Joker / Harley: Zabójczy umysł

Historia Jokera i Herley Quinn została przedstawiona już na wiele sposobów, również w miniserii DC Black Label zatytułowanej Harleen jakiś czas temu. Dziś mam przyjemność zrecenzować świeże podejście do tematu za sprawą komiksu Joker / Harley: Zabójczy umysł.

Na początek kilka słów wyjaśnienia. Pod etykietą DC Black Label znajdziemy komiksy, które (w większości przypadków) nie należą do głównej osi wydarzeń uniwersum DC. Są to z reguły komiksy kompletnie niezwiązane ze znanymi wydarzeniami, bardzo często przedstawiające zupełnie nowe spojrzenie na dane postaci. DC Black Label charakteryzuje się dużą swobodą scenarzystów, a ich grupą docelową ze względu na obrazową przemoc i twardy język są dorośli czytelnicy. Album Joker / Harley: Zabójczy umysł składa się z zeszytów Joker/Harley: Criminal Sanity #1-8 oraz Joker/Harley: Criminal Sanity Secret Files #1. Scenariusz napisała Kami Garcia, a rysunki stworzyli Mica Suayama, Jason Badower i Mike Mayhew.

Joker / Harley: Zabójczy umysł

Komiksy DC Black Label
1. Batman. Klątwa Białego Rycerza
2. Batman. Biały Rycerz
3. DCeased. Nieumarli w świecie DC
4. DCeased. Niezniszczalni
5. Harleen
6. Joker. Zabójczy uśmiech
7. Batman. Ostatni Rycerz na Ziemi
8. Batman. Przeklęty
9. Wonder Woman. Martwa Ziemia
10. Trzech Jokerów
11. Joker. Zabójczy Uśmiech
12. Batman Imposter
13. Catwoman. Samotne Miasto

Harley Quinn (Kami Garcia nie zdecydowała się użyć prawdziwego jej imienia – Harleen) pracuje jako psychiatra sądowy oraz wspomaga policję Gotham jako profilerka. Z jej pomocą Gordonowi udało się wytropić wielu psychopatów, a sama Harley uzyskała należny szacunek i pozycję. Gdy ją poznajemy okazuje się, że jej ukochana pięć lat temu padła ofiarą seryjnego zabójcy o nadanym przez policję przydomku Joker. Po zabójstwie Edie Joker zniknął z radarów, a po kolejnych kilku latach śledztwa zostały umorzone. Dziś w Gotham pojawia się nowy seryjny zabójca, który charakteryzuje się niezwykłą inteligencją, odwagą i zatrważającymi pomysłami. Choć jego działalność charakteryzuje zupełnie inny modus operandi Harley jest pewna, że Joker wrócił i rozpoczął realizację przerażającego planu.

Rasowy thriller

Na dobrą sprawę Joker / Harley: Zabójczy umysł mogło nosić dowolny tytuł, rozgrywać się w jakimkolwiek amerykańskim mieście i przedstawić zupełnie nowych bohaterów, niezwiązanych z uniwersum DC. Kami Garcia napisała klasyczny thriller i miejscami musiała gimnastykować się, aby uzasadnić postaci Harley i Jokera wplatając króciutkie epizody Zsasza czy Firefly. Komiks to od początku niezależna historia kryminalna hołdująca takim produkcjom jak Milczenie Owiec czy serialowy Hannibal. Zwłaszcza serialowy Hannibal. Przedstawione miejsca zbrodni i przerażający modus operandi mordercy bardzo przypomina fantastyczną produkcję z Hugh Dancym i Madsem Mikkelsenem. I nie jest w żadnym wypadku zarzut.

Harley stopniowo tworzy profil psychologiczny zabójcy, który dostarcza jej wskazówek swoimi kolejnymi morderstwami. Ta makabryczna zabawa w kotka i myszkę wciąga jak diabli i naprawdę trudno oderwać się od lektury. Odkrywanie wraz z Harley i Gordonem nowych tropów to niezwykła przyjemność. Nawet jeśli od początku spodziewałem się do czego to wszystko zmierza. Wisienką na torcie jest umieszczony w połowie zeszyt Secret Files, będący dokumentacją dowodową z ostatniej serii morderstw. Nazwiska, opisy zdarzeń, podejrzani i profile psychologiczne.

Joker i Harley

Wydarzenia obserwujemy z perspektywy Harley kierowanej prywatnymi pobudkami, ale również Joker otrzymał swoje pięć minut. Joker / Harley: Zabójczy umysł przedstawia zupełnie nowy origin klauna i robi to kapitalnie. Oczywiście trudno było uciec od klisz i stereotypów na temat seryjnych zabójców, bo w temacie powiedziano już bardzo wiele. Jednakże przedstawiony wątek jego młodości, jego pierwszych zbrodni wypada zaskakująco dobrze i pasuje do tej ikonicznej postaci. Sama Harley również nie jest zbyt oryginalna, ale zdecydowana i twarda kobieta w męskim świecie policji Gotham sprawdza się idealnie.

Styl graficzny

Joker / Harley: Zabójczy umysł oferuje niesamowity styl graficzny. Akcja w teraźniejszości przedstawiona jest z wielką dominacją czerni i bieli. Fenomenalnie podkreśla to klimat noir i dodaje całości dodatkowej posępności. Z kolei retrospekcje wydają się wręcz fotorealistyczne. Uwierzyłbym, gdyby ktoś powiedział mi, że to zdjęcia aktorów z nałożonym komiksowym filtrem w programie graficznym. To jednak nie wszystko, ponieważ artyści zadbali o niesamowite szczegóły. Wraz z biegiem akcji i rozwojem bohaterów zmienia się ich wygląd. W przypadku Jokera jego makijaż staje się co raz bardziej niechlujny. Im bardziej zatraca się w swoim wielkim planie tym mniej uwagi przykłada własnemu wyglądowi. Niesamowita robota.

Joker / Harley: Zabójczy umysł – podsumowanie

Cholernie dobry komiks. Joker / Harley: Zabójczy umysł nie ma absolutnie żadnych wad. Fabuła niczym w najlepszych książkach, rysunki genialnych artystów, a to wszystko osadzone w brudnym i nieprzyjaznym mieście Batmana. Zasłużona dycha!

Komiks pochodzi z prywatnej kolekcji

  • FABUŁA - 0/10
    0/10
  • RYSUNKI - 0/10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 0/10
    0/10
Poprzedni artykułSTRANGER THINGS 4 | CZĘŚĆ 1 | Recenzja serialu
Następny artykułŁASUCH TOM 1 | Jeff Lemire | Recenzja komiksu
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.