Wojna o Mesjasza

Punkty Zwrotne w dziejach X-Men pierwszym tomem przypomniały mi jak bogata i pełna wrażeń jest historia Mutantów w Marvelu. Kompleks Mesjasza to nie tylko rzucająca się w oczy żółta okładka, ale też fabularne złoto. Jak będzie z tomem drugim? Recenzja komiksu X-Men. Punkty Zwrotne: Wojna o Mesjasza.

W skład albumu X-Men. Punkty Zwrotne: Wojna o Mesjasza wchodzą zeszyty X-Force/Cable: Messiah War, Cable #13-15 i X-Force #14-16. Scenariusz napisali Duane Swierczynski, Craig Kyle i Christopher Yost (pracował jako współtwórca scenariusza filmu Thor: Ragnarok). Rysunki stworzyli Mike Choi, Clayton Crain, Sonia Oback oraz Ariel Olivetti.

Wojna o Mesjasza

Seria:

1. X-Men Punkty Zwrotne: Kompleks Mesjasza
2. X-Men Punkty Zwrotne: Wojna Mesjasza
3. X-Men Punkty Zwrotne: Powtórne przyjście
4. X-Men Punkty Zwrotne: Masakra Mutantów
5. X-Men Punkty Zwrotne: Upadek Mutantów
6. X-Men Punkty Zwrotne: Inferno (2023)

Hope to pierwsza mutantka urodzona pod Dniu M i jednocześnie ostatnia nadzieja na przetrwanie gatunku. W finale pierwszego tomu X-Men zgodzili się, aby Cable zabrał Hope w przyszłość, gdzie mógłby zapewnić jej bezpieczeństwo. Jednak tropem dwójki od dłuższego czasu podąża Bishop, który uważa, że dziewczynka powinna zginąć zanim stanie się przyczyną zagłady całego gatunku. Dowodzony przez Wolverine’a oddział X-Force zostaje wysłany przez Cyclopsa w odległą przyszłość (pod koniec drugiego tysiąclecia), by pomóc uciekinierom. Na miejscu czeka ich starcie z potężnym Stryfem oraz spotkanie z… Deadpoolem.

Zły brat bliźniak

Wojna o Mesjasza dostarcza zupełnie innych wrażeń niż Kompleks… Wypad w bardzo odległą przyszłość zmienia klimat o 180 stopni. Historii znacznie bliżej do Ery Apocalypse’a aniżeli do politycznych wątków z klasycznych Ultimate X-Men. Bishop nieustannie ściga Cable’a, ale głównym złolem tego albumu jest Stryfe. Przez przeszło 900 lat mocno przypakował i jest teraz najpotężniejszą istotą na planecie. I choć potyczki z nim wypadają, głównie za sprawą fantastycznych ilustracji, bardzo widowiskowo to jednak scenarzyści przesadzili z tzw. near death experience. Chodzi o momenty, gdy ktoś niemalże ginie i w ostatniej chwili dzieje się coś niespodziewanego (a później spodziewanego). Takich momentów jest tutaj zbyt dużo i gdzieś po drodze całość przestaje angażować tak jak powinno. Znika suspens, a stawka przewrotnie traci na znaczeniu.

Spory w tym udział mają zeszyty z równolegle wydawanych serii Cable i X-Force. Obie mają swój styl, co sprawdza się znakomicie w czytaniu kolejnych zeszytów danej serii, ale średnio przy wydaniach zbiorczych, gdzie publikowane są naprzemiennie. Niby standard jakiegokolwiek wydarzenia Marvela czy DC, ale tutaj daje się we znaki mocniej. Najjaśniejszym punktem komiksu Wojna o Mesjasza okazuje się Deadpool. Najemnik z Nawijką w założeniach nie bardzo pasuje do mrocznych historii, ale tutaj odnajduje się idealnie. Nie jest go za dużo, a do tego skrywa pewne tajemnice. Cable (więc i Stryfe) oraz Wolverine od zawsze, chcąc nie chcąc, byli blisko związani z Wadem, co bardzo fajnie wykorzystują scenarzyści. Jest to poboczna, ale bardzo udana rola.

X-Men. Punkty Zwrotne: Wojna o Mesjasza – podsumowanie

Po fantastycznym pierwszym tomie serii spodziewałem się równie wysokiego poziomu. X-Men. Punkty Zwrotne: Wojna o Mesjasza nie dorównuje poprzednikowi. To jednak historia o wiele ciekawsza niż większość wydawanych w późniejszym okresie. W skrócie: mogło być lepiej, ale i tak z niecierpliwością czekam na kolejne tomy!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Punkty zwrotne X-Men
Wojna o Mesjasza

Book Title: X-MEN PUNKTY. ZWROTNE: WOJNA O MESJASZA

Book Description: Hope, pierwsza mutantka urodzona po Dniu M i zarazem ostatnia nadzieja na przetrwanie gatunku homo superior, uciekła w przyszłość, gdzie miała bezpiecznie dorosnąć pod opieką Cable’a. Są jednak tacy, którzy widzą w dziewczynce śmiertelne zagrożenie i nie spoczną, dopóki jej nie zabiją. Czy X-Force – grupa do zadań specjalnych pod dowództwem Wolverine’a – zdąży ją ocalić przed Bishopem i jego nowym straszliwym sojusznikiem? Jaką rolę odegra Deadpool? I czy Hope rzeczywiście uratuje mutantów przed wyginięciem, czy raczej… sprowadzi na nich zagładę?

Book Author: Duane Swierczynski, Christopher Yost, Craig Kyle

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 27 April 2022

Illustrator: Mike Choi, Clayton Crain, Sonia Oback, Ariel Olivetti, Dave Wilkins

ISBN: 9788328154414

Number Of Pages: 248

  • FABUŁA - 8/10
    8/10
  • RYSUNKI - 8/10
    8/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 8/10
    8/10

Podsumowanie

Po fantastycznym pierwszym tomie serii spodziewałem się równie wysokiego poziomu. X-Men. Punkty Zwrotne: Wojna o Mesjasza nie dorównuje poprzednikowi. To jednak historia o wiele ciekawsza niż większość wydawanych w późniejszym okresie. W skrócie: mogło być lepiej, ale i tak z niecierpliwością czekam na kolejne tomy!

Overall
8/10
8/10
Poprzedni artykułDOKTOR STRANGE W MULTIWERSUM OBŁĘDU | Recenzja filmu MCU
Następny artykułCANDYMAN już 18 maja na Blu-Ray i DVD
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.