Operacja Mir

Od zawsze znamy zjawisko wydawania sequeli dzieł i produkcji, których takowe nie potrzebują. W przypadku bogatego dorobku Remigiusza Mroza takim tytułem bez wątpienia jest znakomity Projekt Riese. Mimo to wieść o nadchodzącej kontynuacji przyjąłem z radością i chętnie  po nią sięgnąłem.

Operacja Mir

Seria

1. Projekt Riese
2. Operacja Mir
3. Tom 3 (zapewne 2025)

Bartosz Rychter, znany jako Parker budzi się w nieznanym mu świecie. Parker doznał jakiegoś poważnego wypadku i nie pamięta nic z ostatnich dwunastu miesięcy. Ostatnim wspomnieniem było przybycie wraz z Nataszą do ZL 0.000. O dziwo wygląd Parkera uległ zmianie i każdy, włącznie z tutejszą Natalią, traktuje go jako miejscowego odpowiednika Rychtera. Zenith (bo taką ma tutaj ksywkę) jest wysoko postawionym oficerem pracującym w Kompleksie Riese i wszystko wskazuje na to, że jakimś sposobem przejął życie swojego wariantu.

Tymczasem Natasza wraz z pomocą Urszuli Pezalskiej i Ołeny Koryniny z Elizjum robi wszystko, aby odnaleźć ukochanego. Zanim jednak udaje się namierzyć Parkera w Kompleksie Riese zaczynają pojawiać się dziesiątki osób, które przenoszą się z sąsiednich ZL. Wkrótce potem cały świat (a raczej wieloświat) zaczyna pogrążać się w niekontrolowanym chaosie.

Wysoki próg wejścia

Od premiery Projektu Riese minęły już dwa lata. Tym samym Operacja Mir potrafi przytłoczyć ilością specyficznych informacji, których możemy zwyczajnie nie pamiętać. Tutaj Remigiusz Mróz powinien popracować nad zwięzłym przypomnieniem poszczególnych wątków i naszkicowaniu postaci. Świetnie robi to na przykład James Rollins w swoim cyklu Sigma Froce. Gdy w kolejnej odsłonie pojawiają się poznane wcześniej postaci ten króciutko o nich opowiada i streszcza czym zajmuje się organizacja. W przypadku książki Operacja Mir trzeba przypomnieć sobie nazewnictwo, charakterystykę podróży poprzez równoległe światy i wątek przewodni poprzedniej książki. Jeśli czytaliście ją na premierę dwa lata temu to pewnie będziecie mieli podobne odczucia, co ja.

Dalej tylko lepiej

Po ciężkich początkach, gdy już wciągniemy się w wir wydarzeń, całość nabiera rozpędu. Trzeba pamiętać, że Mróz poszedł tutaj naprawdę na grubo. Oprócz światów równoległych mamy jeszcze ich wektory/wariacje, różniące się już mikro szczegółami. Łatwo się pogubić, ale jakimś cudem autor wychodzi z tego obronną ręką. Fabuła prowadzi nas w naprawdę zaskakujących kierunkach. Na końcu każdej drogi czekają nas niespodziewane rewelacje na temat świata w jakim lądują bohaterowie. Czasem są to wariacje na temat historii najnowszej, czasem cofamy się do ery PRL, a jeden z ostatnich przystanków to prawdziwy sztos! Naprawdę fajnie to się czyta.

Zgrzyt na koniec

Na minus muszę zaliczyć dziwny trend, który panuje w ostatnich książkach Mroza. Zamiast zakończenia historii z ewentualną furtką na przyszłość otrzymujemy coś w stylu cliffhanger. Nie jest on tak skandaliczny jak w ostatnich Edlingu i Sewerynie, ale irytuje urwaniem wydarzeń bez żadnych konkluzji. Nie bardzo rozumiem te zabiegi. Fanbase Remigiusza Mroza działa prężnie i raczej nie grozi mu nagły spadek sprzedaży. Nie trafiają też argumenty, które często widzimy w posłowiu (historia chciała być dalej opowiadana – czy jakoś tak). Jasne, mój głos nie ma żadnego znaczenia, ale to naprawdę robi krzywdę poszczególnym seriom.

Operacja Mir – podsumowanie

Sequel, którego nie potrzebowaliśmy, a który nieźle się broni. Operacja Mir bardzo pomysłowo rozwija świat stworzony w Projekt Riese i dostarcza wielu świetnych wrażeń. Gdyby tylko udało się jakoś zagranie przypomnieć wydarzenia z poprzedniczki i darować sobie cliffhanger to mielibyśmy naprawdę znakomitą książkę. Dobra rozrywka dla fanów serialu Loki.

OPERACJA MIR
Operacja Mir

Book Description: Parker budzi się w innym, nieznanym mu świecie, nie mając pojęcia, jak się do niego dostał. Tutejsza Natalia nie przypomina jego Nataszy, on sam zaś zostaje wrzucony w życie innej wersji siebie – życie, którego nie zna, i z którym nie chce mieć nic wspólnego. Zaczyna poszukiwać drogi powrotnej do znanej mu rzeczywistości, podczas gdy Natasza robi wszystko, by go odnaleźć. Napotyka jednak w tunelach Kompleksu Riese osoby, które nie powinny się tam znajdować. A zaraz potem cały świat obraca się w entropiczny chaos…

Book Author: Remigiusz Mróz

Publisher - Orgnization: Wydawnictwo FILIA

Publisher Logo: Wydawnictwo Filia

Date published: 24 January 2024

ISBN: 978-83-8357-241-3

Number Of Pages: 464

Podsumowanie

Sequel, którego nie potrzebowaliśmy, a który nieźle się broni. Operacja Mir bardzo pomysłowo rozwija świat stworzony w Projekt Riese i dostarcza wielu świetnych wrażeń. Gdyby tylko udało się jakoś zagranie przypomnieć wydarzenia z poprzedniczki i darować sobie cliffhanger to mielibyśmy naprawdę znakomitą książkę. Dobra rozrywka dla fanów serialu Loki.

Overall
7/10
7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.