Kompleks Mesjasza

Mnóstwo historii o X-Menach odwołuje się do wydarzenia Ród M, które na zawsze zmieniło postrzeganie mutantów. Śmiem twierdzić, że jest to ważniejsze wydarzenie niż sama Saga Phoenix. Jeśli zastanawialiście się jak wyglądały dalsze losy X-Menów to Egmont przychodzi z odpowiedzią wprowadzając zupełnie nową serię. Recenzja komiksu X-Men Punkty Zwrotne: Kompleks Mesjasza.

Kompleks Mesjasza to wydarzenie rozgrywające się na kartach czterech równolegle wydawanych serii. Znajdziecie tutaj zeszyty Uncanny X-Men #492-494, X-Men #205-207, New X-Men #44-46 oraz X-Factor #25-27. Scenariusz napisali Ed Brubaker, Mike Carey, Peter David, Craig Kyle, Christopher Yoast. Rysunki stworzyli Chris Bachalo, Scot Eaton, Humberto Ramos, Marc Silverstri, Billy Tan.

Kompleks Mesjasza

Akcja komiksu Kompleks Mesjasza rozgrywa się pod niesławnym Dniu M. Na świecie przestali rodzić się mutanci, co oznacza, że przyszłość gatunku wygląda beznadziejnie. Wszystko zmienia się w momencie, gdy eksplozja Cerebry zwiastuje narodziny nowego, silnego mutanta. Noworodek szybko staje się obiektem sporu i walki pomiędzy poszczególnymi frakcjami. Jedni chcą zapewnić dziecku bezpieczeństwo, inni chcą je wykorzystać w swojej grze, a z przyszłości przybywa Cable, zdeterminowany, by zabrać dziecko do swoich czasów. Rozpoczyna się brutalna wojna, w której każdy mutant będzie przegranym. A jakby tego było mało na obdarzonych genem X poluje zbiegły z laboratoriów stwór, zwany Predatorem X.

Ależ się dzieje!

Seria:

1. X-Men Punkty Zwrotne: Kompleks Mesjasza
2. X-Men Punkty Zwrotne: Wojna Mesjasza
3. X-Men Punkty Zwrotne: Powtórne przyjście
4. X-Men Punkty Zwrotne: Masakra Mutantów
5. X-Men Punkty Zwrotne: Upadek Mutantów
6. X-Men Punkty Zwrotne: Inferno (2023)

Od pierwszych stron uderza nas zupełnie inny klimat historii. Komiks czytałem bezpośrednio po Uncanny X-Men: Upadek X-Men, od którego bije duża inspiracja Kompleksem Mesjasza. Jednak, jeśli chodzi o sposób prowadzenia historii różnica jest kolosalna. Recenzowany komiks oferuje bardzo ciężki, gęsty klimat roztaczający bardzo ponurą aurę. Od członków X-Men bije desperacja, każda ich decyzja obarczona jest wielkim ryzykiem i kładzie na szali życie towarzyszy. Ponadto Xavier mniej lub bardziej celowo podważa zdolności przywódcze Cyclopsa, który zaskarbił sobie zaufanie pozostałych X-Men. Z Loganem na czele.

Wszystko to sprawia, że Kompleks Mesjasza czyta się z wypiekami na twarzy. Scenarzyści nie boją się uśmiercać postaci. Mimo, że trudno spodziewać się śmierci głównych postaci to i tak ilość pojedynków na śmierć i życie robi wrażenie. Jest brutalnie, ale dzięki temu czuć ciężar wydarzeń. Każda z frakcji nie boi ubrudzić sobie rąk, aby sukcesem zakończyć misję. Nie spodziewajcie się też żarcików i gagów. Nie oczekujcie, że Bobby będzie nadwornym śmieszkiem, a Kurt będzie nieustannie wtrącał niemieckie słówka. Jest poważnie, ale to idealnie podkreśla klimat i stawkę o jaką toczy się gra.

X-Men Punkty Zwrotne: Kompleks Mesjasza – podsumowanie

Fantastyczny komiks! Podobnie, jak wielu starych komiksiarzy, mam wielki sentyment do klasycznych historii. Nie bez powodu. X-Men Punkty Zwrotne: Kompleks Mesjasza to komiks, przenoszący nas do najbardziej burzliwej ery mutantów. Mroczna i brutalna opowieść intryguje od samego początku, a zakończenie motywuje do sięgnięcia nie tylko po kontynuację, ale też po wielkie wydarzenia go poprzedzające. Mocno polecam to piękne wydanie!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Punkty zwrotne X-Men
Kompleks Mesjasza

Book Title: X-MEN PUNKTY ZWROTNE: KOMPLEKS MESJASZA

Book Description: Poznajcie przełomowe momenty historii mutantów Marvela w serii „X-Men – Punkty zwrotne”! Odkąd na Ziemi nie rodzą się już mutanci, przyszłość gatunku homo superior maluje się w najczarniejszych barwach. Wydaje się, że jego ewolucja dobiegła kresu – przynajmniej do czasu, gdy na świat przychodzi pierwsze od lat dziecko z genem X! Iskra nadziei prędko jednak gaśnie w ogniu walki pomiędzy tymi, którzy chcą uratować niemowlę za wszelką cenę, a tymi, którzy woleliby wykorzystać je do własnych celów. Czy X-Men zdołają ocalić przyszłość swojego gatunku? Czy raczej pogrzebią ją w brutalnej wojnie, od której zależy los każdego mutanta na świecie?

Book Author: Mike Carey, Ed Brubaker, Peter David, Christopher Yost, Craig Kyle

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 8 December 2021

Illustrator: Chris Bachalo, Humberto Ramos, Scot Eaton, Billy Tan, Marc Silvestri

ISBN: 9788328152045

Number Of Pages: 344

  • FABUŁA - 9/10
    9/10
  • RYSUNKI - 9/10
    9/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10

Podsumowanie

Fantastyczny komiks! Podobnie, jak wielu starych komiksiarzy, mam wielki sentyment do klasycznych historii. Nie bez powodu. X-Men Punkty Zwrotne: Kompleks Mesjasza to komiks, przenoszący nas do najbardziej burzliwej ery mutantów. Mroczna i brutalna opowieść intryguje od samego początku, a zakończenie motywuje do sięgnięcia nie tylko po kontynuację, ale też po wielkie wydarzenia go poprzedzające. Mocno polecam to piękne wydanie!

Overall
9/10
9/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.