Głosy z zaświatów

Pierwsze spotkanie z Sewerynem Zaorskim nie wywarło na mnie spodziewanego wrażenia. Listy zza grobu w założeniach miały wszystko, w czym jako czytelnik, się lubuję, ale w ogólnym rozrachunku czegoś zabrakło. Nic więc dziwnego, że do kontynuacji podchodziłem z większą dozą ostrożności. Czy słusznie? Recenzja książki Głosy z zaświatów.

Głosy z zaświatów

Seria z Sewerynem Zaorskim:
1. Listy zza grobu
2. Głosy z zaświatów
3. Szepty spoza nicości

Od dramatycznych wydarzeń w Żeromicach minęło pół roku. Seweryn jakimś cudem uniknął więzienia i pomimo nieufności mieszkańców miasteczka stara się wieść spokojne życie ze swoimi diablicami (córkami). Dręczony wyrzutami sumienia postanowił odciąć się od Burzy, ale również Kaja chce poświęcić się życiu rodzinnemu i zapomnieć o tym, co między nimi zaszło. Wszystko do czasu.

Wszystko zmienia się, gdy w Żeromicach dochodzi do serii niewyjaśnionych morderstw małych dziewczynek. Ciała są w doskonałym stanie i zupełnie nic nie wskazuje na morderstwo, a na śmierć z przyczyn naturalnych. Kaja ściąga do pomocy Seweryna, który z miejsca staje się „ulubieńcem” mordercy i otrzymuje od niego tajemnicze wskazówki. Kaja tymczasem uświadamia sobie, że o tym co zrobiła pod Dylawą wie ktoś jeszcze…

Lepiej pod każdym względem

Listy zza grobu rozczarowały zbyt zakręconym i mało realistycznym finałem. Nie będę zdradzał, do czego doszli Serweryn i Burza, ale spodziewałem się, że Remigiusz Mróz nie wybroni swojej decyzji w kontynuacji. A jednak! Od wątku listów Burzyńskiego i wydarzeń sprzed sześciu miesięcy nie dało się uciec, więc autor zgrabnie wplątał je w nową, bardzo osobistą historię bohaterów. Tym samym fabuła jest bardzo emocjonalna i emocjonująca od początku do samego końca. Fantastycznie sprawdzają się także zwroty akcji, tym razem bardziej przyziemne, ale równie mocno wpływające na przebieg wydarzeń. Wszystko idealnie podsumowuje świetne zakończenie. Mocne, przewrotne i niesamowicie emocjonujące.

Mocne i odważne sceny

Głosy z zaświatów podejmują kilka ważnych i zarazem ciężkich tematów. Jednym z nich jest historia Dzieci Zamojszczyzny. Tak niewiarygodna i tak szokująca, że trudno było uwierzyć, że szkolne podręczniki na ten temat milczą. Drugi temat dotyczy wykorzystywania dzieci. Już w Behawioryście Mróz zaserwował sceny ocierające się o gore znane z filmowych slasherów. Tym razem poszedł o krok dalej szczegółowo opisując krzywdę wyrządzaną nie rozumiejącemu co się dzieje dziecku. Sceny tak sugestywne i tak mocne, że przechodzą ciarki. Wielki szacunek dla autora za odwagę!

Lubię być tak zaskakiwany. Głosy z zaświatów to kontynuacja bijąca na głowę Listy zza grobu. To bardzo mroczna, bezkompromisowa historia o zakończeniu, które na długo wryje się w pamięć. Każdy element ma tutaj swoje miejsce i ani przez chwilę nie czuć znużenia. Zdecydowanie polecam!

8/10

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Filia

Poprzedni artykułBAD BOYS FOR LIFE | Recenzja filmu
Następny artykułTydzień w świecie kina i seriali #6
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię