Joker / Harley: Zabójczy umysł

Historia Jokera i Herley Quinn została przedstawiona już na wiele sposobów, również w miniserii DC Black Label zatytułowanej Harleen jakiś czas temu. Dziś mam przyjemność zrecenzować świeże podejście do tematu za sprawą komiksu Joker / Harley: Zabójczy umysł.

Na początek kilka słów wyjaśnienia. Pod etykietą DC Black Label znajdziemy komiksy, które (w większości przypadków) nie należą do głównej osi wydarzeń uniwersum DC. Są to z reguły komiksy kompletnie niezwiązane ze znanymi wydarzeniami, bardzo często przedstawiające zupełnie nowe spojrzenie na dane postaci. DC Black Label charakteryzuje się dużą swobodą scenarzystów, a ich grupą docelową ze względu na obrazową przemoc i twardy język są dorośli czytelnicy. Album Joker / Harley: Zabójczy umysł składa się z zeszytów Joker/Harley: Criminal Sanity #1-8 oraz Joker/Harley: Criminal Sanity Secret Files #1. Scenariusz napisała Kami Garcia, a rysunki stworzyli Mica Suayama, Jason Badower i Mike Mayhew.

Joker / Harley: Zabójczy umysł

Harley Quinn (Kami Garcia nie zdecydowała się użyć prawdziwego jej imienia – Harleen) pracuje jako psychiatra sądowy oraz wspomaga policję Gotham jako profilerka. Z jej pomocą Gordonowi udało się wytropić wielu psychopatów, a sama Harley uzyskała należny szacunek i pozycję. Gdy ją poznajemy okazuje się, że jej ukochana pięć lat temu padła ofiarą seryjnego zabójcy o nadanym przez policję przydomku Joker. Po zabójstwie Edie Joker zniknął z radarów, a po kolejnych kilku latach śledztwa zostały umorzone. Dziś w Gotham pojawia się nowy seryjny zabójca, który charakteryzuje się niezwykłą inteligencją, odwagą i zatrważającymi pomysłami. Choć jego działalność charakteryzuje zupełnie inny modus operandi Harley jest pewna, że Joker wrócił i rozpoczął realizację przerażającego planu.

Rasowy thriller

Na dobrą sprawę Joker / Harley: Zabójczy umysł mogło nosić dowolny tytuł, rozgrywać się w jakimkolwiek amerykańskim mieście i przedstawić zupełnie nowych bohaterów, niezwiązanych z uniwersum DC. Kami Garcia napisała klasyczny thriller i miejscami musiała gimnastykować się, aby uzasadnić postaci Harley i Jokera wplatając króciutkie epizody Zsasza czy Firefly. Komiks to od początku niezależna historia kryminalna hołdująca takim produkcjom jak Milczenie Owiec czy serialowy Hannibal. Zwłaszcza serialowy Hannibal. Przedstawione miejsca zbrodni i przerażający modus operandi mordercy bardzo przypomina fantastyczną produkcję z Hugh Dancym i Madsem Mikkelsenem. I nie jest w żadnym wypadku zarzut.

Harley stopniowo tworzy profil psychologiczny zabójcy, który dostarcza jej wskazówek swoimi kolejnymi morderstwami. Ta makabryczna zabawa w kotka i myszkę wciąga jak diabli i naprawdę trudno oderwać się od lektury. Odkrywanie wraz z Harley i Gordonem nowych tropów to niezwykła przyjemność. Nawet jeśli od początku spodziewałem się do czego to wszystko zmierza. Wisienką na torcie jest umieszczony w połowie zeszyt Secret Files, będący dokumentacją dowodową z ostatniej serii morderstw. Nazwiska, opisy zdarzeń, podejrzani i profile psychologiczne.

Joker i Harley

Wydarzenia obserwujemy z perspektywy Harley kierowanej prywatnymi pobudkami, ale również Joker otrzymał swoje pięć minut. Joker / Harley: Zabójczy umysł przedstawia zupełnie nowy origin klauna i robi to kapitalnie. Oczywiście trudno było uciec od klisz i stereotypów na temat seryjnych zabójców, bo w temacie powiedziano już bardzo wiele. Jednakże przedstawiony wątek jego młodości, jego pierwszych zbrodni wypada zaskakująco dobrze i pasuje do tej ikonicznej postaci. Sama Harley również nie jest zbyt oryginalna, ale zdecydowana i twarda kobieta w męskim świecie policji Gotham sprawdza się idealnie.

Styl graficzny

Joker / Harley: Zabójczy umysł oferuje niesamowity styl graficzny. Akcja w teraźniejszości przedstawiona jest z wielką dominacją czerni i bieli. Fenomenalnie podkreśla to klimat noir i dodaje całości dodatkowej posępności. Z kolei retrospekcje wydają się wręcz fotorealistyczne. Uwierzyłbym, gdyby ktoś powiedział mi, że to zdjęcia aktorów z nałożonym komiksowym filtrem w programie graficznym. To jednak nie wszystko, ponieważ artyści zadbali o niesamowite szczegóły. Wraz z biegiem akcji i rozwojem bohaterów zmienia się ich wygląd. W przypadku Jokera jego makijaż staje się co raz bardziej niechlujny. Im bardziej zatraca się w swoim wielkim planie tym mniej uwagi przykłada własnemu wyglądowi. Niesamowita robota.

Joker / Harley: Zabójczy umysł – podsumowanie

Cholernie dobry komiks. Joker / Harley: Zabójczy umysł nie ma absolutnie żadnych wad. Fabuła niczym w najlepszych książkach, rysunki genialnych artystów, a to wszystko osadzone w brudnym i nieprzyjaznym mieście Batmana. Zasłużona dycha!

Komiks pochodzi z prywatnej kolekcji

Joker / Harley: Zabójczy umysł

95 zł
10

FABUŁA

10.0/10

RYSUNKI

10.0/10

PRZYSTĘPNOŚĆ

10.0/10
Poprzedni artykułSTRANGER THINGS 4 | CZĘŚĆ 1 | Recenzja serialu
Następny artykułŁASUCH TOM 1 | Jeff Lemire | Recenzja komiksu
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.