morderczą Saharę i niebezpieczne rzeki, jednocześnie chroniąc swoją cysternę z paliwem przed eksplozją.

Podsumowanie

Odcinek jest tak dobry, że po obejrzeniu łapie się doła myśląc czemu już koniec. The Grand Tour: Sand Job to takie the best of najlepszych odcinków specjalnych z czasów Top Gear. Epicka podróż, cudowne widoki i znakomity, niepowtarzalny humor. Lata lecą, a Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May dalej nie mają sobie równych.

Overall
9.7/10
9.7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.