Okładka Wojna Królów Preludium

Po znakomitych klasykach – Anihilacja, Anihilacja: Podbój, Powstanie i upadek Imperium Shi’ar oraz Strażnicy Galaktyki, czas na kolejny wielki kosmiczny crossover z pierwszej dekady XXI wieku. Recenzja komiksu Wojna Królów: Preludium.

Wojna Królów: Preludium

Zgodnie z tytułem recenzowany komiks stanowi wstęp do głównego wydarzenia. Nie myślcie jednak, że to „zwiastun” czy długaśny prolog. Zawarte w albumie historie to pełnoprawne kontynuacje otwartych jakiś czas temu wątków i same w sobie stanowią zamknięte historie. Znalazły się tutaj: X-Men: Emperor Vulcan #1-5, Secret Invasion: War of Kings, X-Men: Divided We Stand #2, X-Men: Kingbreaker #1-4 oraz War of Kings Saga.

X-Men: Emperor Vulcan

Kosmiczny Marvel Classic:

1. Anihilacja Tom 1
2. Anihilacja Tom 2
3. Anihilacja Tom 3
4. Anihilacja: Podbój Tom 1
5. Anihilacja: Podbój Tom 2
6. X-Men: Mordercza Geneza
7. Uncanny X-Men: Powstanie i upadek Imperium Shi’ar
8. Strażnicy Galaktyki Tom 1
9. Wojna Królów: Preludium
10. Wojna Królów
11. Strażnicy Galaktyki Tom 2
12. Domena Królów
13. Imperatyw Thanosa

Pierwsza historia kontynuuje wątek przewodni komiksu Powstanie i upadek Imperium Shi’ar. Wulkan, czyli Gabriel Summers po zabiciu swojego ojca Corsaira o poślubieniu Deathbird został przywódcą Shi’ar. Jego śladem podąża żądny zemsty brat – Alex Summers, znany jako Havok, który wraz z innymi członkami X-Men połączył siły ze Starjammers. Gdy dochodzi do bezpośredniego starcia pojedynek przerywa pojawienie się zupełnie nowej rasy. Scy’ar Tal są prastarą rasą, która została wyrżnięta przez Shi’ar wieki temu, a pozostali przy życiu jej członkowie szykowali krwawą zemstę.

Cesarz Wulkan to rewelacyjna historia. Przez wszystkie pięć zeszytów czuć tutaj napięcie. Zawiązywane z konieczności sojusze zdają egzamin i nie wydają się wciśnięte na siłę. Mamy tutaj sporo polityki, zdrad i kontrowersyjnych decyzji bohaterów podyktowanych „większym dobrem”. Wszystko to składa się na bardzo spektakularne sci-fi, od którego trudno się oderwać.

Secret Invasion: War of Kings

Druga historia to zeszyt będący pokłosiem Sekretnej Inwazji Skrulli. Zmiennokształtni podmienili wielu ziemskich superbohaterów, w tym Black Bolta przywódcy Inhumans (rasy stworzonej przez Kree). Po pokonaniu najeźdźców Black Bolt decyduje się ruszyć w międzygwiezdną pogoń i dokonać zemsty na Skrullach, które zachowały życie. Inhumans dość szybko wpadają na celownik zwaśnionych kosmicznych ras…

W tym przypadku mamy jedynie prolog przyszłych wydarzeń. Zeszyt ma za zadanie umieścić na odpowiednim polu Inhumas byśmy nie zastanawiali się, co robią oni w głównym wydarzeniu. Na szczęście całość napisana jest w sposób klarownie wyjaśniający poprzednie wydarzenia, w których brali udział mieszkańcy Attilanu i dzięki temu nie odrzuca stopniem skomplikowania.

X-Men: Kingbreaker

Cztery zeszyty z X-Men: Kingbreaker opowiadają kolejną dużą historię. Rozgrywa się ona po wydarzeniach z Cesarz Wulkan, gdy Gabriel Summers nie tylko zdobył zaufanie Shi’ar, ale również podbił wiele światów podporządkowując sobie zamieszkujące je rasy. Tymczasem X-Men i Starjammers próbują odnaleźć uwięzionego i torturowanego Havoka.

Podczas, gdy Cesarz Wulkan mocno stawiał na politykę, Pogromca Królów natomiast to spektakularna akcja od początku do końca. Akcja na powierzchni planet, akcja w przestrzeni kosmicznej i fantastyczne pojedynki pomiędzy bohaterami. Niby to wszystko mamy w dzisiejszych komiksach, ale historie sprzed dziesięciu lat sprawiały wrażenie mroczniejszych, a wydarzenia miały o wiele większą wagę.

War of King Saga

Album kończymy historią reasumującą wydarzenia jakie prowadzą do Wojny Królów. Wprowadzenie do Wojny Królów w bardzo przystępny i bardzo zrozumiały sposób przypominają dzieje Inhumans, wyjaśniają pokrótce Inwazję Skrulli, jak również streszczają historię Gabierla Summersa. Bardzo dobre wprowadzenie!

Warto! Wojna Królów: Preludium mimo swojego nieco mylącego tytułu dostarcza świetną, wielowątkową historię. Koniec końców rozstawia na kosmicznej planszy pionki, które wezmą udział w wydarzeniu, ale doskonale radzi sobie jako oddzielny album. Mam słabość do Marvel Classic, ale nie wyobrażam sobie, że mogłoby wam się nie podobać.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.