Kolejna, po W obronie syna, produkcja oryginalna Apple TV+. Tym razem serial, którego współproducentem jest M. Night Shyamalan (Szósty zmysł). Recenzja serialu Servant Sezon 1.

Jericho

Inne seriale w Apple TV+
W Obronie Syna | Recenzja

Ted Lasso | Sezon 1 | Recenzja

Servant opowiada historię pewnego małżeństwa z Filadelfii. Dorothy oraz Sean Turner (Lauren Ambrose i Toby Kebbell) odnoszą wiele zawodowych sukcesów. Dorothy jest znaną reporterką telewizyjną, a Sean jako kreator oryginalnych przepisów doradza szefom kuchni na całym świecie. Do pełni szczęścia brakowało im tylko dziecka. Po wielu niepowodzeniach i poronieniach Turnerowie doczekali się upragnionego bobasa. Radość szybko zmienia się w traumę, ponieważ Jericho w niejasnych okolicznościach umiera po 13 tygodniach…

Turnerowie ukryli śmierć dziecka wtajemniczając jedynie ojca Dorothy i jej brata Juliana (Rupert Grint). Sama Dorothy wskutek szoku kompletnie wyparła śmierć Jericho. Od tygodni swoim dzieckiem nazywa odrodzoną lalkę (reborn doll), a nawet zatrudnia dla niego opiekunkę. Tym samym do domu wprowadza się Leanne Grayson, małomówna dziewczyna z prowincji, która traktuje obowiązki opiekunki bardzo poważnie nie zwracając uwagi na fakt, że ma do czynienia z lalką. Kilka dni po jej przybyciu Sean znajduje w łóżeczku Jericho prawdziwe dziecko…

Klimat grozy inny niż wszystkie

Servant Sezon 1 dostarcza bardzo specyficzny klimat grozy. Nie jest to horror z tzw. jump scare’ami. Twórcy nie bawią się w wyskakujące z szafy potwory, nie buduje też napięcia, by w finale nas zaatakować wszystkimi potwornościami. Zamiast tego Servant Sezon 1 ma klimat nie tyle przerażający, co niepokojący. Bardzo niepokojący. Jest to coś bardzo trudnego do zdefiniowania i wytłumaczenia. Nie ma tutaj ani dużej dozy brutalności, nie ma też demonów i potworów. Jest za to mnóstwo niedomówień i sugestywnych scen, których finału nie sposób przewidzieć. Już w pierwszych minutach pilota pojawia się scena, której na usta ciśnie się mocne WTF?! I chociaż wraz z biegiem sezonu przyzwyczajamy się do pomysłów twórców to dalej to dziwne wrażenie siedzi gdzieś z tyłu głowy.

Sean, Dorothy, Leanne i Ron Weasley

Seria
1. Servant Sezon 1
2. Servant Sezon 2
3. Servant Sezon 3
4. Servant Sezon 4

O sile serialu stanowią jego bohaterowie. Rozchwiana emocjonalnie, mająca bardzo dziwne napady Dorothy oraz jej próbujący jakoś pozbierać rodzinę mąż Sean to centralne postaci w Servant Sezon 1. Niektóre niejasne wątki ich relacji zostają wyjaśnione i uzasadnione wraz z rozwojem fabuły, więc przyda się troszkę cierpliwości od widzów. Z kolei brat Dorothy i szwagier Seana Julian (w tej roli Rupert Grint czyli Ron Weasley z Harry Pottera) nie skrywa większych tajemnic, ale robi wiele, by pomóc Turnerom ukryć prawdę o ich śmierci ich dziecka i jakoś wytłumaczyć pojawienie się w domu nowego bobasa.

Zupełnie inaczej wypada Leanne grana przez Nell Tiger Free, którą znać możemy np. z Gry o Tron (Myrcella Baratheon). Dziewczyna od samego początku budzi skrajne emocje i ciągle prowokuje nas do zastanawiania się nad jej tożsamością, przeszłością i zdolnościami. Wokół tej postaci narosło sporo teorii, ale Servant Sezon 1 nie robi wiele, by je wyłoży na tacy. Musimy zastanawiać się nad jej czynami. Czy to zwykła niania z prowincji, czy psychopatka, demon czy może wręcz odwrotnie – anioł zesłany z niebios, by pomóc Turnerom. Wiele scen sprawia, że snujemy domysły, które potem są rozwalane przez kolejne trudne do wytłumaczenia zdarzenie. Doskonale przedstawiona postać!

Servant Sezon 1 – podsumowanie

Znakomity serial! Servant Sezon 1 zostawia nas z setką pytań i tysiącem domysłów. Serial tak inny niż wszystkie, a przy tym tak interesujący i przede wszystkim intrygujący. Servant dostarcza przy tym bardzo mrocznego i bardzo niepokojącego klimatu, który momentalnie udziela się widzowi. Bardzo, ale to bardzo polecam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.