Kolejna, po W obronie syna, produkcja oryginalna Apple TV+. Tym razem serial, którego współproducentem jest M. Night Shyamalan (Szósty zmysł). Recenzja serialu Servant Sezon 1.

Jericho

Inne seriale w Apple TV+
W Obronie Syna | Recenzja

Ted Lasso | Sezon 1 | Recenzja

Servant opowiada historię pewnego małżeństwa z Filadelfii. Dorothy oraz Sean Turner (Lauren Ambrose i Toby Kebbell) odnoszą wiele zawodowych sukcesów. Dorothy jest znaną reporterką telewizyjną, a Sean jako kreator oryginalnych przepisów doradza szefom kuchni na całym świecie. Do pełni szczęścia brakowało im tylko dziecka. Po wielu niepowodzeniach i poronieniach Turnerowie doczekali się upragnionego bobasa. Radość szybko zmienia się w traumę, ponieważ Jericho w niejasnych okolicznościach umiera po 13 tygodniach…

Turnerowie ukryli śmierć dziecka wtajemniczając jedynie ojca Dorothy i jej brata Juliana (Rupert Grint). Sama Dorothy wskutek szoku kompletnie wyparła śmierć Jericho. Od tygodni swoim dzieckiem nazywa odrodzoną lalkę (reborn doll), a nawet zatrudnia dla niego opiekunkę. Tym samym do domu wprowadza się Leanne Grayson, małomówna dziewczyna z prowincji, która traktuje obowiązki opiekunki bardzo poważnie nie zwracając uwagi na fakt, że ma do czynienia z lalką. Kilka dni po jej przybyciu Sean znajduje w łóżeczku Jericho prawdziwe dziecko…

Klimat grozy inny niż wszystkie

Servant Sezon 1 dostarcza bardzo specyficzny klimat grozy. Nie jest to horror z tzw. jump scare’ami. Twórcy nie bawią się w wyskakujące z szafy potwory, nie buduje też napięcia, by w finale nas zaatakować wszystkimi potwornościami. Zamiast tego Servant Sezon 1 ma klimat nie tyle przerażający, co niepokojący. Bardzo niepokojący. Jest to coś bardzo trudnego do zdefiniowania i wytłumaczenia. Nie ma tutaj ani dużej dozy brutalności, nie ma też demonów i potworów. Jest za to mnóstwo niedomówień i sugestywnych scen, których finału nie sposób przewidzieć. Już w pierwszych minutach pilota pojawia się scena, której na usta ciśnie się mocne WTF?! I chociaż wraz z biegiem sezonu przyzwyczajamy się do pomysłów twórców to dalej to dziwne wrażenie siedzi gdzieś z tyłu głowy.

Sean, Dorothy, Leanne i Ron Weasley

Seria
1. Servant Sezon 1
2. Servant Sezon 2
3. Servant Sezon 3
4. Servant Sezon 4

O sile serialu stanowią jego bohaterowie. Rozchwiana emocjonalnie, mająca bardzo dziwne napady Dorothy oraz jej próbujący jakoś pozbierać rodzinę mąż Sean to centralne postaci w Servant Sezon 1. Niektóre niejasne wątki ich relacji zostają wyjaśnione i uzasadnione wraz z rozwojem fabuły, więc przyda się troszkę cierpliwości od widzów. Z kolei brat Dorothy i szwagier Seana Julian (w tej roli Rupert Grint czyli Ron Weasley z Harry Pottera) nie skrywa większych tajemnic, ale robi wiele, by pomóc Turnerom ukryć prawdę o ich śmierci ich dziecka i jakoś wytłumaczyć pojawienie się w domu nowego bobasa.

Zupełnie inaczej wypada Leanne grana przez Nell Tiger Free, którą znać możemy np. z Gry o Tron (Myrcella Baratheon). Dziewczyna od samego początku budzi skrajne emocje i ciągle prowokuje nas do zastanawiania się nad jej tożsamością, przeszłością i zdolnościami. Wokół tej postaci narosło sporo teorii, ale Servant Sezon 1 nie robi wiele, by je wyłoży na tacy. Musimy zastanawiać się nad jej czynami. Czy to zwykła niania z prowincji, czy psychopatka, demon czy może wręcz odwrotnie – anioł zesłany z niebios, by pomóc Turnerom. Wiele scen sprawia, że snujemy domysły, które potem są rozwalane przez kolejne trudne do wytłumaczenia zdarzenie. Doskonale przedstawiona postać!

Servant Sezon 1 – podsumowanie

Znakomity serial! Servant Sezon 1 zostawia nas z setką pytań i tysiącem domysłów. Serial tak inny niż wszystkie, a przy tym tak interesujący i przede wszystkim intrygujący. Servant dostarcza przy tym bardzo mrocznego i bardzo niepokojącego klimatu, który momentalnie udziela się widzowi. Bardzo, ale to bardzo polecam!

Poprzedni artykułBATMAN: SEKTA | Jim Starlin | Recenzja komiksu
Następny artykułMORTAL KOMBAT | Zwiastun #1
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.